ابلاغ های مكرر یك مصوبه و ادامه كارشكنی

ابلاغ های مكرر یك مصوبه و ادامه كارشكنی به گزارش دست و هنر معاون گردشگری درحالی از اجرای بسته حمایتی جدید در تمام استان ها اطلاع داده كه صاحبان كسب و كار و سرمایه گذاران گردشگری همچنان با بانك ها و وزارت نیرو گرفتار چالش هستند.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، علی ربیعی ـ سخنگوی دولت ـ ۱۵ مهرماه از موافقت هیات دولت و ستاد مقابله با کرونا با پرداخت تسهیلات جدید به بخش گردشگری با عنایت به صدمه گسترده آن اطلاع داد. مقرر بود بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلا دریافت شده است تا آخر سال ۱۳۹۹ امهال شود. همینطور اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا آخر سال جاری مهلت داده شود. با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای صدمه دیده حوزه گردشگری با محوریت بنگاه هم موافقت شد.
بانک مرکزی ۵ آبان ماه هم در جلسه ای از امهال بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی متقاضیان دریافت وام کرونا تا آخر سال ۱۳۹۹ اطلاع داد و بعد از آن در دستورالعملی به ۲۰ بانک ابلاغ کرد: «برای کسب و کارهای صدمه دیده حوزه گردشگری مبحث ابلاغیه شماره ۹۶۸۹ مورخ ۱۳۹۹/۲/۷ (زیررسته های مصوب کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی ناشی از انتشار ویروس کرونا) تسهیلات ذیل فراهم می شود:
۱- بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده تا آخر سال ۱۳۹۹ امهال می شود.
۲- با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای صدمه دیده حوزه گردشگری برپایه بنگاه محوری، مطابق دستورالعمل مصوب کارگروه اقتصادی مقابله با نتایج ناشی از شیوع کرونا موافقت شد. متقاضیان مجازند تا آخر آذرماه سال جاری ثبت نام کنند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات از اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود. بنگاه هایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت کرده اند هم مجاز به دریافت مابه التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.»
اما فعالان گردشگری می گویند اجرای هر دو بند این دستورالعمل از جانب شعبه های بانکی در همه استان ها با چالش مواجه می باشد و بیشتر بانک ها زیر بار اجرای آن نمی روند. از طرفی، گزارش هایی از استان ها به ایسنا رسیده که حاکی از اجرا نشدن دیگر مصوبات ستاد کرونا است، همچون اداره های آب و برق که کماکان به تهدیدهای خود برای قطع آب و برق در صورت پرداخت نشدن هزینه ها ادامه می دهند. از همین رو، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اوایل این هفته، مصوبه ستاد کرونا را به ۳۱ استاندار کشور ابلاغ نمود.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری این وزارتخانه ـ هم شب گذشته (۱۳ آبان ماه) در یک گفت وگوی تلویزیونی از اجرای بسته حمایتی جدید در تمام استان ها اطلاع داد و اظهار داشت: بسته حمایتی جدید یکی از مصوبات ستاد ملی کرونا به منظور پشتیبانی از بخش گردشگری می باشد. در این بسته موارد خوبی برای پشتیبانی از فعالان این بخش دیده شده است و به منظور هماهنگی هرچه بیشتر برای اجرایی شدن این بسته، از جانب وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ گردیده و عملا اجرای آن در تمام استان ها شروع شده است.
معاون گردشگری با اشاره به مشکلات صنعت توریسم با شیوع کرونا، اظهار نمود: به علت شرایط خاص گردشگری که موفق به عبور از رکود نشده بود، از دولت برای حمایت های بیشتر از بخش گردشگری کمک خواستیم که دولت هم با امهال تمام هزینه های بخش گردشگری در مدت یک سال موافقت کرده است. این مورد تصویب شده و به تمام استان ها ابلاغ گردیده و بانکهای عامل و دستگاههای مرتبط هم در این خصوص همکاری می کنند. اگر مقداری ناهماهنگی در بعضی از استان ها وجود داشته است با ابلاغی که انجام شده این ناهماهنگی ها برطرف شده و این بسته در تمام استان ها در حال اجرا می باشد.
تیموری همینطور اظهار نمود: یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در صنعت توریسم شاغل هستند و از آن جایی که صنعت توریسم یک صنعت انسان محور است، باید حمایت شود تا بتواند روی پای خود بایستد.
اما با وجود ابلاغ باردیگر مصوبه ستاد کرونا از جانب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استانداران و اظهارات معاون گردشگری درباره اجرای این مصوبات در استان ها، اما بررسی ها و پرس و جوهای ایسنا از فعالان گردشگری همچون بوم گردی ها، هتل ها، آژانس های مسافرتی، موسسات آموزشی و راهنمایان گردشگری، از ادامه کارشکنی دستگاههای مسؤول بخصوص بانک ها، در اجرای مصوبات ستاد کرونا حکایت دارد.1399/08/14
16:00:18
1357
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی