معرفی آثار برگزیده جایزه كتاب ماه و سال كودك و نوجوان

مرغك های سیمین كانون به برترین كتاب های فصل بهار اهدا شد

مرغك های سیمین كانون به برترین كتاب های فصل بهار اهدا شد به گزارش دست و هنر سه كتاب برگزیده فصل بهار ۱۳۹۹ از جانب دبیرخانه اولین جایزه ی كتاب ماه و سال كودك و نوجوان معرفی و در آیین ویژه ای با اهدای مرغك سیمین از صاحبان این آثار قدردانی گردید.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، در آئین اهدای جوایز این رویداد که بامداد روز ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، سه اثر برگزیده از میان ۱۴ اثر راه یافته به مرحله نهایی، ۹۹۸ اثر حائز شرایط بررسی و در مجموع ۱۳۷۰ اثر ارسال شده به دبیرخانه جایزه انتخاب شدند.
بر این اساس حسین فتاحی، عباس جهانگیریان، آتوسا صالحی، محمود پوروهاب و اسماعیل آذری نژاد، ۵ داور نهایی این رویداد در پایان، کتاب «راز جنگل هزار دستان»؛ نوشته لوسی استرینج؛ با ترجمه ندا منعم از انتشارات هوپا را به اتفاق آرا (۴ رأی) حائز شرایط دریافت جایزه ی کتاب ماه فروردین اعلام نمودند.
کتاب «نخودی نرو تو دیگ آش» هم سروده افسانه شعبان نژاد؛ با تصویرگری زهره پریرخ؛ از انتشارات لوپه تو، به اتفاق آرای داوران (۵ رأی) موفق به دریافت جایزه ی کتاب ماه اردیبهشت شد.
همچنین کتاب «یک آدم نقاشی کن» نوشته فریبا کلهر با تصویرگری میترا عبداللهی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، به اتفاق آرای داوران (۵ رأی) جایزه جایزه ی کتاب ماه خرداد ۱۳۹۹ را دریافت کرد.
همچنین در این آئین از ناشران دو کتاب فروردین و اردیبهشت به واسطه نشر این آثار قدردانی گردید و مجری برنامه توضیح داد بر مبنای آیین نامه جشنواره در صورت برگزیده شدن کتاب های کانون (برگزارکننده این رویداد) تنها جایزه به صاحب اثر تعلق می گیرد.

بر اساس اعلام دبیرخانه این رویداد - مستقر در معاونت فرهنگی کانون - تا آخر فصل بهار ۱۳۷۰ عنوان کتاب (فروردین ۵۵۰ عنوان، اردیبهشت ۴۱۸ عنوان، خرداد ۴۰۲ عنوان)، از ۷۹ ناشر حوزه ی کودک و نوجوان به این دبیرخانه رسید که
از میان آنها ۹۹۸ عنوان شامل کتاب های داستان، شعر و نمایش نامه در اولین مرحله در اختیار ۲۷ کارشناس انتخاب شده از بین ۱۲۷ کارشناس اولیه گروه های بررسی، آثار قرار گرفت.
در نهایت هم در مرحله پایانی ۱۲ کارشناس کار بررسی و انتخاب کتاب را بر عهده داشتند و ۱۴ اثر را در سه مقطع خردسال، کودک و نوجوان شامل ۶ اثر داستان تألیفی، ۲ اثر داستان ترجمه، ۳ اثر نمایش نامه و ۳ اثر شعر بعنوان نامزدهای دریافت جایزه کتاب ماه فصل بهار انتخاب کردند و در اختیار ۵ داور نهایی قرار دادند.
دبیرخانه جایزه کتاب همینطور اعلام نموده است از میان آثار بررسی شده ۱۵۰ عنوان کتاب (شعر، داستان، نمایش نامه) هم به همراه ۲۸ عنوان کتاب علمی، دینی، تاریخی، موسیقی و مهارت های زندگی، با عنوان لیست سیمین فصل بهار، منتشر خواهد شد.

در بیانیه پایانی گروه داوری که عباس جهانگیریان آنرا خواند، از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در این اوضاع وانفسای کم توجهی به ادبیات کودکان، بار زمین مانده ی نهادهای مسئول را به دوش کشیده و با برگزاری این جشنواره، قدمی در راه اعتلای ادبیات کودک برداشته است قدردانی گردید.
اعضای این گروه داوری، وارد کردن نمایش نامه و داستانک به چرخه ی داوری جایزه را گامی تازه و ابتکاری در این راه عنوان و ابراز امیدواری کرده اند که ساز و کار تولید چنین آثاری از جانب نویسندگان و ناشران جدی تر گرفته شود.
هیأت داوران در انتها با قدردانی از تلاشهای همه ی نویسندگان، مترجمان، شاعران و نمایش نامه نویسان، ابراز امیدواری کردند که در جشنواره ی فصل های بعدی، شاهد آثاری با کیفیت بالاتر باشیم.
جایزه ی کتاب ماه و سال کودک و نوجوان هر فصل ادامه می یابد و منتخبی از آثار بررسی شده کارشناسان این رویداد، در لیست های خرید کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در چارچوب طرح تمیم (تأمین محتوای یک پارچه مراکز کانون) قرار می گیرد.

1399/06/01
14:24:54
5.0 / 5
1485
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی