پیكر سیروس برزو در خانه ابدی آرام گرفت

پیكر سیروس برزو در خانه ابدی آرام گرفت دست و هنر: پیكر زنده یاد سیروس برزو، روزنامه نگار علمی پیشكسوت و از پیشگامان ترویج دانش كیهان نوردی در ایران با انتقال از كرمان، در قطعه ۲55 نام آوران بهشت زهرا به خاك سپرده شد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، سیروس برزو سردبیر مجله «کیهان علمی»، از معدود مجلات ویژه نوجوانان با رویکرد علمی، فن آوری و کاوش فضایی و همین طور مؤلف هشت کتاب برای گروه سنی نوجوان درباره فضانوردی و کهکشان ها و ده ها مقاله علمی در همین زمینه بود.
وی که به دنبال سفری ترویجی به کرمان به کووید ـ ۱۹ مبتلا و در بیمارستانی در همان شهر در بیمارستانی بستری شده بود، ۱۳ مهرماه همزمان با آغاز هفته جهانی فضا، جان به جان آفرین تسلیم کرد.
سیروس برزو متولد سال ۱۳۳۲ در سرخس بود و از دوران نوجوانی با هدایت یکی از آموزگاران خود، کلکسیونی از عکس ها و یادمان های فضایی را جمع آوری و به دانش و فن آوری فضایی علاقمند شده بود. وی بعدها بعنوان دبیر حرفه وفن به استخدام آموزش و پرورش درآمد و همزمان کارهای روزنامه نگاری خودرا از سال ۱۳۵۸ با انتشار مقالاتی در ماهنامه دانشمند شروع کرد.
فضانوردان نامداری چون گئورگی گرچکو، الکساندر بالندین، ویکتور گارباتکو، سالیجان شریپف، الکساندر الکساندروف، والدیمیر الزوتیکن و... به دعوت برزو به ایران سفر کرده و در نمایشگاه ها و همایش های فضانوردی مختلفی در شهرهای مختلف حضور یافته بودند.
از دیگر کارهای سیروس برزو می توان به تدریس زبان فارسی در دانشگاه های روسیه، تأسیس مرکز فرهنگی فردوسی در مسکو و تأسیس و سردبیری ماهنامه «پیوند» به زبان های فارسی و روسی اشاره نمود.
منبع:

1399/07/16
21:48:06
5.0 / 5
1310
تگهای خبر: آموزش , انجمن , دانشگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی