كارگردان 23 نفر سراغ ماه های اول جنگ تحمیلی می رود

كارگردان 23 نفر سراغ ماه های اول جنگ تحمیلی می رود به گزارش دست و هنر مهدی جعفری فیلم «یدو» را به تهیه كنندگی «محمدرضا مصباح» در آبادان جلوی دوربین می برد.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، «یدو» سومین فیلم بلند سینمایی «مهدی جعفری» بعد از «ایستگاه اتمسفر» و «۲۳ نفر» که روز گذشته پروانه ساخت آن از جانب سازمان سینمایی صادر شد، در چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس با حمایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بنیاد سینمایی فارابی جلوی دوربین خواهد رفت.
بر اساس این خبر، قصه فیلم «یدو» در آبادان در حال محاصره، طی ماه های اول جنگ تحمیلی می گذرد.
«محمدرضا مصباح» تهیه کننده «یدو» درباره زمان شروع فیلمبرداری این فیلم، اظهار داشت: قرار بود با صدور پروانه ساخت پیش تولید فیلم پیش از نوروز سال جاری آغاز شود که انتشار کرونا و تعطیلی ناخواسته سینما پیرو اعلام پروتکل های بهداشتی، کار ما را عقب انداخت. با راه افتادن باردیگر چرخه تولید، صدور مجوز از سرگیری تولید از جانب سازمان سینمایی با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری و صدور پروانه ساخت فیلم، پیش تولید «یدو» شروع شده و تنها مسأله پیش رو، تغییر فصل است و این که در اوج گرمای آبادان مقرر است فیلم را کلید بزنیم. با این حال، گروه سازنده فیلم با همدلی مثال زدنی، پای کار هستند و ایمان دارم به فضل الهی اثری ماندگار تولید خواهد شد.
* تعریف مقاومت در دل زندگی
اینجا هم همچون فیلم قبلی جعفری، مقرر است شاهد نوعی نگاه رئالیستی و شخصیت محور در روایت سال های دفاع مقدس باشیم. «مهدی جعفری» درباره فضای حاکم بر فیلم جدیدش اظهار داشت: وقتی از دوران دفاع مقدس صحبت می نماییم، غالبا ذهن مان به لب خط نبرد می رود و کم تر پیش آمده دوربین را به پشت خط نبرد ببریم و زندگی در جریان مردم را ببینیم. زیستی که زیر سایه جنگ تهدید می شد و گاهی وقت ها، انسان ها میان زندگی کردن و جنگیدن مجبور به انتخاب می شدند و در دل این زندگی، مقاومت تعریف می شد.
او که خود متولد خوزستان و شهر اهواز است و خاطرات مختلفی از دوران جنگ در نوجوانی دارد، درباره درباره فیلم تازه خود اظهار داشت: ایده «یدو» از جایی به ذهن من آمد که یک داستان کوتاه را به نام «زخم شیر» نوشته صمد طاهری خواندم. داستانی که به نظرم راوی فضایی جذاب از برش های زندگی در دل جنگ بود.
این کارگردان درباره کارگردانی این فیلم در گونه دفاع مقدس و کودک و نوجوان اظهار داشت: «یدو» فیلمی است که می تواند در هر دوی این ژانرها بگنجد و در عین حال فیلم مستقلی است که حیات خودش را دارد.
* ادای دین به سینمای دفاع مقدس
محمدرضا مصباح که سال قبل فیلم های «پوست» و «سینماشهرقصه» را در جشنواره سی هشتم فجر داشت و بعنوان کارگردان فیلم کوتاه «کوچه» او (با مضمون دفاع مقدس) در جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشنواره فیلم فجر مورد توجه قرار گرفت، درباره همکاری اش با در «یدو» بعنوان تهیه کننده اظهار داشت: پس از این که متن فیلمنامه را خواندم، به تولید آن علاقه مند شدم. این فیلم مانند فیلم قبلی مهدی جعفری، فیلمی لطیف و جذاب است که امیدوارم در این ادای دین به سینمای دفاع مقدس، کار را به خوبی پیش ببریم. عوامل سازنده فیلم، از افراد حرفه ای و درجه یک سینما هستند که به همراه بازیگران فیلم، اسامی آنها اعلام خواهد شد.
به گفته مصباح، پس از ورود فیلم به مرحله تولید با رعایت پروتکل های بهداشتی، فیلمبرداری فیلم «یدو» حدود دو ماه طول خواهد کشید.1399/03/12
22:02:50
2386
5.0 / 5
تگهای خبر: بازی , بازیگر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی