شرفی خبوشان مطرح كرد

خودنویس حرکتی است که به قله قاف خواهد رسید

خودنویس حرکتی است که به قله قاف خواهد رسید به گزارش دست و هنر مدیر بخش داستان و روایت نشر صاد در مراسم اختتامیه جایزه خودنویس اظهار داشت: سه دوره مسابقه خودنویس حرکتی است که به قله قاف خواهد رسید.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، آئین پایانی سومین مسابقه سالانه خودنویس با حضور قاسم صفایی نژاد مدیرعامل انتشارات صاد، جواد محقق دبیر مسابقه، محمدرضا شرفی خبوشان دبیر بخش داستان و روایت نشر صاد و داور مسابقه و تعدادی از برگزیدگان مسابقه در سالن اجتماعات خبرگزاری مهر برگزار گردید.
خودنویسی حرکتی است که به قله قاف خواهد رسید
محمدرضا شرفی خبوشان مدیر بخش روایت و داستان نشر صاد اظهار داشت: به نظر می آید هر بیست نفر برگزیده هستند که تحت نظریک مربی و تحت راهنمایی رمان نویس خوب مطرح کشور، رمان خوب را در فرایند چندین ماهه به نگارش درآوردند که همین مبحث خودش بزرگترین نعمت است.
وی اضافه کرد: این شرایطی که یک جوان و صاحب قلم توانمند می تواند با ارتباط با صاحب تجربه کارش را پیش ببرد و تبدیل به یک رمان خواندنی کند، بزرگترین دستاوردی بوده که این سه دوره خودنویس دنبال کرده است و تا هم اکنون موفق بوده است.
شرفی خبوشان اظهار داشت: موفقیت خودنویس به خاطر این است که نگاهش، یک نگاهی است که تمام تصورات ما را نسبت به نویسندگی تغییر می کند. به این معنا که نوشتن کار جمعی است بر خلاف تصور همه کسانی که خیال می کنند، نویسنده در خلوت خود می نشیند و آغاز به نوشتن اثر می کند.
وی افزود: خودنویس این مورد را اثبات نموده که با ارتباط با یک ادم صاحب تجربه و با ارتباط با اعضای این گروه و با ارتباط با جمعی که مدام توسعه پیدا می کند، میتوان اثر خوب و خواندنی و ماندگار را عرضه داد.
مسئول بخش داستان و روایت نشر صاد اظهار داشت: یکی از بهترین اهدافی که خودنویس دنبال می کند، همین اثبات جمعی نشان دادن امر نوشتن است. امر نوشتن امر جمعی است. امری که در ارتباط با نسل با تجربه قبل از ما و همراهان ما هم قلمان ما اتفاق می افتد و چه رخدادی می تواند این را مهیا کند که هم با گذشته و تجربه گذشته در ارتباط باشیم و هم با کسانی که همچون ما در این راه قدم بر می دارند.
وی اضافه کرد: تا کنون طی سه دوره حدود ۶۰ برگزیده داشتیم و حتی کسانی که طرح شأن پذیرفته نشده اند، نویسندگان قابلی هستند که البته نمونه های کاری شأن زیر چاپ است. یعنی خارج از رویداد کسانی که طرح شأن را نوشته اند و راهنمایی و مشاوره گرفته اند، اثرشان منتشر می شوند.
شرفی خبوشان اظهار داشت: ۶۰ نفری که زیر نظر اساتید کارشان را طی سه دوره پیش برده اند، سرمایه های مملکت ما هستند و نمی توان اظهار داشت که به تنهایی سرمایه صاد و خودنویس اند. به نظر می آید خودنویس کاری است که به ادبیات کشور کمک می نماید و به ادبیات داستانی کشور رونق می دهد.
وی افزود: قرار بر این است که خودنویس در سالجاری، فینال فینال را برگزار کند، یعنی ۶۰ برگزیده سه دوره مسابقه خودنویس وارد میدان می شوند، طرح ها را عرضه می دهند. همینطور آن برگزیدگان که در سه دوره حق آب و گل دارند و در دوره فینال فینال شرکت می کنند و به اضافه ۱۰ نفر از همان ۶۰ نفر اضافه می شود و در مجموع گروه ۲۰ نفره شکل می گیرد و زیرنظر اساتید مطرح و با تجربه مسیر را طی می کنند و در نهایت ما شاهد فینال فینال خواهیم بود که به نظر می رسد، اتفاق خوبی رقم خواهد افتاد.
دبیر بخش داستان و رایت نشر صاد اظهار داشت: سه دوره مسابقه خودنویس حرکتی است که به قله قاف خواهد رسید.
همه خودنویسی ها صاحب اثر می شوند
در ادامه صفایی نژاد مدیرعامل انتشارات صاد، ضمن اشاره به این مورد که «خودنویس»، یک حرکت پیشرفته برای مردمی کردن نشر است، اظهار داشت: ما این مسابقه را طراحی کردیم تا بتوانیم همه ارکان صنعت نشر را از بخش داستان و رمان مردمی نماییم. البته در این راه مشکلاتی هم بر سر راه مان بود و منکر این مشکلات و نقصها نیستیم، اما به هر حال شاهد اتفاقات خوبی بودیم.
وی اضافه کرد: طی چهار سال قبل شش مسابقه برگزار کردیم که شامل سه مسابقه رمان، یک مسابقه داستان کوتاه، یک مسابقه داستانک و یک مسابقه چت استوری است که در مجموع شش هزار نفر در این شش مسابقه شرکت کردند. همینطور ۷۰ درصد از این تعداد شرکت کننده خانم ها و البته ۷۰ درصد از این تعداد شرکت کننده هم غیر تهرانی ها بودند.
مدیرعامل انتشارات صاد افزود: نتیجه کار انتشار ۲۴ رمان از برگزیدگان مسابقه خودنویس بود که از این تعداد دو رمان به صورت صوتی و یک رمان به زبان ترکی در کشور ترکیه منتشر گردید. همینطور ۱۶ رمان دیگر در مرحله پایانی تولید است که مجوز انتشار آن تا آخر تابستان صادر و در نهایت منتشر خواهد شد.
وی اضافه کرد: کتاب همه ۴۰ نفر که در دو مسابقه خودنویس یک و دو آموزش دیده اند، منتشر خواهد شد. همینطور تلاش داریم ۲۰ رمان از کسانی که در سومین دوره مسابقه خودنویس شرکت کرده اند، تا آخر سال منتشر نماییم.
صفایی نژاد اظهار داشت: هرچند مشکلات مالی داشتیم و این مشکلات مالی سبب کمبود تبلیغات و چهره سازی برگزیدگان مسابقه خودنویس شد، اما تلاش داریم مشکلات را حل نماییم و راهبردمان استفاده از قدرت مردم است. همینطور برنامه ریزی خواهیم کرد تا با استفاده از بازاریابی اجتماعی مردمی، برگزیدگان تبدیل به چهره های مطرح شوند.
وی افزود: تلاش خواهیم داشت تا کمتر شعار دهیم و بیشتر کار نماییم. همینطور ما بخش دوم مسابقه خودنویس را پارسال فعال کردیم، به این معنا که در کنار کشف و پرورش استعداد داستان نویسی، کار کشف و پرورش استعدادهای ویراستاری را آغاز کردیم که بر این اساس هشت ویراستار جدید کشف و پرورش شدند و البته یکی از این هشت نفر ویراستاران، سال قبل در مسابقه اندرزگو جایزه بهترین ویراستاری در سطح کشور را دریافت کرد؛ ازاین رو یکی از نقاط قوت نشر صاد ویراستاری است.
مدیرعامل نشر صاد اظهار داشت: در سایت نشر صاد، بخشی را برای کسانی که علاقه و استعداد در حوزه ویراستاری دارند، اضافه کردیم.
وی در انتها اظهار داشت: از آنجائیکه محمدرضا شرفی خبوشان مسئولیت بخش داستان و روایت نشر صاد را برعهده داشت، از این پس او مسئول بخش داستان و روایت مسابقه خودنویس خواهند بود. این امر می تواند دلگرمی برای شرکت کنندگان باشد و هم آنکه شرکت کنندگان مسابقه خودنویس می توانند طی چرخه ای به نشر صاد متصل و تبدیل به نویسندگان حرفه ای شوند.
برگزیدگان مسابقات و جشنواره نباید مغرور شوند
در ادامه جواد محقق دبیر مسابقه خودنویس اظهار داشت: تقریباً از سالهای اول انقلاب توفیق کار معلمی را در کلاس های درس، اردوها و کارگاه های شعر و قصه دانش آموزی و دانشجویی طی بیست سال داشتم. تقریباً از سراسر کشور در این اردوها شرکت می کردند که چیزی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر بودند. در آنجا برگزیدگان به صورت گروهی و شامل دختران و پسران بودند. خیلی از آنها بزرگ شدند، کتاب های شأن چاپ شد و عده ای دیگر مسئول و از چهره های فعال کشور شدند.
وی افزود: در خیلی از مراجعات متوجه شدم تعداد قابل توجهی از دوستان برگزیده اول تا سوم مسابقات و جشنواره ها در عرصه های فرهنگی همچون روزنامه نگاری و داستان نویسی و شعر نیستند و غالباً کسانی که جزو برگزیدگان اول تا سوم نبودند، در سطح فرهنگی کشور فعال می باشند.
محقق اظهار داشت: بر این اساس نباید اینطور تصور کرد که برگزیدگان چهره های ماندگار عرصه فرهنگ خواهند شد؛ چونکه گاهی اوقات برخی ها از این گردونه خارج می شوند که متأسفانه تعداد خیلی از خانم از این گردونه خارج می شوند.
وی اضافه کرد: ما در سومین مسابقه سالانه خودنویس سه برگزیده داریم و امکان دارد که برخی ها تصور کنند اگر جزو برگزیدگان انتخاب نشدیم، ازاین رو توان و استعداد نداریم. باید در پاسخ به این گروه از دوستان اظهار داشت که به هیچ عنوان اینطور نیست و طرح ارسالی برای مسابقه توسط داوران انتخاب نشده است و شاید طرح دیگر جایگاه انتخاب داشته باشد.
دبیر مسابقه خودنویس اظهار داشت: به نظر می آید نه آنهایی که برگزیده مسابقه شده اند، باید مغرور شوند و نه آنهایی که جزو برگزیدگان نیستند، باید تصور کنند کار را رها کنند. این گروه از دوستان می توانند در سال ها و دوره های بعد تمرین، تجربه و آزمون و خطا داشته باشند تا بتوانند موفق شوند.
بخشی از انتخاب آثار به سلایق داوران مربوط می شود
در ادامه خسرو باباخانی یکی از مربیان خودنویس اظهار داشت: اگر ۲۰ بار دیگر به عقب برگردم، باردیگر همین ۲۰ نفر را انتخاب می کنم. همه آموزش ها در چارچوب کلاس های مختلف مجازی برگزار شد و تصور می کنم از نظر من ۵ نفر عضو گروه من باید اول می شدند.
وی اضافه کرد: بخشی از انتخاب آثار به سلایق داوران مربوط می شود و این مورد برای همه جشنواره ها و مسابقات صادق است.
این مربی مسابقه خودنویس اظهار داشت: خودنویسی ها باید یادشان باشد که کار بزرگی انجام داده اند و رمان نوشته اند. شاید در مقطعی رمان نوشتن یک رؤیا بود. من در سن ۳۵ سالگی رمانم را نوشتم و حتی نخستین رمان زندگی ام را از ۲۵ سالگی آغاز کردم.
وی در انتها اظهار داشت: شما خودنویسی ها رمان قابل قبول نوشتید و سال آینده همه شما صاحب کتاب خواهید شد.
برای مشاهده تصاویر مراسم می توانید اینجا را کلیک کنید.


منبع:

1401/03/24
08:25:09
0.0 / 5
342
تگهای خبر: آثار , آموزش , تولید , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی