معاون میراث فرهنگی مازندران با اشاره به آسیب غار دژ اسپهبد:

كرونا اجازه تخمین صدمه های انفجار را نمی دهد

كرونا اجازه تخمین صدمه های انفجار را نمی دهد به گزارش دست و هنر معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران می گوید: هم اكنون به واسطه شرایط كرونایی، نمی توان صدمه های وارد شده به حریم غار دژ اسپهبد را به ریال تخمین زد، اما بهره برداری سنگ از آن معدن متوقف شده است.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، یكی از شركت های معدنی فعال در سواد كوه مازندران، درست در روز یكم فروردین سال جاری برای بهره برداری بیشتر از معدن سنگ خود، مبادرت به انفجار در عرصه و حریم درجه یك محوطه غار اسپهبد خورشید كرد، آن هم در شرایطی كه برای قطع زنجیره ی انتقال ویروس كرونا فعالیتهای نه چندان مهم در كشور تعطیل شده اند، اما متاسفانه بعضی از شركت­های معدنی بدون تعطیلی و بی­ وقفه به اقدامات خود در این محوطه به سنگ شكنی در دل كوه ها مشغول هستند.
مهدی ایزدی - معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان مازندران - در گفتگو با ایسنا می گوید: این اداره كل از سال قبل با طرح شكایت از معدن كارانی كه در عرصه و حریم مجموعه غار دژ اسپهبد خورشید فعالیت دارند، پیگیر است تا همه ی پروژه های آن محدوده متوقف شود، هر چند هم اكنون هیچ معدنی در عرصه ی غار اسپهبد فعال نیست.
او از اولین نتایج این پیگیری ها را صدور دستور دادستان در خصوص تعطیلی فعالیت معادن كاران در این محدوده می داند و ادامه می دهد: از جانب دیگر چون تاریخ صدور مجوز فعالیت بعضی از این معدنكاران پیش از تصویب حریم مصوب منطقه بوده است، دادستان مجبور به اجازه ی فعالیت آنها شد تا در اسرع وقت جابجایی معادن و تعطیلی كامل آنها اتفاق بیفتد.
وی افزود: جابجایی معادن باید از راه منابع ملی و طبیعی صورت گیرد اما میراث فرهنگی در هر صورت پیگیر است تا هر چه سریع تر این اتفاق رخ دهد.
وی با تاكید بر این كه فعالیت معادنی كه سبب انفجار در محدوده غار دژ اسپهبد شده اند در طول روزهای گذشته متوقف شده است، ادامه می دهد: نیروهای یگان میراث فرهنگی جلو ادامه ی فعالیت آنها را گرفتند، اما هنوز در نقاطی كه جزو حریم مجموعه است و با محوطه فاصله دارد، برخی بهره برداری ها به دستور دادستانی به صورت موقت و با تایید ضابطه های میراث فرهنگی ادامه دارد تا سریع تر مكان جدیدی برای آنها جایگزین شود.
ایزدی با بیان این كه نمی توان صدمه وارد شده به محوطه را در شرایط كنونی تخمین زد، تاكید می كند: وقتی سنگی از یك محوطه ی تاریخی جابجا می شود، نمی توان صدمه وارد شده به آنرا حتی به ریال هم تخمین زد.1399/01/12
21:26:55
5.0 / 5
3352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی