در نشست ستاد ملی پیگیری های ویژه محرم عنوان شد:

اجرایی شدن مصوبات سند برگزاری مراسم ماه محرم نگرانی ها را رفع می كند

اجرایی شدن مصوبات سند برگزاری مراسم ماه محرم نگرانی ها را رفع می كند به گزارش دست و هنر رئیس سازمان تبیلغات اسلامی در نشست ستاد ملی پیگیری های ویژه محرم عنوان كرد: عملیاتی و اجرایی زمان بر است و این مستلزم نگاه ویژه نهادها است.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، نشست ستاد ملی پیگیری های ویژه ماه محرم با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، معاونان این سازمان و مسؤلان کشوری در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه(هفتم تیر) برگزار گردید.
با رعایت پرتکل های بهداشتی ماه محرم پرشورتر از سال های دیگر برگزار می شود
در ابتدا مطلق مسئول اماکن عمومی وزارت بهداشت در این جلسه عنوان کرد: ویروس کرونا از اول اسفند وارد کشور ایران شد و با ابعاد مختلفی هم هم ورود کرد.
وی ادامه داد: این بیماری علایم زیادی را از خود نشان داده و حدودا همه افراد جامعه را درگیر کرده است؛ ویروس داروی خاصی ندارد و داروها برای ضعف این بیماری است و باید تمام مسائل را رعایت کرد.
مطلق خاطرنشان کرد: باید یک برنامه ریزی دو ساله برای تمام زندگی خود داشته باشیم تا بتوانیم با این بیماری زندگی نماییم و در نهایت به آن غلبه نماییم.
وی اظهار نمود: برخی اوقات شاهد این هستیم که خانواده ها از واکسن کودکان که برای ۹ بیماری خطرناک تزریق می شود، خودداری می کنند.
مطلق اظهار نمود: با دستور وزیر بهداشت از ماه ها قبل برای محرم جلسات گوناگونی برگزار گردید و امیدواریم با اجرای پروتکل های بهداشتی برنامه عزاداری سیدالشهداء نسبت به سال های گذشته با کیفیت تر برگزار گردد.
وی اظهار داشت: کادر درمان با کمک مردم توانستند این بیماری را تا حد ممکن مهار کنند؛ برای همه مناطق سفید، زرد و قرمز پروتکل های گوناگونی مشخص شده است.
مطلق یاد آور شد: خیرین در اجرای مراسم مذهبی کمک کنند تا ماسک و محلول های ضد عفونی کننده دست به شکل مجانی در دسترس عموم قرار گیرد تا بتوانیم محرم باشکوه تری داشته باشیم.
اجرایی شدن مصوبات سند برگزاری مراسم ماه محرم نگرانی ها را رفع می کند
حجت الاسلام محمد حسنی مسئول عقیدتی سیاسی ارتش در ادامه این نشست اظهار نمود: این نشست ابتکار ستودنی است و نشان دهنده ابتکار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی است و مطالب بسیار ارزشمندی در این مراسم بیان خواهد شد.
وی ادامه داد: این سند اجرایی شود خیلی از نگرانی ها در ارتباط با برگزاری مراسم ماه محرم رفع خواهد شد.
محمد حسنی افزود: مراسم ماه محرم یک مراسم ویژه برای شیعیان به حساب می آید و شور این مراسم در مراسم های دیگر دینی دیده نمی گردد.
وی خاطرنشان کرد: نقطه کانونی این جلسه فرهنگ سازی در فضای بیماری کرونا است و آن چیزی که سبب شده تا ما دور هم جمع شویم شرایطی است که با شیوع این ویروس پیش آمده است.
محمد حسنی اظهار نمود: اگر مردم طبق فرهنگ و پروتکل های پیشبینی شده عمل کنند کا موفق شده ایم و در غیر اینصورت ما محرم را هدر داده ایم.
مسئول عقیدتی سیاسی ارتش تصریح کرد: رسانه ها، مداحان، مسؤلان هیئت ها از مهمترین ارکان فرهنگ سازی محسوب می شوند و بای کمک آنها به اهداف این نشست خواهیم رسید.
وی در انتهای سخنان خود اضافه کرد: ماه رمضان بهار قرآن است و ماه محرم بهار عترت و باید در ساعت خاصی از شبانه روز هموطنان زیارت عاشورا را قرائت کنند.
برگزاری مراسم ماه محرم و صفر از مطالبات مردم است
حجت اسلام یزدی نماینده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در ادامه اظهار نمود: مقام معظم رهبری تاکید دارند که محرم و صفر تعطیل بردار نیست و باید از ان به نحو شایسته استفاده گردد.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری محرم سال جاری مطالبه خود مردم است و از ماه ها پیش این سوال را داشتند که محرم سال جاری به چه شکلی برگزار می شود.
یزدی افزود: باید از وزارت بهداشت و ستا ملی کرونا قدردانی نمود که در تمامی جلساتی که حضورشان نیاز است به نحو احسن حاضر می شوند.
وی اظهار نمود: با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی برچسب های مختلفی به بدنه دین زده می شود اما نباید با این نگاه عقب نشینی نماییم و باید مقررات لازم برای برگزاری مراسم اتخاذ شود.
یزدی اظهار داشت: در ماه محرم و صفر جمعیت زیادی وارد میدان می شوند که در هیچ مراسم دینی دیگر شاهد ان نیستیم و اینجا حضور رسانه ها حس می شود تا بتوانند فرهنگ سازی لازم را داشته باشند.
وی در انتهای سخنان خود تصریح کرد: سازمان تبلیغات اسلامی متولی هیئات مذهبی است و باید به هیئتی که مقدمات لازم را به برگزاری مراسم آماده نکنند مجوز برگزاری مراسم ندهد.
فعالیت هیئات در شهر تهران به چهار دسته تبلیغات، دسته جات، جلسات و تبرعات تقسیم می شود
در ادامه محمدرضا جوادی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به دسته بندی فعالیت ها در روزهای محرم و صفر اشاره و عنوان کرد: فعالیت هیئات در شهر تهران به چهار دسته تبلیغات، دسته جات، جلسات و تبرعات تقسیم می شود.
وی ادامه داد: دسته جات با عنوان برنامه کاروان کربلا و با هدف سامندهی دسته های عزاداری راه اندازی خواهد شد.
جوادی خاطرنشان کرد: تبلیغات با عناوین فضاسازی شهری، برنامه های فرهنگی، برنامه های مجازی و برنامه های جهادی برگزار می گردد.
وی افزود: تبرعات با دو عنوان ضیافت الحسین(ع) و همیاران سلامت با اهداف راه اندازی پایگاه های پخت و توزیع غذای تذری با رعایت پروتکل های بهداشتی و سازماندهی گروه های مردمی برای نظارت و تایید اجرای پروتکل های بهداشتی در آشژزخانه هیئت ها و حسینه ها راه اندازی خواهد شد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در انتهای سخنان خود تصریح کرد: جلسات هم با عناوین تکیه و روضه خوانی با هدف ساماندهی هیئت های بزرگ و سامندهی روضه های خانگی برگزار می شود.
محرم با هوشمندی و کمک مردم و دستگاه ها پرقوت برگزار می شود
حجت الاسلام علی نوری معاون شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در ادامه این نشست عنوان کرد: مردم ما به خصوص قشر مذهبی دارای فهم اصیل و مشارکت مردمی هستند.
وی خاطرنشان کرد: محرم با هوشمندی که با کمک مردم و دستگاه ها پرقوت برگزار می گردد و باید در سند سیاستی محرم به نقش مردم اهمیت ویژه ای داده شود.
نوری در انتهای سخنان خود تصریح کرد: در پیش نویس این سند مواردی قید شده است که امکان انجام نشدن دارد و باید این موارد با تصمیم جمع به صورتی تغییر پیدا کند که توان اجرایی داشته باشد.
هیات و مساجد نقش اجتماعی خاصی دارند
زیبایی نژاد نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نماینده بسیج در ادامه نشست اظهار داشت: هیئت و مساجد نقش اجتماعی خاصی دارند و باید به ین نقش توجه گردد.
وی ادامه داد: در این سند باید طرحی عنوان شود که هیئات و مردم خودجوش تمام موارد بهداشتی را رعایت نمایند.
طبق روال هر سال اعزام مبلغات به نقاط مختلف کشور انجام خواهد شد
در ادامه این نشست، معصومه ظهیری نماینده حوزه علمیه خواهران به نقش زنان در برگزاری مراسم ماه محرم اشاره و عنوان کرد: طبق روال هر سال اعزام مبلغات به نقاط مختلف کشور صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: از شهرداری ها تقاضا می شود که بوستان های بانوان در اختیار هیئت قرار داده شود تا با فضای بازی که دارند هیئت مخصوص بانوان در آن مناطق برگزار گردد.
ظهیری در انتهای سخنان خود خاطرنشان کرد: روضه های خانگی در مجتمع ها، مراسم در ورزشگاه های دارای فضای باز و طرح مواسات از برنامه های این حوزه خواهد بود.
عملیاتی و اجرایی زمان بر است و این مستلزم نگاه ویژه نهاد ها است
در انتها این نشست حجت الاسلام قمی عنوان کرد: تمهیدات عملیاتی و اجرایی زمان بر است و این مستلزم نگاه ویژه نهاد ها برای تدوین این سند است و بای برنامه های خویش را عرضه کنند.
وی ادامه داد: ظرفیت های دیگر را برای برگزاری مراسم ماه محرم به خط خواهد شد و به کمک مصوبات این نشست خواهند آمد.
قمی خاطرنشان کرد: همه این ها یک بهانه ای است برای توفیق خدمت رسانی به خادمین سیدالشهداء.
منبع:

1399/04/30
15:18:13
5.0 / 5
2196
تگهای خبر: بازی , زیبایی , سلامت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی