معاون صنایع دستی كشور:

بودجه صدمیلیونی جشنواره صنایع دستی فجر قابل قیاس با فیلم فجر نیست

بودجه صدمیلیونی جشنواره صنایع دستی فجر قابل قیاس با فیلم فجر نیست دست و هنر: نامورمطلق اظهار داشت: ما نمی توانیم جشنواره صنایع دستی فجر را با جشنواره فیلم یا تئاتر مقایسه كنیم؛ وقتی بودجه فیلم فجر ۱۵ میلیارد و سهم صنایع دستی كمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، بهمن نامورمطلق در مراسم شروع به كار دومین جشنواره صنایع دستی فجر كه عصر روز گذشته اول بهمن ماه در خانه هنرمندان شروع به كار كرد، با اشاره به خصوصیت های جشنواره امسال اظهار نمود: ۴۰۰ اثر در جشنواره امسال به نمایش گذاشته شده است، امسال تعداد كارهای بیشتر در فضایی بزرگتر به نمایش درآمده اند و تاكید ما بر این بوده كه آثار عرضه شده بر اصالت و خلاقیت تاكید داشته و كاربردی باشند.
معاون صنایع دستی كشور، كاربردی بودن را یكی از مهم ترین خصوصیت های آثار عرضه شده در دومین جشنواره صنایع دستی فجر برشمرد و اضافه كرد: كارها باید پاسخگوی نیاز امروز باشند و با هنر فاخر ربط پیدا كنند؛ یعنی در عین حال كه اصیل هستند، تازگی هایی هم داشته باشند.
وی به چگونگی داوری آثار عرضه شده در جشنواره صنایع دستی فجر اشاره و بیان كرد: هفت داور این آثار را مورد ارزیابی قرار می دهند و برگزیدگان، همزمان با اختتامیه كه روز دهم بهمن ماه است، معرفی می گردند و ما خوشحالیم كه جشنواره فجر صنایع دستی در حال نهادینه شدن است و هنرهای اصیل و ناب ایرانی هم از سال قبل تابحال صاحب جشنواره ای در قالب جشنواره فجر شده اند.
نامورمطلق، جشنواره صنایع دستی فجر را «رویدادِ رویدادها» دانست اضافه كرد: در این جشنواره هم همچون جشنواره سینما و تئاتر فجر، حاصل تلاش یك ساله ی هنرمندان به نمایش درمی آید. به عبارتی، این برنامه «جشنواره ی جشنواره ها» است و نتیجه تلاش هنرمندان طی یك سال در آن به نمایش گذاشته و ارزیابی می گردد.
معاون صنایع دستی كشور در پاسخ به سؤالی در خصوص اینكه جشنواره فیلم و تئاتر فجر، جشنواره های شناخته شده ای هستند، حال آنكه برای جشنواره صنایع دستی فجر، تبلیغات چندانی جهت معرفی به مخاطب عام نشده است، اظهار داشت: این وظیفه دبیرخانه جشنواره است، ما با خود هنرمندان در ارتباط هستیم و به آنها اطلاع رسانی كرده ایم؛ اما وقتی ۱۵ میلیارد اعتبار به جشنواره فیلم فجر تعلق می گیرد و تنها ۱۰۰ میلیون تومان به جشنواره صنایع دستی فجر اختصاص داده می شود، چه می توان كرد؟ مگر می توان این دو جشنواره را به لحاظ تبلیغ و اطلاع رسانی با هم مقایسه كرد؟ اما ما تلاش می نماییم تا پل ارتباطی باشیم میان هنرمندانی كه آثارشان در این نمایشگاه عرضه شده و علاقه مندانی كه این كارها را پسندیدند و می خواهند نمونه های عرضه شده در این جشنواره را سفارش دهند. همینطور از هنرمندان مدرن و معاصر می خواهیم از این نمایشگاه دیدن كنند و با تاكید بر اصالت ها، كارهای خلاقه و نو انجام دهند.
وی توجه به پوشاك را یكی دیگر از خصوصیت های دومین جشنواره صنایع دستی فجر دانست و خاطرنشان كرد: یكی از صنایع مهم كه گردش مالی بسیاری را به خود اختصاص داده، صنعت پوشاك است. ما تابحال حرف زیادی برای گفتن در این ارتباط نداشته ایم، اما خوشحالیم كه پارچه های باكیفیت و خوبی با تاكید بر هنر شَعربافی و دارایی بافی، تولید و به لباس تبدیل می شود؛ امید است كه بتوان با تاكید بر اصالت ها، پوشاك درخورِ ایرانی تولید كرد.
نامورمطلق در پاسخ به اینكه چه تعاملی میان معاونت صنایع دستی و كارگروه ساماندهی مد و لباس وجود دارد؟ اظهار داشت: اخیرا علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نامه ای برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستاده و سازمان مربوطه، یكی از اعضای كارگروه مد و لباس كشور شده است.
معاون صنایع دستی كشور در انتها تصریح كرد: ما به هنرهای سنتی بعنوان یك موجود زنده نگاه می نماییم و بر مبنای این نگاه، معتقد به نو شدن این هنرها هستیم. برای مثال كسانی كه تصور می كنند هنر قلم زنی تا ابد باید به همان شكل و شیوه بماند، فلسفه هنر را درك نكرده اند. همانطور كه همه مكاتب ادب و هنری هم از جایی شروع می شوند و جایی به آخر می رسند. برای مثال امروز دوره كلاسیسیم و رمانتیسم به آخر رسیده است.

1396/11/06
17:56:36
5.0 / 5
4591
تگهای خبر: جشن , جشنواره , صنایع دستی , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی