كارگروه اتاق فرار در شورای نظارت بر اسباب بازی افتتاح شد

كارگروه اتاق فرار در شورای نظارت بر اسباب بازی افتتاح شد دست و هنر: رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی ساخت، واردات و توزیع اسباب بازی از تشكیل كارگروه اتاق فرار (اسكیپ روم) در این شورا آگاهی داد.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، ویدا ملکی تشکیل این کارگروه را آغاز جریانی بنیادی در حوزه ی این دسته از بازی ها دانست و اظهار داشت: اسکیپ روم ها همچون بازی های جدیدی هستند که چند سالی است در تمام کشورهای دنیا رواج پیدا کرده اند.
او اضافه کرد: این بازی های مهیج و شاد که بر پایه فکر کردن استوار شده اند، در ایران نیز رشد روزافزونی داشته اند به نحوی که بیش از ۲۰۰ اتاق فرار در کشور مشغول به فعالیت هستند که حدود ۱۵۰ اتاق آن در تهران فعالند.
ملکی وضعیت اتاق های فرار را نابسامان دانست و اظهار داشت: این اتاق ها به بازی های فقط وحشتناک تمایل بیشتری دارند و بدون نظارت محتوایی رها شده اند.
او با بیان این که طراحان به شدت در حال توسعه ی کمی اند، تصریح کرد که این اتاق های بازی نیازمند توسعه ی کیفی با نگاهی محتواگرا برمبنای مؤلفه های فرهنگ ایرانی اسلامی هستند.
رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی اشاره کرد: اتاق های فرار یک تفریح خانوادگی است که با تألیف سناریوهایی مناسب و برنامه ریزی دقیق، می تواند برای خانواده ها ساعت هایی خوش همراه با سرگرمی بر پایه ی اندیشه ورزی را فراهم آورد.
به گفته او، اداره کل سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون در سال ۹۸ با نگاهی تربیتی و آموزشی نخستین اتاق فرار ویژه نوجوانان را با تاکید بر جایگزینی نام «رمزگشا» بجای اتاق فرار، در موزه تاریخ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راه اندازی نمود.
شورای نظارت بر اسباب بازی با هدف نظارت بهتر و دقیق تر بر محتوای اتاق های فرار، تعیین رده بندی سنی برای هر اتاق فرار و ایجاد بستری سالم برای این تفریح خانوادگی کارگروه اتاق فرار را ایجاد کرده است.
کارگروه تخصصی اتاق فرار متشکل از مسیح خدابخشیان کارشناسی ارشد مهندسی الکترومکانیک دانشگاه بروکسل، سورنا نقی خانی مهندسی صنایع، برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، سیدحامد حسینی مهندس عمران و صمد خطیبی کارشناسی ارشد طراحی تعاملی از دانشگاه صنعتی دلفت هلند است.
دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی ساخت، واردات و توزیع اسباب بازی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت می کند.


منبع:

1399/06/11
23:01:04
5.0 / 5
1362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی