رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور:

مرمت كاشی های گنبد آرامگاه عطار نیشابوری شروع شد

مرمت كاشی های گنبد آرامگاه عطار نیشابوری شروع شد به گزارش دست و هنر خراسان رضوی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور اظهار داشت: با تخصیص اعتباری معادل چهار میلیارد ریال مرمت كاشی های گنبد آرامگاه عطار نیشابوری شروع شد.محمد اسماعیل اعتمادی مقدم با بیان این خبر اظهار نمود: با عنایت به تخریب و صدمه جدی کاشی های آرامگاه عطار براثر نزولات جوی در سال های گذشته، طرح مرمت کاشی ها در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت.

وی افزود: بعد از انجام مطالعات صدمه شناسی، مرمت کاشی های پایه ها و بدنه بقعه پارسال انجام شد و در ماه جاری ادامه مرمت در قسمت کاشی های ساقه و گنبد بنا آغاز شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اعتمادی مقدم خاطرنشان کرد: آرامگاه عطار نیشابوری به شماره ۱۱۷۳ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است.

شیخ فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف بزرگ ایرانی در اوایل قرن ششم هجری در کدکن از توابع نیشابور قدیم متولد شد و در سال ۶۱۸ هجری در جریان حمله مغولان به نیشابور به شهادت رسید. تذکره الاولیا، اسرارنامه، الهی نامه، مصیبت نامه و منطق الطیر ازجمله مهم ترین آثار عرفانی و ادبی عطار است. ۲۵ فروردین ماه در تقویم ملی ایران به نام روز ملی عطار نیشابوری نام گذاری شده است و هر سال در این روز مراسم ویژه ای با حضور عطارشناسان داخلی و خارجی در این شهر برگزار می گردد.

منبع:

1399/08/15
23:27:19
1468
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی