گزارشی از تاثیرات بازی های ویدئویی بر مغز انسان

بازی های ویدئویی خلاقیت، منطق وقدرت حل مسئله افراد را بالا می برد

بازی های ویدئویی خلاقیت، منطق وقدرت حل مسئله افراد را بالا می برد دست و هنر: در آینده دانشمندان اثبات خواهند كرد كه بازی های ویدئویی می تواند خلاقیت، منطق و قدرت حل مسئله افراد را بالا ببرد.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، در دنیای کنونی بازی های ویدئویی تبدیل به یکی از تفریحات اصلی انسان ها شده اند. تحقیقات اخیر نشان داده است که روزانه یک میلیارد نفر در دنیا بر روی پلت فرم های مختلف مانند کامپیوتر، کنسول های بازی و موبایل به بازی می پردازند. همین محبوبیت سبب شده تا صنعت بازی سازی در ردیف پرسودترین و پرمنفعت ترین صنایع دنیا قرار گیرد. چندین سال است که صنعت بازی خودرا بعنوان پرسودترین در بین صنایع سرگرمی و بالاتر از صنعت سینما جا داده است.
رشد بیش از پیش صنعت بازی پژوهشگران را بر آن داشته تا بیش از پیش به دنبال تحقیق در مورد بازی های ویدئویی و تأثیرات آن بر روی بدن انسان باشند. وقتی به این مبحث می پردازیم بطور قطع باید از تأثیرات بازی های ویدئویی بر روی مغز صحبت نماییم که مستقیماً در هنگام بازی کردن درگیر است. آنچه مسلم است آن که بازی کردن توان تأثیرگذاری و تقویت قسمت های متفاوتی از مغز را دارد. قابلیت های زیادی در مغز نظیر تجسم فضایی، تمرکز و مشاهده بواسطه بازی کردن رشد می کند.
علاوه بر تحقیق بر روی گیمرها دانشمندان تحقیقات گسترده ای نیز بر روی افراد معمولی و تأثیر بازی کردن بر روی آنها انجام داده اند که در آن از افراد معمولی خواسته شده تا برای مدت معینی بازی کنند. این تحقیقات منجر به شناخت بهتر تأثیرات بازی های ویدئویی بر مغز شده و دستاوردهای جدیدی نیز در زمینه بازی های جدی و آموزشی به دنبال داشته است.
به هر تقدیر در این متن می خواهیم تا جنبه های مختلف و تأثیرات بازی های ویدئویی بر مغز و کل بدن را از منظری علمی مورد بررسی قرار داده و توانایی هایی که بازی کردن برای گیمرها به ارمغان می آورد را معرفی نماییم. در این راه از تحقیقات گسترده و پرتعدادی که دراین زمینه توسط مؤسسه های علمی و دانشگاه های مختلف صورت گرفته استفاده خواهیم کرد و حاصل کار محققین مختلف را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
افزایش قدرت تمرکز بچه ها به کمک بازی های ویدئویی
«دیسلکسیا»(Dyslexia) اختلالی عصبی است که ۱۰ درصد از کل کودکان دنیا به آن مبتلا هستند. این بیماری موجب می شود که کودکان قادر به خواندن و نوشتن و تلفظ صحیح نباشند. دلیلهای عصبی و شناختی بروز این اختلال تاکنون بر دانشمندان پوشیده مانده است به نحوی که یافتن درمان برای این اختلال هم اکنون از دسترس دانشمندان بسیار دور بوده و درمان های کم اثر فعلی هزینه های گزافی دارند. اما در تحقیقی که توسط Cell Press بر روی برخی از مبتلایان به این بیماری انجام شده است، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که بازی های ویدئویی موجب رشد قابلیت خواندن در این بیماران می شود. از برخی از کودکان مبتلا به این بیماری خواسته شد که روزانه ۸۰ دقیقه و به مدت ۹ روز بازی های ویدئویی را تجربه کنند. بررسی نهایی دانشمندان بر روی این نمونه ها نشان میدهد که آنها تمرکز بیشتری بر روی خواندن از خود نشان داده اند که منجر به رشد مشهودی در خواندن کودکان شده است. برای رسیدن به همین میزان از رشد به کمک روش های سنتی درمان به یک سال زمان نیاز است. از دلیلهای این اتفاق افزایش قدرت تمرکز بچه ها به کمک بازی های ویدئویی است. این امر به این دلیل مهمست که در نظریه علت اصلی به وجود آمدن دیسلکسیا کمبود توجه کودک در زمان خواندن به متون است که به کمک بازی ها ویدئویی بهبود پیدا می کند.
دستاوردهای پزشکی
در تحقیقی که توسط نشریه Plos One انجام شده بازی های راهبردی همزمان (Real time strategy) و تأثیر آنها بر گیمرها مورد بررسی قرار گرفته است.
نتایج تحقیق نشان میدهد که این بازی ها انعطاف مغز در انجام و مدیریت چند عمل مختلف را بالا می برند. در این بازی ها چندین فعالیت مختلف باید به صورت همزمان مدیریت شوند مثلاً جمع آوری منابع، ساخت ساز نیرو و ساختمان و حمله و درگیری مؤثر با رقیب. چنین کارهایی علاوه بر منعطف کردن مغز آنرا آماده درگیر شدن در چندین فعالیت به صورت همزمان می کند. این مهم می تواند تأثیرات بسزایی بر کارهایی که نیاز به مدیریت چند فعالیت در مغز و انعطاف بالاتر آن دارد، بگذارد. یکی از مهمترین افرادی که نیاز به این توانایی دارند جراحان هستند که برای انجام عمل نیاز مستقیم به مدیر فرآیندهای مختلف در یک زمان دارند.
علاوه بر تحقیق بر روی گیمرها دانشمندان تحقیقات گسترده ای نیز بر روی افراد معمولی و تأثیر بازی کردن بر روی آنها انجام داده اند که در آن از افراد معمولی خواسته شده تا برای مدت معینی بازی کنند. این تحقیقات منجر به شناخت بهتر تأثیرات بازی های ویدئویی بر مغز شده و دستاوردهای جدیدی نیز در زمینه بازی های جدی و آموزشی به دنبال داشته است.
بر اساس تحقیقاتی دیگری که در مرکز تحقیقات پزشکی انجام شده، بازی های ویدئویی می توانند تأثیرات مثبتی در افزایش عملکرد هماهنگ و همزمان چشمان و دستان افراد داشته باشند. این توانایی در خیلی از رشته ها همچون برای دکتران جراح نیز بسیار مفیدست که باید عملکردی بی عیب و نقص بین چشمان و دستان خود داشته باشند. جراحان این مرکز باید عمل های پیشرفته ای مانند لاپروسکوپی یا عمل به کمک ربات را انجام دهند که برای تمرین و رسیدن به آمادگی کامل در انجام آنها از بازی های ویدئویی استفاده می نمایند. بعد از پیاده سازی روش جدید آموزش، داوطلبین این مرکز که به صورت مداوم بازی کامپیوتری انجام می داد کاهش ۳۷ درصدی در میزان خطاهای خود در عمل های جراحی را تجربه کردند.
همانطور که گفته شد بازی های ویدئویی موجب تقویت انجام چند فعالیت به صورت همزمان در افراد می شود که یکی دیگر از قابلیت های پرکاربرد برای جراحان است. بعنوان مثال جراحی که در طول هفته حداقل ۳ ساعت بازی های ویدئویی انجام می دهد قدرت بسیار بالاتری در تست لاپروسکوپی و بخیه زدن به صورت همزمان نسبت به جراحان معمولی از خود نشان داده است.
مغزی قوی تر، بازی های ویدئویی بعنوان عاملی برای تقویت قدرت ادراک تصویری و بینایی
در تحقیقی دیگر که توسط Life Science انجام شده است، بازی های ویدئویی بعنوان عاملی برای تقویت قدرت ادراک تصویری و بینایی معرفی شده اند. «پرفسور دافنه باولیه» (Daphne Bavelier) مدعی شده است که بازی های اکشن به سبب سرعت بالا و نیاز به فعالیت مغزی سریع به گیمرها کمک می کنند تا اشیا را با سرعتی بسیار بالاتر از افراد معمولی تشخیص دهند. همین طور گیمرها می تواند تعداد رنگ بیشتر و طیف گسترده تری از رنگ ها را تشخیص دهند. بگفته پرفسور این گیمرها تا ۴۵ درصد رشد در قوای ادراکی خودرا تجربه می کنند.

این نمودار نشان میدهد که چگونه بازی های ویدئویی می توانند میزان تشخیص اشیا در افراد را بالا ببرد.
بازی های ویدئویی می تواند خلاقیت، منطق و قدرت حل مسئله افراد را بالا ببرند. فرقی ندارد که در حال انجام یک بازی ساده مثل Angry Bird هستید یا یکی از سخت ترین بازی های حال حاضر دنیای بازی مانند Dark Souls پیش روی شماست. برای انجام درست هر بازی نیاز به مهارت حل مسئله است. بنا بر این ساده، بازی کردن موجب تقویت مهارت حل مسئله می شود. منطق و خلاقیت هم بعنوان دو عضو جدا نشدنی از مهارت حل مسئله همسان با آن در گیمرها رشد می کنند.
محققان University of Social Sciences and Humanity در لهستان معتقدند بازی کردن موجب رشد بخش خاکستری مغز می شود. این بخش از مغز کنترل حرکات ریز و ظریف بدن را برعهده دارد. بر طبق این تحقیق گیمرها حداقل در دو بخش از مغز خود سلول های خاکستری بیشتری نسبت به افراد معمولی دارند. این نتایج نشان میدهد که گیمرها واکنش بسیار سریع تری نسبت به دیگران دارند. همین واکنش ها است که در بازی ها گاهی حکم به مردن یا زنده ماندن آنها داده و البته در دنیای واقعی نیز بسیار مفید می باشد.
به همین دلیل ساده، بازی کردن موجب تقویت مهارت حل مسئله می شود. منطق و خلاقیت هم بعنوان دو عضو جدا نشدنی از مهارت حل مسئله همسان با آن در گیمرها رشد می کنند.
تحقیقاتی که توسط مؤسسه مکس پلنک Max Planck Institute for Human Development انجام شده نشان میدهد که به صورت کلی بازی کردن موجب تقویت مغز می شود. سایمون کن Simone Kühn محقق ارشد این انستیتو در برلین آلمان می گوید اسکن مغز افرادی که برای ۲ ماه بازی Super Mario DS را انجام داده اند نشان داده است که گیمرها حداقل در سه قسمت از بخش جلویی مغز خود پیشرفت محسوسی در زمینه رشد سلول های خاکستری را تجربه کرده. این سه بخش عبارتند از Pre frontal cortex، right hypo condos و cerebella. این بخش ها مسئولیت تجسم فضایی، شکل گیری حافظه و برنامه ریزی راهبردی را بر عهده دارند. نکته جالب آنکه خیلی از بیماران به آسانی درمان توسط بازی های ویدئویی را می پذیرند در صورتیکه میزان قبول روش های درمانی دیگر بسیار کمتر است.
یادگیری بر عوامل بیرونی و حفظ تمرکز
دانش آموزان گاهی به آسانی تمرکز خودرا از دست می دهند که تأثیری مستقیم بر میزان یادگیری شان می گذارد. گیمرها توانایی بالایی در مقاومت در مقابل عوامل بیرونی و حفظ تمرکز دارند که می تواند تأثیر بسیار مثبتی در میزان یادگیری آنها داشته باشد. محققین دانشگاه Northwestern University متوجه شده اند که کودکان گیمر توان تمرکز بیشتر و یادگیری بهتر را حتی در محیط هایی که پر از عوامل محرک بیرونی باشد را دارند. بنا بر این نمودار یادگیری گیمرها با شیبی بسیار تند تر نسبت به افراد عادی به ثبت مثبت در حرکت است.
به جای دارو برای سالمندان تبلت تجویز می شود
چه کسی گفت است که داروهای مدرن حتما باید شیمیایی باشند. پژوهشگران در آینده ای نزدیک برای بیمارن خود درمان های دیجیتال را تجویز خواهند کرد. تحقیقی که دانشگاه university of california san fransisco انجام داده، نشان میدهد که چگونه بازی های ویدیویی در افراد مسن که امید زیادی برای تقویت سلول های مغزشان وجود ندارد، موجب تقویت حافظه و توجه در آنها می شود. نکته جالب که در مورد این تست وجود دارد این است که موارد تست شده توانسته اند قابلیت های رشد شده خودرا در محیط های واقعی نیز ادامه دهند و در واقع مقداری از قابلیت های از دست رفته مغز خودرا بازیابند. دانشمند ارشدی که در این پروژه بعنوان مدیر ارشد فعالیت می کند، ایده جالبی را مطرح می کند. او می گوید که شاید در آینده پزشکان و عصب شناسان بجای تجویز دارو، تبلتی که یک بازی ویدیویی خاص بر روی آن نصب شده است را جهت استفاده در مدتی معلوم و درست مانند داروهای کنونی برای بیمار تجویز کنند.
چه کسی گفت است که داروهای مدرن حتما باید شیمیایی باشند. پژوهشگران در آینده ای نزدیک برای بیمارن خود درمان های دیجیتال را تجویز خواهند کرد.
در تحقیقی دیگر و برمبنای یافته های پژوهشگران در دانشگاه Loyola شیکاگو بازی های کامپیوتری می تواند به افراد مسن در باز یافتن حس تعادل کمک شایانی بکنند. بر طبق این تحقیق که بر روی برخی از افراد سالمند انجام شده است، شرکت کنندگان رشد قابل توجهی در حفظ تعادل بدن داشته، به حدی که پیش از آن قادر به انجام چنین کاری نبودند. حفظ تعادل که قابلیتی ذهنی است در سنین پیری به شدت ضعیف شده و می تواند منجر به صدمات دیگر به افراد کهنسال شود.
بازی کردن حتی در سنین بالا نیز تأثیرات مثبتی بر روی مغز دارد. تحقیقات بر روی افراد ۶۰ تا ۸۵ سال نشان داده که آنها بعد از یک ماه انجام یک بازی ویدیویی قابلیت های بهتری در آن بازی نسبت به یک فرد بیست ساله اما تازه کار پیدا می کنند. این بازی ها بسته به هدفشان می توانند کارکردهای مختلفی در مغز را تقویت نمایند. برای نمونه حافظه این افراد مسن بعد از انجام بازی رشد محسوسی داشته است. به همین نسبت می توان قابلیت های دیگری را نیز در این افراد رشد داد.
سعی شده با گوشه ای از تأثیرات بازی های ویدئویی بر روی انسان و مغز او روبرو شویم. گرچه موضوع مورد نظر نیاز به تحقیقات بیشتر در همه زمینه ها دارد تا ابعاد آن هر چه بیشتر شناخته شده و تصور منفی موجود در اذهان عمومی نسبت به آن هر چه بیشتر تلطیف شود.
منبع:

1399/03/21
11:32:27
5.0 / 5
2483
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی