آنچه از قاچاق خروج می دانیم و نمی دانیم!

آنچه از قاچاق خروج می دانیم و نمی دانیم! دست و هنر: ادعای كپی شدن فیلم «خروج» كه اكران اینترنتی را تجربه می كند، در حالی انتشار یافته كه بنظر می رسد یا اقدامات قانونی برای مسدود كردن راه های دانلود مدام در حال انجام می باشد یا این مساله ادعایی بیش نبوده است. در این صورت این پرسش پیش می آید كه آیا حتی در صورت واقعی بودن قاچاق فیلم مورد اشاره، این اقدام ممكنست از طرف جریان هایی صورت گرفته باشد كه منافع خودرا با باب شدن اكران آنلاین فیلم ها در خطر می بینند و الان به نفعشان است كه نگرانی ها از نبود امنیت كافی برای اكران آنلاین فیلم ها بیشتر شود؟


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، از زمانی كه اعلام گردید سازندگان فیلم «خروج» به كارگردانی ابراهیم حاتمی كیا تصمیم گرفته اند در ایام تعطیلی الزامی سینماها بخاطر شیوع ویروس كرونا فیلم را به صورت آنلاین اكران كنند، دو بحث جدی به راه افتاد؛ اول اینكه ریسك عوامل این فیلم می تواند فتح بابی باشد برای شروع اكران آنلاین دیگر فیلم هایی كه در صف اكران هستند و با نمایش آنلاین می شود نوع متفاوتی از اكران را كه در كشورهای دیگر هم رواج دارد شاهد باشیم. بحث دوم هم نگرانی از كپی شدن غیرقانونی فیلم ها در اكران آنلاین بود، به ویژه اگر مثل سازندگان فیلم «خروج» قصد داشته باشند پس از اكران در سامانه های وی اودی، در سینماها نیز فیلم را روی پرده ببرند.
در این باره قبل تر گفت وگوهایی صورت گرفت و علی سرتیپی كه مدیرعامل شركت پخش كننده فیلم «خروج» است احتمال كپی شدن را رد نكرده و ابراز امیدواری كرده بود كه این اتفاق شروع كننده مسیری برای آینده باشد تا فیلم های دیگری كه در نوبت اكران هستند به ویژه آن هایی كه ممكنست روی پرده فروش بالایی نداشته باشند از این طریق عرضه شوند.
اما حالا كه هنوز 24 ساعت از اكران آنلاین این فیلم نگذشته خبرهایی درباره دانلود غیرقانونی این فیلم آن هم در نسخه های باكیفیت 4k انتشار یافته و در یك سرچ اینترنتی سایت های زیادی قابل مشاهده هستند كه لینك دانلود این فیلم ها را ثبت كرده اند، اما هیچ كدام قابلیت دانلود ندارند.
در این باره سرتیپی كه خود از سینماداران است، با اشاره به اینكه خودش هنوز «خروج» دانلود شده را ندیده است، به ایسنا می گوید: این یك ضربه بزرگ و منفی خواهد بود، هم برای آینده فیلم در اكران سینمایی، هم در روند فعلی فیلم و هم برای فیلم های دیگری كه ممكن بود در آینده به مسیر اكران آنلاین بیایند. با این وجود ابعاد این اتفاق هنوز معین نمی باشد و در حال ارزیابی هستیم.
البته پیگیری ایسنا از سازمان هنری رسانه ای اوج كه سرمایه گذار و تهیه كننده فیلم است، نشان میدهد كه قبل از اكران آنلاین پیش بینی یا هماهنگی هایی شده بود و از امروز هر سایتی كه لینك دانلود فیلم را منتشر كند، توسط پلیس فتا شناسایی و مسدود می شود.
با این حال دقیق ترین توضیح و پیگیری درباره این ماجرا را باید مدیران سامانه های فیلیمو و نماوا ارائه نمایند كه تماس ایسنا با آنان در این راستا فعلا بی پاسخ بوده است.
فارغ از اینكه قاچاق این فیلم واقعا اتفاق افتاده و نسخه غیرقانونی دردسترس است یا خیر، بد نیست اشاره به صحبت های اخیر ابراهیم حاتمی كیا شود كه مردم را به تماشای نسخه قانونی فیلم دعوت كرده و اظهار داشته بود: امیدوارم خدای ناكرده دانلودی صورت نگیرد و فیلم به شكل غیرقانونی پخش نشود. البته معتقدم كه مردم ما به حدی در حوزه های فرهنگی فهیم شده اند كه می دانند این كار یعنی ضربه زدن به اركان تهیه این فیلم. بقای ما به این است كه فیلم ساخته شود و بعد بوسیله نمایش آن بودجه برگردد تا باز یك فیلم دیگر بسازیم.
و در آخر اینكه با این ماجرا حالا باید از همه سینماگران و مدیرانی كه اكران آنلاین را گزینه مناسبی برای نمایش فیلم ها می دانستند باردیگر پرسید كه آیا واقعا زیرساخت های مطمئن برای این كار وجود دارد؟ یا اینكه باید راهكارهای قانونی تقویت شود تا نگرانی بابت قاچاق فیلم های سینمایی وجود نداشته باشد؟
منبع:

1399/01/25
16:19:23
3199
5.0 / 5
تگهای خبر: اینترنت , دانلود , سینما , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی