توسط دانشگاه معماری و هنر پارس؛

معنا در معماری معاصر ایران پس از انقلاب اسلامی منتشر گردید

معنا در معماری معاصر ایران پس از انقلاب اسلامی منتشر گردید كتاب معنا در معماری معاصر ایران؛ پس از انقلاب اسلامی تالیف جواد ایرجی و ویدا نوروز برازجانی توسط انتشارات دانشگاه معماری و هنر پارس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، کتاب «معنا در معماری معاصر ایران؛ پس از انقلاب اسلامی» نوشته جواد ایرجی و ویدا نوروز برازجانی اخیرا توسط انتشارات دانشگاه معماری و هنر پارس منتشر و راهی بازار نشر شده است.
این کتاب در ۳ فصل، «مطالعات نظری: اصول و تعاریف»، «معنا در معماری» و «معنا در معماری معاصر ایران از ۱۳۹۹ تا ۱۳۵۷» به بررسی هویت، سنت ها و فرهنگ های بومی و حفظ جایگاه آنها در بستر امروزی جامعه می پردازد. اثر پیش رو، تلاشی در مقیاس کوچک، برای ایجاد گفتمان در حوزه افق ها و نگرش های جدید معماران معاصر کشور است که تلاش می کنند، معنا در معماری را در آثار خود برای نسل های بعد ترجمه کنند.
فصل اول شامل مباحث معنای معنا و معناشناسی و بررسی مکاتب معنا در زبان شناسی است. در فصل دوم به صورت تخصصی حوزه معناشناسی در معماری مورد تحلیل قرار گرفته و در فصل سوم نیز به بررسی تخصصی معماری معاصر ایران پس از انقلاب اسلامی و مصاحبه با معماران این نسل و بررسی عوامل معناشناسی در آثار آنها پرداخته شده است.
جستجوی معنا و جایگاه آن در معماری، دغدغه ای است که این کتاب اهتمام بر مطالعه و بررسی و ارائه آن دارد. این امر را می توان در گونه های مستقیم (شکلی و فرمال)، غیرمستقیم (عملکردی و مفهومی) و ترکیبی جستجو کرد. باتوجه به سابقه طولانی این حوزه پژوهش در ایران و نیز تمایل معماران معاصر به استفاده از معنا، اصل و هویت پیشین در قالبی نو در طرح های خویش، مشخص شدن معیارهای سنجش معنا و ارائه راهکارهایی کیفی که بتواند کمکی بر روند طراحی معماری دراین زمینه کند، مواردی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.
این کتاب پژوهشی، تلاش داشته نظریه و فلسفه های مشخص در این رابطه را بازخوانی کند و جهت نیل به این هدف، ابتدا مبانی نظری، اصول و تعاریف معناشناسی که شامل مباحث معنای معنا، معنای زندگی، معنا و فراطبیعت گرایی، معنا و طبیعت گرایی و بحث هیچ انگاری، بی معنایی و نازادگرایی هستند را مورد مطالعه قرار داده است. در گام بعدی با توجه به این که "علم زبان شناسی" از علوم پیشرو در زمینه معناشناسی است، با مطالعه نظریه ها و نظریه های معناشناسی در علم زبان شناسی و نیز مکاتب معناشناسی معاصر، اهتمام بر یافتن نظریه مشخص برای این منظور کرده است تا معنا و ترجمه آن در معماری را مورد مطالعه قرار دهد.
مولفان کتاب، سپس با مقایسه تطبیقی نظریه های مذکور و نیز مکاتب بررسی شده، تلاش بر جستجوی معنا و مشخص شدن معیارهای سنجش معنا در آثار منتخب داشته که در این کتاب مورد مطالعه قرار گرفته است.
کتاب «معنا در معماری معاصر ایران؛ پس از انقلاب اسلامی» تألیف جواد ایرجی و ویدا نوروز برازجانی در ۲۳۷ صفحه و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، مهرماه از طرف انتشارات دانشگاه معماری و هنر پارس به قیمت ۳۰ هزار تومان در بازار کتاب عرضه شده است.

1399/08/10
13:23:09
1242
5.0 / 5
تگهای خبر: آثار , دانشگاه , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی