ادامه هشدارها به تلویزیون درباره كرونا

ادامه هشدارها به تلویزیون درباره كرونا دست و هنر: به رغم هشدارهای اخیر مسئولان بهداشت و سلامت درباره خطرات ناشی از برنامه هایی كه این روزها با حضور تماشاگر در استودیو ضبط می شوند، رئیس سازمان صداوسیما با این توجیه كه صداوسیما نمی تواند در ایام شیوع ویروس كرونا، تحرك و تولید را رها كند، از حضور تماشاگران در برنامه هایی كه هم اینك با چنین ساختاری روی آنتن می روند دفاع كرد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، صحبت های عبدالعلی علی عسكری درباره ضرورت ادامه دادن به تولید و پخش برنامه ها با حضور تماشاگر در استودیو در حالی عنوان می شود كه طی چند روز اخیر خیلی از كارشناسان بهداشت و سلامت نسبت به این امر هشدارهای جدی داده اند و در سازمان صداوسیما هم مانند سایر نهادها خبرهایی از ابتلای بعضی از همكاران به ویروس كرونا به گوش می رسد؛ بدین سبب انتظار می رفت صداوسیما با جدی گرفتن این هشدارها، فكری جدی برای برنامه هایی چون دورهمی و عصر جدید و سریال هایی كه فوریتی برای پخش روی آنتن ندارند، اتخاذ كند.
حتی علیرضا وهاب زاده ـ مشاور وزیر بهداشت ـ با انتشار توییت هایی كوشش كرد با افشاگری دراین زمینه، آگهی دهد كه عملا امكان ضدعفونی محل ضبط برنامه هایی كه با حضور جمع كثیری از تماشاگران تولید می شود، وجود ندارد و این شیوه ها و تمهیدهای اعلام شده هم كاركردی ندارند.
دیگر منتقدان چنین برنامه هایی در ایام اخیر، كارگروه مدیریت بحران كرونا در سینما بوده است كه روز سه شنبه (۲۰ اسفند) با انتشار اطلاعیه ای خطاب به رئیس سازمان صداوسیما خواهان توقف ضبط برنامه های تلویزیونی شد كه با حضور تماشاگر تولید می شوند.

اما درست چند ساعت پس از انتشار بیانیه كارگروه مدیریت بحران كرونا در سینما، رئیس سازمان صداوسیما در برنامه ۲۰ و ۳۰ حاضر شد و درباب انتقادات مطرح شده درباره ضبط برخی برنامه های تلویزیونی با حضور جمعیت میهمانان اظهار داشت: «اولاً ما نمی توانیم تحرك و تولید را رها و تعطیل نماییم و اتفاقاً دشمن می خواهد كه تحرك و تولید در كشور و رسانه تعطیل شود. ثانیاً تمام این تولیدات با دقت و برنامه ریزی و حفظ اصول بهداشتی مهمانان و همكاران در حال انجام می باشد. اگر ما كار نكنیم، نمی توانیم 66 شبكه تلویزیونی و بیش از 90 شبكه رادیویی را اداره نماییم.»
علی عسكری اصرار كرد كه تمام تمهیدات اندیشیده شده و جوانب بهداشتی در تولید برنامه های مختلف كاملا رعایت می شود و اظهار داشت: همه همكاران ما در رسانه ملی در حال فعالیت اند و حدود 20 سریال در حال ساخت است. الان سریالی در حال تصویربرداری است كه حدود 700 نفر از عوامل آنجا حضور دارند؛ اما پزشكان نیز سر صحنه حاضرند و هر روز تك تك افراد را معاینه می كنند و چنانچه كسی نشانه های بیماری داشته باشد، اجازه ورود نمی دهند. برای همه برنامه ها همچون دورهمی نیز این تدابیر اتخاذ و اجرایی شده است.
در این شرایط بنظر می رسد صحبت های رئیس صداوسیما درباره سریال هفتصد نفری و حضور پزشك در صحنه به مجموعه سلمان فارسی داوود میرباقری برمیگردد؛ سریالی كه در این سال ها بارها شروع ساخت آن به تعویق افتاد و ضرب العجلی هم برای پخش ندارد. این در حالیست كه در ساعات اخیر مطالبی انتقادی درباره این سریال الف ویژه كه این روزها با بیش از ۳۰۰ هنرور و ۲۰۰ نفر عوامل، در جزیره قشم مشغول فیلمبرداری است، هم عنوان شده است.
بخش دیگر گفت گوی علی عسكری كه همانند اغلب اوقات با یكی از بخش های خبری خود صداوسیما ترتیب داده شده بود، به دفاع از عملكرد این رسانه در زمان شیوع بیماری كرونا و رد این مساله كه صداوسیما و مسئولان بموقع اطلاعات لازم را به مردم ندادند، اختصاص داشت. او دراین زمینه هم اظهار داشت: حقیقتاً وزیر محترم بهداشت از زمانی كه شیوع این بیماری در كشور چین آغاز شد، در هر یك از جلسات هیئت دولت تصریح می كردند كه باید مراقب باشیم. روز چهارشنبه 30 بهمن نیز گزارش دادند كه دو نفر در قم آزمایش دادند و مشكوك به بیماری اند؛ پس تأخیری در ارائه اخبار وجود نداشته است.
رئیس صداوسیما اضافه كرد: بر همین اساس، رسانه ملی نیز آماده اطلاع رسانی بود و روزی كه شیوع بیماری در ایران اعلام شد، تعداد زیادی موشن گرافیك آماده بود و شبكه سلامت نیز حدود 70 برنامه آماده پخش داشت كه بموقع روی آنتن رفت.
علی عسكری با تاكید بر اینكه از ابتدا محور اصلی ما بحث شفافیت در ارائه اخبار بود، اظهار داشت: بر این اساس، با ستاد مقابله با كرونا توافق كردیم كه هر روز بعد از برگزاری جلساتشان، آخرین اخبار و اطلاعات را در رسانه ملی برای مردم بیان كنند كه این توافق همچنان در حال اجراست.
او درباب احتمال جنگ بیولوژیكی نیز اظهار داشت: البته این مساله نیز محتمل است، برای اینكه آمریكا كه در حال افول و فروپاشی است، از هر حربه ای برای پنهان كردن انزوای خود و درگیر كردن دیگر كشورها بهره می گیرد و محتمل است كه این جریان را راه انداخته باشد تا ضعف و افولش آشكار نشود.
منبع:

1398/12/21
15:02:56
5.0 / 5
3508
تگهای خبر: سلامت , سینما , فیلم , گرافیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی