كووید-۱۹ معادلات زندگی را بهم می زند

زندگی دوم زودتر از موعد در ایران

زندگی دوم زودتر از موعد در ایران به گزارش دست و هنر ۱۹ چنان با قدرت و ویرانگر در حال جولان دادن و یكه تازی در دنیاست كه متفكرین و آینده پژوهان را مجبور كرده تا به پسا كرونا بیاندیشند.


به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، علی محمد رجبی، مدرس و مؤلف كتب در این حوزه، درباره رویدادها و اتفاقات پیرامون كرونا ویروس و مهم تر از رخدادهای پسا كرونا می گوید:
كووید -۱۹ چنان با قدرت و ویرانگر در حال جولان دادن و یكه تازی در دنیاست كه متفكرین و آینده پژوهان را مجبور كرده تا به پسا كرونا بیاندیشند. دامنه تحولات پیشبینی شده به حدی گسترده خواهد بود كه اگر در ایام كرونایی آماده آن نشویم طوفان های اقتصادی و اجتماعی كرونا می تواند جوامع گوناگون را در هم بشكند و آنها را به گسست و متلاشی شدن سوق دهد.
روزهای كرونایی ایران و بسیاری كشورهای دنیا تا همین جا تأثیرات زیادی بر سبك زندگی و الگو رفتار مردم گذاشته است، خانه نشینی و استفاده از فضای مجازی برای سرگرمی، آموزش راه دور، دوركاری، خرید مایحتاج و كسب خبر، تنها گام اول این تغییرات بود. برنامه های تولیدی برخط در اینستاگرام، كنسرتهای برخط و حالا خبر اكران برخط فیلم سینمایی «خروج» ساخته ابراهیم حاتمی كیا پیش از نمایش در سالن های سینما نشان می دهند كه دامنه تغییرات در حال گسترش است.
این تغییرات به همین جا ختم نخواهند شد، دولت، دستگاه های حاكمیتی و خدماتی بیشتر از این نمی توانند به علت خطرات انتشار كرونا به خانه نشینی ادامه بدهند و از طرفی به علت عدم كنترل كامل ویروس امكان نرمال سازی ترددها و اجرای كارها مانند گذشته لااقل تا ماه ها وجود ندارد، اینجاست كه بزودی شاهد خواهیم بود كه دامنه تغییرات به حاكمیت، دولت و بخش خصوصی هم خواهد رسید.
هویت دیجیتال و زندگی دوم یا second life زودتر از آنچه تصور می كردیم رسمیت پیدا می كند و این زندگی مجازی به دنبال خود حكمرانی فضای مجازی و حكومتداری مجازی را تحمیل خواهد نمود.
پس یكی از آمادگی های ضروری برای پسا كرونا، كسب آمادگی و قوت در فضای مجازی است. رهبر معظم انقلاب در بیانات نوروزی سال ۹۹ فرمودند: «قوّت در فضای مجازی حیاتی است؛ امروز فضای مجازی حاكم بر زندگی انسان ها است در همه ی دنیا؛ و یك عدّه ای همه ی كارهایشان را از راه فضای مجازی پیش می برند؛ قوّت در این [زمینه] حیاتی می باشد.»
اما قدرتمندی كشور در فضای مجازی چگونه می تواند باشد و مؤلفه اصلی آن چیست؟ و می بایست به كدام ابعاد توجه كرد؟
شاید بتوان افزایش قدرت اعمال حاكمیت در فضای مجازی را مهمترین مؤلفه قوت در فضای مجازی دانست. اعمال قدرت در فضای مجازی می تواند حداقل دارای ۵ بعد باشد؛
1- قدرت برقراری ارتباط پایدار در هر شرایط،
2- قدرت صیانت از افكار عمومی،
3- قدرت تأمین نیازهای خدماتی،
4- قدرت اعمال قوانین داخلی،
5- قدرت تحمیل اراده بر دشمن.


ابعاد كسب قدرت در فضای مجازی
با كسب قوت در این ۵ بعد می توانیم علاوه بر تأمین نیازهای اساسی كشور برای حكمرانی و حكومت داری، نیازهای روزمره مردم را پاسخ دهیم، جامعه را از تلاطم های القایی دشمن حفظ نماییم و در جهان بهم ریخته پساكرونا به صورت فعال در ایجاد نظم جدید جهانی نقش آفرین باشیم.
برای تحقق این هدف و بهره گیری درست از فضای مجازی در راه پیشرفت ایران و تمدن سازی اسلامی و افزایش اثر گذاری فضای مجازی بر تحقق آرمان های تمدن ساز ایرانی-اسلامی و تداوم آنها در دوران پسا كرونا ۶ گام ضروری می نماید:
گام اول- پیاده سازی هر چه زودتر شبكه ملی اطلاعات با نگاه حداكثری به آن.
گام دوم- بازطراحی و اجرای سریع مدل حكومت داری مجازی و توسعه خدمات مبتنی بر فضای مجازی
گام سوم- تقویت تاب آوری فرهنگی كاربران و تاب آوری زیرساختی فضای مجازی كشور
گام چهارم- تقویت قدرت محتوا سازی و انتشار محتوا در فضای مجازی در چهارچوب سبك زندگی ایرانی – اسلامی
گام پنجم- تقویت قدرت نفوذ محتوا و خدمات توسعه داده شده بر پایه فرهنگ و اصول ایرانی- اسلامی و جذب كاربران از حوزه فرهنگ نوروز، حوزه فرهنگ شیعه و حوزه فرهنگ جهان اسلام
گام ششم- تقویت قدرت تاثیر گذاری بین المللی تولیدات محتوایی و خدماتی كشور در فضای مجازی بر پایه عرضه الگو جهانی مبتنی بر عدالت و برابری اسلامی
پیش بینی های انجام شده در مورد جهان پسا كرونا، دنیایی را ترسیم می كند كه در آن ساختارهای نظم جهانی بهم خورده و كشورها مانند روزهای بعد از جنگ جهانی دوم، آماده باز تعریف ساختارهای خود در چارچوب نظم جدید این دفعه متكی به فضای مجازی می باشند. در این وضعیت اگر ایران عزیز بتواند با تاكید بر جوانان با انگیزه و دانشمند، توان و ظرفیت های در اختیار، به كار گرفتن مؤلفه های قدرت و استفاده از پایه های فكری و تمدنی عظیم خود، قدرتمند شدن در فضای مجازی را دنبال كند، بی گمان می تواند در ابتدای گام دوم انقلاب در جهان پساكرونا بعنوان یكی از اركان ایجاد نظم جدید جهانی حضور یابد.


1399/01/24
14:58:24
5.0 / 5
2959
تگهای خبر: آموزش , خدمات , خرید , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی