در موزه هنرهای اسلامی برلین صورت می گیرد:

بررسی نقش طبیعت در هنر كتابت

بررسی نقش طبیعت در هنر كتابت دست و هنر: نمایشگاه مطالعه طبیعت؛ میان هنر و علم در موزه هنرهای اسلامی برلین انجام می شود. در این رخداد با نمایش نسخه های خطی آثار اسلامی، نقش طبیعت در هنر كتابت مورد بررسی قرار می گیرد.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، موزه هنرهای اسلامی برلین از هشتم ماه مه تا بیست و ششم ژوئیه امسال، میزبان نمایشگاهی با عنوان «مطالعه طبیعت؛ میان هنر و علم» خواهد بود. مسئولان برگزاری این نمایشگاه اهتمام دارند تا با نمایش نسخه های خطی آثار دانشمندان و شاعران مسلمان، نقش طبیعت در هنر كتابت را مورد بررسی قرار دهند.
نگاهی به آثار هنری در اقصی نقاط جهان نشان میدهد كه هنرمندان در دوره های مختلف برای خلق آثار خود از عناصر طبیعت الهام گرفته اند. این در حالیست كه در هنر كتابت نیز، عناصر طبیعی به شكل نقاشی، تذهیب، نگارگری و… دیده می شود. هنر كتابت در سده های گذشته در بین هنرهای اسلامی از جایگاه والایی برخوردار بوده است و هنوز هم در خیلی از كشورها كوشش برای حفظ آن می شود.
آنطور كه سایت موزه هنرهای اسلامی برلین گزارش داده: «هدف از برگزاری نمایشگاه «مطالعه طبیعت؛ میان هنر و علم» بررسی نقش عناصر طبیعت در هنر كتابت است. بیشتر ما، عناصر طبیعت را در تصاویر استفاده شده در كتب و رساله های دانشمندان اسلامی و یا در نقاشی هایی كه در حاشیه كتب شعرای مشرق زمین كشیده شده اند، دیده ایم.»
در این نمایشگاه بازدیدكنندگان می توانند از نزدیك با تصاویر و دست نوشته های مختلف شاعران و دانشمندان مسلمان آشنا گردند. این تصاویر و نسخ خطی از منابع موجود در موزه هنرهای اسلامی برلین گرفته شده است و بیان كننده ارتباط نزدیك میان هنرهای اسلامی و علوم طبیعی است.
این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در آلمان در اختیار مهر گذاشته است.


منبع:

1398/12/25
23:22:54
5.0 / 5
3629
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كتاب , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی