توسط شهرام اقبال زاده؛

تأثیر اقلیم و معماری بومی بر آثار مرادی كرمانی بررسی می شود

تأثیر اقلیم و معماری بومی بر آثار مرادی كرمانی بررسی می شود به گزارش دست و هنر شهرام اقبال زاده در هفدهمین برنامه زنده اینستاگرام گفتمان هنر و معماری روز چهارشنبه 19 شهریور آثار هوشنگ مرادی كرمانی را بررسی می كند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، هفدهمین برنامه زنده گفتمان هنر و معماری در اینستاگرام با محوریت بررسی آثار هوشنگ مرادی کرمانی با سخنرانی شهرام اقبال زاده روز چهارشنبه 19 شهریور انجام می شود.
این نویسنده و مترجم قبل از این هم در یادداشتی با پرداختن به کتاب "طبیعت از منظر بوم شناسی در شاعرانگی" اثر نصرت الله صفائیان، درباره ادبیات، محیط زیست و معماری همخوان با اقلیم نوشته بود: این روزها گویی مادر طبیعت با ویروس کرونا دارد به بشریت و قبل از همه و بیشتر از همه، به سیاست گذاران و برنامه ریزان و سرمایه داران استثمارگر زیاده خواه و سیاسیون زورگو و جنگ افروز پیامی می دهد تا آنها را گوشمالی دهد؛ کرونا این نکته اساسی را گوشزد می کند: با مام طبیعت و با یکدیگر مهربان باشید!
ادبیات باید بتواند دست در دست پژوهشگران محیط زیست و بوم شناسان، با نگاهی بین رشته ای، به گرهگاه های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی بپردازد و با روایتی ژرف کاوانه به روایت لایه های پنهان در اعماق جامعه و طبیعت در حال نابودی، با نگاهی سونوگرافیک، غده ها و نودهای میلیاردی سرطانی را پیش چشم ما بگذارد...
اقبال زاده در بخش دیگری از این یادداشت با معرفی کتاب "موجود عجیب در کنار رود" اثر ایمی سارینگ کینگ تاکید می کند: کودکان امروز در دنیایی بزرگ می شوند که با چالش های اجتماعی و زیست محیطی بی سابقه ای روبه رو است. آنها باید در یافتن چاره برای این چالش ها همراه شوند… همهٔ اینها - و بیشتر از اینها را - خانم ایمی سارینگ کینگ به دور از احساساتی گری و شعارزدگی و سیاست زدگی در روایتی شیرین و بیانی دلنشین در قالب زندگی خانوادگی و روزمرهٔ یک نوجوان روستایی در ساختار ادبی و پیرنگی منسجم به پیش می برد. چنین پدیده هایی به صورت روزانه در پیش چشم ما هم می گذرد، اما فقط چشمی تیزبین، تخیلی سرشار و قلمی توانا و ذهنی پربار و نویسنده ای روایت شناس می تواند در چنین روایت زیست محیطی، با به تصویر کشیدن ایستادگی دانش آموزی روستایی در مقابل مصرف زدگی بچه شهری ها و بزرگسالان عادت زده، کامکارانه عمل کند...
شهرام اقبال زاده ساعت ۱۶ روز چهارشنبه ۱۹ شهریور در صفحه انجمن مفاخر معماری ایران درباره تاثیر اقلیم و معماری بومی بر آثار هوشنگ مرادی کرمانی به صورت زنده سخن خواهد گفت.


منبع:

1399/06/21
11:19:28
5.0 / 5
1850
تگهای خبر: آثار , اقلیم , انجمن , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی