یك جعل علمی درباره جنگ تحمیلی

یك جعل علمی درباره جنگ تحمیلی به گزارش دست و هنر كتابی كه مربوط به تخصص من و یكی از كتاب های معتبر جراحی در دنیاست مطلبی با عنوان «درس نامه ی جراحی سابیستون» آمده است. فصلی در این كتاب بعنوان سلاح های شیمیایی وجود دارد كه با این جمله غیرواقعی شروع می شود: «سلاح های شیمیایی كه ایران ضد عراق استفاده كرد!»به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، دکتر سید مسعود خاتمی، مسئول بهداری کل سپاه در سال های دفاع مقدس از یک روایت وارونه در رابطه با استفاده از سلاح های شیمیایی در جنگ ایران و عراق در کتاب تاریخ شفاهی خود با عنوان «طبیب زندان دولتو» که توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انتشار یافته است، پرده برداشت.

وزارت امور خارجه ایران در مرحله اول می خواست ثابت کند که صدام از سلاح های شیمیایی بهره برده است. بعد هم شاید قصد داشت اقدامات پیشگیرانه انجام دهد که البته تا آخر جنگ موفق نشد و صدام حسین در نهایت آخرین زهرش را در حلبچه ریخت.

همان طور که می دانید مردم بی گناه را با گازهای خفه کننده ناجوانمردانه از بین برد و متأسفانه در مقابل این اقدام هیچ اقدام مؤثری هم انجام نشد. حتی اروپایی ها و آمریکایی ها در تاریخ نظامی معاصر، ایران را به کارگیری سلاح های شیمیایی متهم کردند.

در کتابی که مربوط به تخصص من و یکی از کتاب های معتبر جراحی در دنیاست مطلبی با عنوان «درس نامه ی جراحی سابیستون» آمده است. فصلی در این کتاب بعنوان سلاح های شیمیایی وجود دارد که با این جمله غیرواقعی شروع می شود: «سلاح های شیمیایی که ایران ضد عراق استفاده کرد!»

من این قسمت را کپی گرفتم و به یکی از فرماندهان سپاه نشان دادم و گفتم یک فصل کتابی که در دنیا مرجع است با جمله ضد ایران آغاز می شود.

چند سال قبل هم مجله «ساینس» همین اشتباه را تکرار کرده بود. دکتر رضا ملک زاده، معاون وزیر بهداشت و درمان جمهوری اسلامی، مدیرمسئول مجله ساینس را به ایران دعوت و زمینه ملاقات او را با عده ای از مجروحان و جانبازان شیمیایی فراهم نمود و تاریخچه برخی بمباران های شیمیایی عراق را برای او تشریح کرد.

او وقتی برگشت مقاله ای نوشت و در آن، ضمن اشاره به ملاقات با مصدومان شیمیایی ایران اعتراف کرد که عراق در جنگ هشت ساله ضد ایران از سلاح های شیمیایی بهره برده است.

این کار بزرگی بود که ۳۰ سال پس از آخر جنگ در سال ۹۷ انجام شد. شک نداشته باشیم که اروپایی ها که تغذیه کننده صدام در زمینه سلاح و تجهیزات بودند و حالا می خواهند با نوشتن وارونه ی تاریخ، همه ی تقصیرها را به گردن جمهوری اسلامی ایران بیندازند و نسل بعد را به ما بدگمان کنند.

منبع:

1399/07/14
13:55:55
5.0 / 5
1246
تگهای خبر: كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی