علم و معرفت در صحیفه سجادیه

علم و معرفت در صحیفه سجادیه به گزارش دست و هنر یك محقق و نویسنده با اشاره به اینكه علم و معرفت در صحیفه به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: امام سجاد(ع) از دریچه دعا مبادرت به تبیین علوم كرد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، پنجمین پیش نشست دهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) که هر سال به همت ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار می شود؛ دوشنبه ۱۰ شهریور در چارچوب وبیناری با مبحث «تبیین مبنای الهیاتی علم و معرفت در صحیفه سجادیه» با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین«محمدحنیف طاهری»، از محققین و نویسندگان و عضو هیات علمی جامعه المصطفی(ص) العالمیه برگزار گردید.
حجت الاسلام و المسلمین « محمدحنیف طاهری» در این وبینار با اشاره به دعای اول صحیفه سجادیه، عنوان کرد: علم و معرفت در صحیفه به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است.
وی به فرازی از این دعا که می فرماید: « سپاس خدایی را که از ناحیه خودش حقایق را برای ما آشکار کرد و درهای علم را به رویمان گشود» اشاره نمود و اضافه کرد: امام سجاد(ع) در این دعا بیان می فرمایند که ریشه همه علوم در نفس الهی نهفته است.
این محقق و نویسنده با اشاره به اینکه برپایه این فراز از دعای صحیفه سجادیه، علم و معرفت منشا و خواستگاه الهی دارد، اظهار نمود: از همین رو هم علمی می تواند برای بشر سودمند باشد که همراه با تزکیه نفس باشد.
وی با یادآوری اینکه علم مدرن محصول حدود ۳۰۰ سال قبل است، تصریح کرد: امام سجاد(ع) حدود ۱۴۰۰ سال پیش با عنایت به خفقان آن دوران، در چارچوب دعا به تبیین علم پرداخته است.
حجت الاسلام طاهری با استناد به دعاهای صحیفه، بیان نمود: علم مدرن و تکنولوژی هم ریشه الهی، متافیزیکی و دینی دارد.
وی با طرح این پرسش که آیا می توانیم مدرنیته دینی داشته باشیم، اظهار داشت: برپایه فرامین و سخنان پرارزش امام سجاد(ع) در صحیفه، باید بین روح مدرنیته (روح نوخواهی و ژرف اندیشی) و شکل مدرنیته تفاوت قائل شد چونکه شکل مدرنیته در قرن ۱۸ در اروپا صورت گرفت که محصول آن صنعت و تکنولوژی شد اما روح مدرنیته متعلق به اروپا نیست و در هر ملتی وجود دارد.
طاهری اضافه کرد: ما می توانیم برپایه معارف دینی و اسلامی ازجمله صحیفه سجادیه که مباحث بسیار ارزشمندی در آن مطرح گردیده است، مدرنیته دینی را مورد توجه قرار دهیم و از دلالت های تطابق عبور نماییم و با تمرکز بر روی تطابقات جمعی، اسلامی سازی علوم را یک گام به جلو ببریم.
وی با اشاره به اینکه در صحیفه سجادیه، علم و معرفت از زوایای مختلف مورد توجه قرار گرفته است، عنوان کرد: در فرازی از صحیفه آمده است که: « نباید بدون علم و آگاهی و تخصص در زمینه ای اظهار نظر کنیم».
این محقق و نویسنده به تشریح دعای مرزداران صحیفه پرداخت و اظهار داشت: امام سجاد(ع) در این دعا از خداوند درخواست می کند که علوم، فنون و تکنیک نظامی را به سربازان کشور اسلامی عنایت کند و در فرازی دیگر علم تدبیر منزل و همینطور علم تکریم و تجلیل از مقام والدین را درخواست می فرمایند که همگی مبین آن است که مبدا و خواستگاه علوم نزد خداوند است.
کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از ۹ سال پیش همه ساله به همت ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان و با همکاری ادارات و نهادها و ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور از ۱۲ تا ۲۵ محرم همزمان سالروز شهادت سید الساجدین امام سجاد(ع) و با حضور اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان برگزار می گردد.
منبع:

1399/06/10
21:01:07
5.0 / 5
1725
تگهای خبر: فرهنگ , مد , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی