توسط حوزه هنری همدان؛

كتاب خانه اربابی بهاءالملك منتشر گردید

كتاب خانه اربابی بهاءالملك منتشر گردید دست و هنر: كتاب خانه اربابی بهاءالملك نوشته خسرو محمدی با نگاه به تاریخ، فرهنگ، معماری و هنر استان همدان در بازه زمانی 1263 تا 1333 هجری قمری، توسط حوزه هنری همدان منتشر گردید.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، کتاب «خانه اربابی بهاءالملک» نوشته خسرو محمدی با نگاه به تاریخ، فرهنگ، معماری و هنر استان همدان در بازه زمانی ۱۲۶۳ تا ۱۳۳۳ هجری قمری، اخیرا توسط حوزه هنری همدان منتشر و راهی بازار نشر شده است.
خسرو محمدی نویسنده این کتاب، آنرا مدعی دو موضوع درباره استان همدان دانست و اظهار داشت: رسیدن به درک درست از شخصیت بهاءالملک، علل و انگیزه او از ساخت خانه اش در محل اعتمادیه و وقف آن و همین طور بیان حرف های تازه و بدیع از جغرافیا، فرهنگ و تاریخ استان همدان، دو محور مهم و جذاب کتاب "خانه اربابی بهاءالملک" است.
وی راز ماندگاری شخصیت «بهاءالملک» در تاریخ را خَیّر و واقف بودن او دانست و اضافه کرد: انجام کارهای فرهنگی، ادبی، سیاسی و جریان سازی های اجتماعی، در کنار خوش نامی و فرهیختگی، راز ماندگاری «بهاءالملک» در تاریخ است.
محمدی هدف اصلی این اثر را مطالعه چگونگی معماری «خانه اربابی بهاءالملک» و بیان تحول معماری استان در انتقال قدرت از قاجار به پهلوی اعلام نمود و اظهار داشت: این سازه برای مطالعه روند معماری تاریخ معاصر همدان، از اهمیت ویژه ای برخوردارست چونکه دارای پیوندهایی ژرف با رویدادها و دگرگونی های سیاسی و اجتماعی دوران گذار از قاجار به پهلوی و جنگ های جهانی است که در ساخت بنای مذکور تأثیرگذار بوده اند.
این پژوهشگر طبقه بندی خانه های قدیمی استان همدان را شامل «خانه اربابی ها»، «خانه خرده مالکان و ویژگان» و «خانه مردم عادی» برشمرد و اظهار داشت: در کنار اهمیت معماری این گونه سازه ها، وجود آثار منقول و غیرمنقول نظیر کتاب ها، اسناد و تصاویر، اهمیت این سازه ها را به لحاظ فرهنگی، هنری و بیان اوضاع اجتماعی، سیاسی و تاریخی برجسته می کند.
وی همین طور کتابخانه «خانه اربابی بهاءالملک» را با بیش از ۸۷۰ عنوان کتاب بسیار باارزش عنوان نمود و اظهار داشت: وجود نسخ خطی مانند «قانون ابن سینا» با قدمتی ۴۳۰ ساله و «نهج البلاغه» متعلق به قرن هفتم هجری قمری از آثار باارزش و شاخص این کتابخانه است.
وی کارکرد فعلی این بنای اصیل را بنابر وصیت واقف خیّر «بهاءالملک» درمانگاه اعلام نمود و اظهار داشت: بنابه وصیت بهاءالملک الان اهالی ۳۲ روستای استان همدان در این ساختمان تاریخی رایگان ویزیت و درمان می شوند.
کتاب خانه اربابی بهاءالملک بیستمین اثر مکتوب از دانشنامه استان همدان است که در پنج فصل و ۲۰۲ صفحه تدوین شده است.


منبع:

1399/08/13
13:08:54
5.0 / 5
1030
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی