در كتاب شهر نابرابر صورت گرفته است

تحلیل فرهنگی سیاسی شهرها و رویكردهای جغرافیای شهری

تحلیل فرهنگی سیاسی شهرها و رویكردهای جغرافیای شهری شهر نابرابر نوشته جان رنی شورت با ترجمه حمیدرضا تلخابی و فریدون گازرانی اخیرا راهی بازار كتاب شده است.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، این کتاب با عنوان فرعی تجدید حیات شهری، جابه جایی و ایجاد نابرابری در شهرهای جهانی در ۳۱۷ صفحه با قیمت ۶۰ هزار تومان در انتشارات آگاه انتشار یافته است.
در معرفی این کتاب آمده است: در سال های اخیر علایق پژوهشی و عمومی زیادی درباره تغییر ماهیت شهرها شکل گرفته است. شهرها در سراسر جهان شاهد افزایش سرمایه گذاری در حوزه زمین، ساختمان و تغییر جمعیت شهر مرکزی بوده اند که این امر با بیرون راندن فقرا و بازساخت افراطی فضای شهری تحقق یافته است.
کتاب شهر نابرابر راهنمایی در زمینه شهرگرایی معاصر و روایت سرگذشت تغییرات شهری است. این کتاب به بررسی نقش سرمایه نقدی، تجدید حیات جمعیت، ساخت اَبر پروژه ها، میزبانی رویدادهای جهانی بزرگ، نقش ثروتمندان تازه و پیدایش طبقه متوسط تازه پرداخته و دلیلهای اصلی جابه جایی فقرا به حومه ها و آن سوی مرزهای شهری را می کاود. باتوجه به مطالعات موردی از سراسر جهان، خوانندگان این کتاب در معرض بررسی پروژه های شهری شامل استفاده مجدد از فضاهای صنعتی قدیمی، سبز سازی شهرها و امنیتی شدن فضاهای عمومی هستند.
اتکای کتاب بر اقتصاد سیاسی، تحلیل فرهنگی- سیاسی و رویکردهای جغرافیای شهری است تا از این رهگذر، ماهیت چندوجهی این پروسه و جلوه جهانی آنرا به تصویر بکشد.
کتاب شهر نابرابر اثر بهادار جغرافیدان شهری بنام پرفسور جان رنی شورت است. او استاد دانشکده سیاست گذاری عمومی دانشگاه مریلند در ایالت بالتیمور آمریکا است.
اهمیت کتاب شهر نابرابر از این جهت است که بعد فضایی به نابرابری می دهد و آنرا در عرصه های شهری و منطقه ای می کاود. جان رنی شورت به خاطر داشتن تجربه های میدانی باارزش در خیلی از کشورهای جهان، با مهارت خاصی بحث ها را طرح می کند و با ارائه مصداق ها و نمونه های مختلف، مهر تأییدی بر ایده خود در زمینه نابرابری شهری می زند.
این کتاب بنا به ماهیت موضوعی خود می تواند راهنمای جامعی در زمینه شناخت و درک مسائل نابرابری و فقر شهری باشد و مورد استفاده رشته هایی قرار بگیرد که به هر نحوی دغدغه مسائل شهری و منطقه ای را دارند و بطور خاص برای پژوهشگرانی که به مطالعات شهری، جغرافیای اقتصادی، اقتصاد شهری، جامعه شناسی شهری، برنامه ریزی شهری و جهانی شدن علاقه دارند، بسیار سودمند و بایسته است.


1399/04/10
23:36:04
5.0 / 5
2302
تگهای خبر: دانشگاه , فرهنگ , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی