كارگروه ساماندهی مد و لباس اعلام كرد؛

دغدغه جدی طراحان لباس برای نشان شیما

دغدغه جدی طراحان لباس برای نشان شیما دست و هنر: در شش ماهه نخست سال جاری طراحان كشور هزار و 779 طرح، نشان شیما و 331 طرح امتیاز مالكیت معنوی از كارگروه ساماندهی مد و لباس دریافت كرده ‎ اند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، علی‎رغم شیوع ویروس کرونا و تأثیر گسترده این اپیدمی بر تمام جنبه های مباحث فرهنگی و هنری، طراحان کشورمان بیش از گذشته دریافت نشان شیما و ثبت مالکیت معنوی آثار خودرا در صدر فعالیت ها و دغدغه های خود قرار داده اند.
بر همین اساس در شش ماهه نخست سال جاری با استقبال گسترده طراحان، کمیسیون ماده ۶ اعطای نشان شیما (شناسه یک پارچه مد و لباس ایرانی) و مالکیت معنوی بعد از بررسی درخواست های دریافت شده در فروردین ماه ۱۱۸ نشان شیما و ۱۶ امتیار مالکیت معنوی، در اردیبهشت ماه ۳۲۷ نشان شیما و ۱۰۹ امتیاز مالکیت معنوی، در خرداد ماه ۲۰۳ نشان شیما و ۴۴ امتیاز مالکیت معنوی، در تیر ماه ۸۴۹ نشان شیما و ۱۰۶ امتیاز مالکیت معنوی، در مرداد ماه ۳۵ نشان شیما و دو امتیاز مالکیت معنوی و در شهریور ماه ۲۴۷ نشان شیما و ۵۴ امتیاز مالکیت معنوی را اعطا کرده است.
بر این اساس در نیمه نخست سال جاری هزار و ۷۷۹ طرح، نشان شیما و ۳۳۱ طرح امتیاز مالکیت معنوی دریافت کرده اند و این در حالیست که در ۹ ماهه نخست سال قبل تنها ۹۵۴ اثر نشان شیما دریافت کرده بودند که نشان میدهد طراحان کشورمان در حوزه مد و لباس و زیورآلات بیش از گذشته به اهمیت ثبت طرح و ایده خود و حفظ مالکیت معنوی خلاقیت هایشان اهتمام دارند.
نشان شیما یا همان شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی یک تاییدیه از طرف بنیاد ملی مد و لباس است که به لباس ها و زیورالات طراحی شده توسط طراح داده می شود و پس از تاییدیه در سیستم اطلاعاتی طراحان به ثبت می رسد. نشان شیما و امتیار مالکیت معنوی مانند ثبت اختراع است و نشان میدهد طرح طراح، ایده ای نو و ناب بوده و متعلق به وی است و سایر افراد تنها با اجازه طراح می توانند از ان طرح بهره بردای اقتصادی کنند.
دریافت نشان شیما امتیارهای گسترده ای برای طراحان حوزه مد و لباس و زیورالات دارد که شامل:
۱- کسانی که ۱۰ نشان شیما داشته باشند می توانند از مزیت بیمه هنرمندان بهره مند شوند
۲- جهت شرکت در جشنواره ها، نمایشکاه ها و و به چاپ رسیدن اثر در ژورنال نیاز به نشان شیما است.
۳- اثر به نام پدیدآورنده ثبت می شود و اگر پدیدآورنده اثر را به ثبت برساند و از اثر وی سو استفاده گردد دادگاه گواهی ثبت اثر را اماره ای بر پدیدآورندگی او قرار می دهد
طراحان برای اشنایی بیشتر با نشان شیما و امتیاز ثبت معنوی آثار خود می توانند به سایت کارگروه ساماندهی مد و لباس به ادرس: https: //iranmode.farhang.gov.ir/ بخش شناسه یکپارچه مد ایران و شناسه یکپارچه زیورالات مراجعه کنند.
تنها مرجع قانونمند اعطا مالکیت معنوی و شیما بر طبق قانون مجلس شورای اسلامی (۱۳۸۵) کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور می باشد که تمامی خدمات به صورت رایگان صورت می پذیرد. پس دادن این نشان از هر مکان و منبع دیگری وجاهت قانونی ندارد.


منبع:

1399/07/26
00:32:15
5.0 / 5
1400
تگهای خبر: آثار , بیمه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی