به مناسبت هفته عفاف وحجاب صادر شد

نامه تعدادی از نخبگان فرهنگی به رئیس قوه قضائیه

نامه تعدادی از نخبگان فرهنگی به رئیس قوه قضائیه نامه تعدادی از نخبگان فرهنگی، جوانان وخانواده های شهدا به مناسبت هفته عفاف و حجاب نامه ای را به رئیس قوه قضائیه به نگارش درآوردند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، نامه تعدادی از نخبگان فرهنگی، جوانان وخانواده های شهدا به مناسبت هفته عفاف و حجاب نامه ای را به رئیس قوه قضائیه به نگارش درآوردند که این نامه در ادامه می آید:
رئیس محترم قوه قضائیه
حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی
چنانچه مستحضرید اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی تصریح کرده است: «کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر این ها باید برپایه موازین اسلامی باشد.»
حجاب بعنوان الزامی اجتماعی، وسیله ای برای تنظیم روابط و حفظ حریم خصوصی افراد قانونی اجتماعی است که جامعه را از انحرافات مصون داشته تا زن و مرد در فضایی امن و سالم حضور و فعالیت داشته باشند.
از آنجا که قوه قضائیه از یک سو بر مبنای مصوبه جلسه ۸۲۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی هم مسئولیت هایی را در جهت گسترش فرهنگ عفاف و حجاب بر عهده دارد و از طرفی بعنوان ملجا دادخواهی و رسیدگی به تخلفاتی است که امنیت اخلاقی جامعه و سلامت نهاد خانواده را به خطر انداخته است؛ نخبگان، فرهیختگان، خانوده های معظم شهدا و خیل عظیم خانواده های ایرانی و جوانان خواهان اصلاح وضعیت موجود و برخورد سریع، قاطع و مصلحانه آن قوه در چارچوب مطالبات ذیل هستند:
۱- قانون گریزی، بی توجهی و کسالت بخشی از مسئولین نسبت به مصوبه جلسه ۸۲۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره راهکارهای گسترش فرهنگ عفاف وحجاب در به وجود آمدن وضعیت کنونی نقش بسزایی داشته است. سازمان بازرسی کل کشور با فعال کردن سیستم نظارت خود می تواند زمینه اجرایی شدن این قانون در دستگاه هارا فراهم نماید.
۲- فعال کردن سامانه دریافت و پیگیری گزارشات مردمی در مورد کشف حجاب، اعمال زمینه ساز و مروج بی حجابی و فساد همینطور تخلفات فردی و سازمانی از مصوبه ۵۶۶ شورایعالی انقلاب فرهنگی، می تواند زمینه همکاری مردمی با این قوه و تسریع در بهسازی وضع موجود را فراهم آورد.
۳- قانون ۶۳۸ مجازات اسلامی پدیده کشف حجاب را جرم انگاری نموده است ولی مجازات تعیین شده با رویه های موجود و احکام صادره برای کشف حجاب کنندگان در اماکن عمومی فاصله داشته و از بازدارندگی کافی برای مجرمان برخوردار نیست. تعیین محرومیت های اجتماعی متناسب با این جرم از بازدارندگی بیشتری برخوردار خواهد بود.
پیشنهاد می شود متهمان پرونده های مسائل اخلاقی و بی حجابی به مرکزی تخصصی ارجاع داده شوند تا حق جویانه و منصفانه با مشاوره های دینی و تخصصی مسائل آنها ریشه یابی و به سمت فهم درست از مسائل عفاف، خانواده و حفظ انضباط اجتماعی رهنمون شوند.
۴- شایسته است قوه قضائیه قوانین و آیین نامه های لازم و کارآمدی در مورد جلوگیری از بروز و گسترش فساد و ابتذال در جامعه که بر مبنای مصوبه ۸۲۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی بر عهده آن نهاده شده است را تدوین نماید.
در آخر از آن مقام محترم تقاضا می شود چنان که شایسته حکومت اسلامی و مرضی حضرت حق است در ارتباط با موارد مذکور تدابیر لازم را اتخاذ فرمایند.
بر اساس مصوبه جلسه ۵۶۶ شورایعالی انقلاب فرهنگی قوه قضائیه موظف است:
۱- تدوین قوانین لازم و کارآمد در مورد جلوگیری از بروز و گسترش فساد و ابتذال در جامعه.
۲- پیشنهاد اصلاح قوانین، کارآمد کردن قوانین در مورد پشتیبانی قضائی از ضابطین، مجازات مجرمین و باندهای اصلی گسترش فساد و بدحجابی.
۳- گنجاندن مفاهیم عفاف و حجاب در دوره های آموزشی و تربیتی جوانان و نوجوانان بزهکار و مجرم به منظور بازپروری و اصلاح آنها.
۴- قوه قضائیه در مراکز استان ها و شهرستان های تابعه، دادسراها و شعبات ویژه ای برای برخورد با جرایم مربوط به بدحجابی، منکراتی و باندهای فساد و فحشاء تاسیس نماید.
۵- به کارگیری قضات مجرب، برخورد قضائی یکسان با مجرمان و متخلفان در سرتاسر کشور و ارتقای سطح آموزش ضابطان جهت اجرای احکام قضائی.


منبع:

1399/04/18
14:21:58
5.0 / 5
2462
تگهای خبر: آموزش , سلامت , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی