طرح ملی ایران قوی ویژه اعضای كانون های فرهنگی هنری مساجد كشور كلید خورد

طرح ملی ایران قوی ویژه اعضای كانون های فرهنگی هنری مساجد كشور كلید خورد به گزارش دست و هنر رئیس ستاد هماهنگی كانون های فرهنگی هنری مساجد كشور از آغاز طرح ملی ایران قوی ویژه اعضای كانون های مساجد اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح در بازه زمانی هفته دفاع مقدس تا ایام الله دهه فجر برگزار می گردد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» در گفتگو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، با اشاره به رونمایی از طرح ملی «ایران قوی» که همزمان با آخرین هفته از برگزاری طرح ملی سه شنبه های تکریم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی گردید، اظهار نمود: ایران قوی یک طرح ویژه به حساب می آید که ذیل زیست بوم فهما (فرهنگ و هنر مساجد ایران) طراحی شده است.
وی افزود: سال قبل برنامه ریزی برای انتخاب پایتخت فهما انجام شد و نهایتا استان قم بعنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران انتخاب شد، از طرفی با عنایت به این که پایتختی این استان دوسال متوالی یعنی طی سال های 1399 تا 1400 ادامه دارد، در نتیجه ذیل انتخاب پایتخت فهما قالب و طرح ملی دیگری با عنوان «ایران قوی» طراحی کردیم که به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس شکل گرفت.
وی ادامه داد: طرح ملی ایران قوی، زیرمجموعه رویداد ملی فهما فعالیت دارد بگونه ای که همان قالب های دوازده گانه تعریف شده ای که در چارچوب رواق ها و شبستان ها در رویداد فهما طراحی شد بود در مورد طرح ملی ایران قوی هم وجود دارد اما با چهار مبحث و عرصه متفاوت شامل «قرآن و سیره اهل بیت»، «مسجد و گام دوم انقلاب»، «پیشرفت و امید به آینده»، «مقاومت و عزت ایرانی».
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم انقلاب اسلامی را با همان اهداف متعالی که آغاز کردیم حفظ نماییم طبیعتا تنها راه، تمسک به گام دوم انقلاب است چونکه در در گام دوم با منشوری مواجهیم که دقیقا برگرفته از مولفه های موفقیت ما در تجربه زیسته مان در دوران دفاع مقدس است، به بیان دیگر در این چهل سال، با هشت سال دفاع مقدس مواجهیم که معتقدم تجربه زیسته و موفق ماست به این جهت که در آن دوران همدلی مردم حداکثری بود، ایثار و تلاش و پرداختن به موضوعات مختلف اجتماعی رشد فزاینده ای درفضای معنوی آن دوره داشت و مقابله با دشمن و استکبار در اوح خود قرار داشت.
وی افزود: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در چارچوب بیانیه گام دوم، موارد گوناگونی را مولفه سنجی و اعلام کردند، معظم له شخصا روی این بیانیه کار کردند. در این منشور، هفت بند بعنوان اعتلای نظام جمهوری اسلامی مشاهده می شود که در واقع همان نگاهی است که ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد ماخوذ از سخنان رهبری و در چهلمین سال دفاع مقدس ذیل طرح ایران قوی سرلوحه کار خود قرار داده است، چهار موضوعی که در این طرح مورد توجه است آنالیز منشور دفاع مقدس در چارچوب های نوین است.
ارزانی اظهار داشت: بچه های مسجد و اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد می توانند در چارچوب یکی از رواق های دوازده گانه در طرح ملی ایران قوی شرکت نمایند.
وی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اینکه سال جاری به علت انتشار کرونا عموم فعالیتهای ستاد فهما در سطح فضای مجازی و با تمرکز بر رویکرد آموزش تعریف شده است، اضافه کرد: با عنایت به این مولفه، طرح ملی ایران قوی از هفته دفاع مقدس تا ایام الله دهه فجر (در قالب 20 هفته) برگزار می شود، اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در این بازه زمانی می توانند در طرح مذکور شرکت نمایند و امتیازات شان هم ذیل سامانه بچه های مسجد ثبت خواهد شد.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اضافه کرد: طرح ملی ایران قوی که زیرمجموعه رویداد ملی فهما تعریف شده و فعالیت می کند، بعد از گذشت بازه زمانی مورد اشاره توسط داوران ملی در عرصه های دوازده گانه داوری می شوند و با عنایت به این که سال جاری روند ارزیابی آثار به استان ها واگذار شده است حداقل سه ارزیاب در سطح ملی در استان ها حضور داشته و آثار را داوری و کارشناسی خواهند کرد.
وی افزود: سال جاری ذیل برگزاری رویداد ملی فهما و طرح ملی ایران قوی، به جهت حفظ سهم استان های مختلف کشور، امتیازات با چند مدل مختلف طراحی و انتخاب شدند که شامل برترین های استانی، برترین های شهرستانی، رقابت های موضوعی می شوند.
ارزانی در ادامه به پایتخت فهما اشاره کرده و اظهار داشت: از آنجایی که سال 1399 پایتخت فهما نداریم، در نتیجه مجموع امتیازاتی که در چارچوب طرح ملی ایران قوی از جانب کانون ها امسال تا سال 1400 کسب می شود جمع شده و تقسیم بر دو می شود و بر مبنای معدل، کانون برتر انتخاب خواهد شد، مجموع امتیازات کسب شده پایتخت بعدی فهما را مشخص می کند.
منبع:

1399/07/12
14:03:23
5.0 / 5
1430
تگهای خبر: آثار , آموزش , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی