تولید عروسك دوتوك از خراسان جنوبی

طرح جدید كتاب عروسك ها در كانون پرورش فكری كلید خورد

طرح جدید كتاب عروسك ها در كانون پرورش فكری كلید خورد دست و هنر: عروسك دوتوك، دست ساز سنتی زنان خراسان جنوبی تازه ترین تولید كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان است كه با عنوان كتاب عروسك در یك بسته ارائه می شود.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، کتاب عروسک مقرر است از این پس با همکاری مشترک دو اداره کل «نظارت برانتشارات» و «سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتر ای» کانون در سبد خرید کالاهای فرهنگی خانواده های ایرانی قرار بگیرد و از این راه از سازندگان عروسک های سنتی ایران بعنوان حافظان این هنر باارزش بومی حمایت شود.
در این زمینه مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون توضیح داد که کار چاپ کتابی با عنوان «دوتوک، عروسک کوچک بلوچی» در کانون در مراحل پایانی قرار گرفته است اما ساخت عروسک به سبب مشکل شیوع بیماری کرونا و اهمیت رعایت مسائل بهداشتی کمی با وقفه روبرو شد اما امیدواریم به زودی این عروسک ها هم، آماده و در داخل این بسته قرار بگیرد.
روح الله کاظمی زاده از انتشار یک کتاب دیگر با عنوان «یک تجربه زیبای عروسکی» آگاهی داد و گفت احتمال دارد این کتاب را نیز در همان بسته و در کنار عروسک دوتوک ارائه نماییم. نویسنده هر دو کتاب زهره پریرخ است و پژوهش گری آنرا افسانه احسانی برعهده داشته است.
به گفته وی این عروسک های سنتی را زنان سرپرست خانوار استان خراسان جنوبی با بهره گیری از مواد حافظ طبیعت درست می کنند و مقرر است در سه نوبت پی در پی این بسته در شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه و در مجموع هفت هزار و ۵۰۰ نسخه و در بسته بندی متفاوتی ارائه شود.
عروسک های بومی و دست ساز «دوتوک» ریشه در فرهنگ مناطقی از استان های خراسان جنوبی و مناطق بلوچ نشین استان سیستان و بلوچستان دارد و یادآور لالایی ها، شعرهای قدیمی و خاطرات زندگی روستایی و عشایری است.
هر کودک و زن این روستاها عروسکی می سازد و داستان زندگی اش را در چارچوب این عروسک روایت می کند.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در آینده برخی از عروسک های بومی و سنتی ایران را در چارچوب پروژه «کتاب عروسک» در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دهد.


منبع:

1399/05/16
22:55:24
5.0 / 5
2172
تگهای خبر: بازی , خرید , سرگرمی , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی