گزارش دست و هنر

مروری براتفاقات و رویدادهای مدولباس در یكسال گسستی كه عمیق تر شد

مروری براتفاقات و رویدادهای مدولباس در یكسال گسستی كه عمیق تر شد به گزارش دست و هنر طی یكسال اتفاقات و رویدادهای گوناگونی در حوزه مد و لباس كشور رخ داد كه پله ای برای پیشرفت گام های فرهنگی نبود.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، حوزه مد و لباس كشور در سال ۹۸ با فراز و نشیب های زیادی روبه رو بود و گسستی كه میان مسؤلان و متولیان این حوزه با مردم وجود داشت بیشتر شد و حتی این شكاف روزبه روز عمیق تر. اوایل سال بنیاد ملی مد و لباس كشور با تغییرات مدیریتی مواجه گردید و حمید قبادی از دبیری بنیاد ملی مد و لباس كنار گذاشته شد، بنیاد چند ماهی بدون متولی سپری نمود و فعالیتهای این سازمان كمتر و ضعیف تر شد تا اینكه اواخر آبان ماه سال ۹۸ سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حكمی سیده مرضیه شفاپور را بعنوان دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس منصوب نمود. این گزارش به بررسی و مرور برنامه ها، قوانین مصوب شده و جشنواره ها و نمایشگاه هایی كه طی یكسال انجام شده، می پردازد.
اهداف فرهنگی مد و لباس كشور چه زمانی محقق می شوند؟
مرضیه شفاپور، دبیر جدید بنیاد مد و لباس كشور در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره گسست موجود میان متولیان مد و لباس و مردم جامعه و بی كاركرد بودن جشنواره ها برای عموم مردم می گوید: ما تمام تلاش و تلاش مان را می نماییم كه كاركرد جشنواره عمومی شود و مردم جامعه استفاده تمام و كمال از مد و محصول عرضه شده در جشنواره داشته باشند. زمانی كه به طراحان بها دهیم و طراحانی كه در قالب قانون حركت می كنند را دریابیم اساسا حوزه مد و لباس ارتقا پیدا می كند و انصافاً طراحانی كه طرح ها را عرضه می دهند متناسب با مد ایرانی اسلامی است و ما باید حمایت مادی و معنوی از آنان داشته باشیم تا در این راه پر فراز و نشیب به ما كمك كنند و ما در این حوزه موفق عمل نماییم، تا طراحان زیرزمینی بساط شان را جمع كنند.
او همینطور درباره هدف و برنامه های بنیاد بیان می كند: هدف ما این است كه بعنوان كارگروه مد و لباس كشور فرهنگ سازی درست و دقیقی را ایجاد نماییم و با همكاری و تعامل ارگان هایی همچون وزارت صمت، اتحادیه پوشاك و صنوف دیگر این امر را جلو ببریم، ارگان دولتی باید كنار ما قرار بگیرند. ببینید كارگروه مد و لباس متشكل از چند نهاد و سازمان است كه متأسفانه كاركرد كنار هم بودن را نداریم و من وظیفه خودم می دانم كه این مورد را سروسامان دهم. البته، صداوسیما نقش مؤثری در ترویج و فرهنگ سازی مد ایرانی اسلامی دارد كه متأسفانه در این بخش بسیار ضعیف عمل كرده اند. بالاخره رسانه نقش مهمی در این عرصه دارد و اگر بخواهیم به سمت مد و لباس ایده آل در كشور حركت نماییم رسانه باید در كنار ما قرار گیرد تا بتوانیم به هدف متعالی برسیم.
زمانی كه به طراحان بها دهیم و طراحانی كه در قالب قانون حركت می كنند را دریابیم اساسا حوزه مد و لباس ارتقا پیدا می كند
این اهدافی كه دبیر جدید عنوان نمود همچنان در حد طرح و ایده باقی مانده كه امید می رود در سال جدید برای محقق ساختن آنها طرح ها را به مرحله اجرا برساند.

اختصاص اعتبارات مالی و بودجه برای فعالیتهای مد و لباس
از مهم ترین رویدادها در حوزه مد و لباس وضعیت اعتبارات مالی و بودجه مختص فعالیتهای مد و لباس است كه در سال ۹۸ همانند سال های گذشته، بخشی از اعتبارات مالی و بودجه مختص فعالیتهای مد و لباس در ذیل كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور و بنیاد ملی مد و لباس به استان ها اختصاص پیدا می كند. این بودجه معمولاً به برگزاری جشنواره های استانی اختصاص پیدا می كند كه سالی یك مرتبه هم زمان با جشنواره بین المللی مد و لباس فجر برپا می شود.
برپایی مسابقه طراحی لباس، عرضه محصولات كاربردی، مقالات و رساله ها و برگزاری جلسات هماهنگی، بخصوص توسعه و كاربردی سازی آثار برگزیده از مهم ترین برنامه های اجرایی استان ها است و اعتبارات در شرایطی به این بخش اختصاص می یابد كه بعد از تشكیل جلسات كارگروه های استانی مد و لباس به ادارات كل ارشاد استان ها، روند برنامه ها اعلام و این اعتبار به استان های دارای آمادگی اختصاص پیدا می كند.
تعامل بنیاد ملی مد و لباس كشور با پلیس نظارت بر اماكن ناجا
همچنین تعاملات بنیاد ملی مد و لباس كشور با پلیس نظارت بر اماكن عمومی ناجا با همكاری حمید قبادی دبیر وقت كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور با سرهنگ صادق رضادوست رئیس پلیس نظارت بر اماكن عمومی ناجا صورت گرفت. معاون رئیس پلیس نظارت بر اماكن عمومی ناجا عضو كمیسیون صدور مجوز برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها و همایش های حوزه مد و لباس بوده و بر مبنای درخواست های رسیده نسبت به آن اعلام نظر می كند.
برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب در اردیبهشت ماه
با توجه به اینكه بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم از تاریخ ۲۲ اردیبهشت تا سوم خرداد برگزار گردید همانند سال های گذشته، بخش عفاف و حجاب نمایشگاه بالغ بر ۱۵۰ غرفه در بالكن مصلای امام خمینی (ره) برپا شد. البته این نمایشگاه برخلاف سال های گذشته بر عهده بنیاد نبود و تصدی گری بخش عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن كریم بر عهده معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.
ارزیابی ۷۱۹ طرح جدید لباس در جلسات كمیسیون ماده ۴ سال ۹۸
۷۱۹ اثر و طرح بررسی شده در كمیسیون ماده ۴ قانون ساماندهی مد و لباس كشور عموماً به حوزه لباس اجتماع زنان اختصاص یافت البته این كمیسیون با هدف ارزیابی آثار با شاخص تعیین شده مانند توجه به الگوهای ملی و بومی و پرهیز از انتخاب الگوهای بیگانه بود.
از این تعداد اثر داوری شده، ۶۶۰ طرح موفق به كسب نشان شیما یا همان شناسه یكپارچه مد و لباس ایران و ۷۷ طرح دیگر توانستند حقوق معنوی اثرشان را در مالكیت معنوی كسب كنند.
هزار كارگاه سوزن دوزی در استان سیستان و بلوچستان راه اندازی شدند
نشست خبری پروژه ملی ساماندهی صدور مجوز و راه اندازی یك هزار كارگاه سوزن دوزی استان سیستان و بلوچستان با حضور حمید قبادی دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور، عبدالرحیم كردی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، علی زینی وند معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان و حسین مسگرانی مدیركل ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان و تعدادی از اصحاب رسانه در سالن همایش ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا شد. همینطور ۱۰۰ سوزن دوز عضو در این تعاونی ها بیمه شده اند و در جهت صادرات این فعالیت ها، گروه هایی از صنعتگران ایرانی در كشورهایی مانند عمان و ایتالیا محصولات سوزن دوزی منطقه را به فروش رسانده اند.
پنج فصل سند عفاف و حجاب به تصویب رسید
سند حجاب و عفاف كه كلیات آن در پنج فصل به تصویب اعضا رسید، یك سند جامع و همه جانبه نگر بوده و مقرر است اعضا در شور دوم كه ورود به جزئیات است، اصول، ارزش ها، راهبردها و تقسیم و نگاشت نهادی كه بین ۳۴ نهاد كشور صورت گرفته و همینطور مسیرها و نقشه راهی را كه منجر به تحقق و اجرای اصول راهبردی این سند خواهد شد، مورد توجه قرار دهند.
همچنین ۱۰۰ سوزن دوز عضو در این تعاونی ها بیمه شده اند و در جهت صادرات این فعالیت ها، گروه هایی از صنعتگران ایرانی در كشورهایی مانند عمان و ایتالیا محصولات سوزن دوزی منطقه را به فروش رسانده اند
اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی در این نشست بعد از بحث پیرامون شناخت معرفتی و علت یابی مبحث حجاب و وضعیت آن در جامعه امروز ایران، تاكید داشتند كه در این مورد مهم ضمن اینكه نظام و حكومت اسلامی مسئولیت دارد. مردم و جامعه مدنی هم نسبت به صیانت از ارزش های فرهنگی و حجاب و عفاف در جامعه دارای مسئولیت هستند.
برگزاری رویداد مهم جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با عنوان «فر گلستان»
دبیر بنیاد ملی مد و لباس كشور بیان كرد كه در آستانه چهل و یكمین سالگرد انقلاب اسلامی تصمیم گرفتیم رویداد ملی را همراه با شعار سال رونق تولید ملی برگزار نماییم، كه یكی از شعارهایش مد پایدار بود، همینطور نگاه ویژه ای به كالكشن سازی حجاب و عفاف شده تا رنگ را وارد این حوزه نماییم. همینطور بخش سوزن دوزی هم یكی از بخش های مهم جشنواره خواهد بود.
لغو نهمین جشنواره مد و لباس فجر با انتشار كرونا ویروس
پایان تمام رویدادهای فرهنگی و تلاشهای یكساله در اختتامیه جشنواره مد و لباس فجر باید صورت می گرفت كه تحت تاثیر شیوع بیماری كرونا قرار گرفت و اختتامیه نهمین جشنواره بین الملی مد و لباس فجر لغو شد تا سازوكار و مُد معرفی شده در جشنواره هایی همچون جشنواره مد و لباس فجر برای مردم جامعه همچنان بی كاركرد بماند. البته این تعطیلی ها و لغو برنامه ها و نمایشگاه مختص كشور ما نیست بلكه حوزه مد و لباس به صورت جهانی با این تعطیلی ها مواجه گردید، همانند هفته مد میلان، هفته مد شانگهای و پاریس...1399/01/09
23:47:19
5.0 / 5
3147
تگهای خبر: آثار , بیمه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی