گزارش دست و هنر؛

سبقه تاریخی توهین به مقدسات در بازی موبایلی

سبقه تاریخی توهین به مقدسات در بازی موبایلی دست و هنر: توهین به مقدسات در بازی های كامپیوتری و موبایلی، سبقه ای تاریخی دارد كه طی گزارشی به بعضی از این بازی ها می پردازیم.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، تا انتهای قرن بیستم مطالعات آکادمیک بازی های کامپیوتری خیلی کم و محدود به شاخه هایی همچون تاریخ و انسان شناسی بود. در اوایل قرن بیستم، استوارت کویین یک راهنمای جامع دربارهٔ ابزار و آلات بازی و بازی های قبایل بومی شمال مکزیکو نوشت، در صورتیکه جان هوزینگا و راجر کایوییس در اهمیت بازی بعنوان یک فعالیت پایه ای انسانی که در شکل گیری فرهنگ کمک می نماید کنکاش کردند. مطالعات زیادی از آن زمان تابحال انجام شده که موضوعات مختلفی را در بر می گیرند، اینکه بازی های خشن روی مخاطبان تأثیر می گذارد یا آیا بازی ها بهره ی هوشی را کم و زیاد می کنند و ابزار خوبی برای آموزش هستند یا خیر!
بازی ها همیشه از سه منظر مورد مطالعه قرار گرفته اند، علوم اجتماعی، انسانی و فنی. در رویکرد علوم اجتماعی، به بررسی نقش بازی ها در رفتار جمعی انسان و تأثیری که روی زندگی اجتماعی فرد می گذارد پرداخته می شود مانند شیوه بازی کردن عناوین چندنفره انبوه آنلاین یا MMOها و تراکنشی که افراد در فضای مجاری این بازی ها دارند یا نحوه ی مدیریت منابع در عناوین راهبردی. در رویکرد انسانی، به مفاهیمی استخراج شده از بازی ها بعنوان یک مدیوم یا رسانه تعامل پذیر پرداخته می شود. انجام کارهای خشن چه تأثیری روی بازیکن می گذارد، چه بازی هایی بیشتر به فروش می روند یا چه افرادی تقلب می کنند از گونه سوالاتی است که رویکرد انسانی مطالعات بازی های کامپیوتری اهتمام در پاسخ به آن دارد.
رویکرد فنی به مسائل مربوط به ساخت بازی و جنبه های سخت افزاری آن می پردازد و مهم ترین موضوعی که با آن دست و پنجه نرم می کند این است که چگونه می توان بازی بهتری ساخت.
جریانات رسانه ای و بار فرهنگی که بازی های کامپیوتری بر روی جوانان و نوجوانان دارد، بسیار بالا است و بُعد درونی بالایی دارد، این روزها توهین وقیحانه به ساحت مقدس پیامبر (ص) در غرب، نشان دهنده این امر است که این اتفاقات گسترده و هجمه وسیع آنی نبوده و بلکه برنامه ریزی های از پیش تعیین شده است. توهین به مقدسات در بازی های کامپیوتری سبقه تاریخی دارد، که در ادامه به بعضی از این بازی ها اشاره می نماییم.
بازی «بلک اند وایت» همچون بازی هایی است که هجمه ای به مقدسات دارد، در این بازی، کاربر بعنوان بازی کننده در نقش خدا بازی می کند و بر طبق اتفاقاتی در حین بازی کودکی در دریا در حال غرق شدن است و پدر و مادرش از خدا نجات جانش را می خواهند که صدای آنان به عرش رسیده و سپس خداوند جان کودکشان را نجات می دهد. در این بازی قدرت و توان خدا به پیروان و عبادت کنندگان آن بستگی دارد و هر چه تعداد آنان بیشتر باشد، اقتدار خدا هم بیشتر است و به صورتی خدا در این بازی تنها نیست، اما نکته توهین آمیز در این بخش وجود حیواناتی هستند که در حین بازی مورد تعلیم و تربیت مستقیم خدا قرار می گیرند و اتفاقاتی که در ادامه بازی رخ می دهد.

دیگر بازی که میان بازی کنندگان، بسیار هم پرطرفدار است بازی «آی جی آی» نام دارد، در این بازی که مراحل مختلفی را بازی کننده باید رد کند، صدای قرآن و صلوات در بین درگیری تروریست ها می آید و نام پیامبر (ص) در این بازی و صدای قرآن موضوعاتی را در مخیله بازی کننده حک می کند.
از دیگر بازی هایی تولید شده توسط غرب مجموعه بازی های «رزیدنت اویل» است. در نسخه ای از این بازی، کاربر بازی کننده باید با فرقه مذهبی جنایتکار مبارزه کند و دختر رئیس جمهور آمریکا را از دست آن جنایتکاران نجات دهد. در یکی از مراحل این بازی که در یک قلعه رخ می دهد با حل یک معما قفل در باز می شود و بازی کننده وارد یک اتاق می شود اتاقی که در آن تله ای مرگبار کار گذاشته شده و باید با شلیک به چهار چراغ نورانی در چهار سمت اتاق تله را از کار بیندازد. بر روی دری که در این بازی وجود دارد نام پیامبر (ص) آمده است و این در شباهتی با درهای اماکن مقدس دارد. باز هم بازی کننده با بازی کردن این نسخه بازی کدهایی درون ذهنش نقش می بندد!

در نسخه Prince of Persia 2008هم از نام فاطمه و زهرا در لوگوی بازی استفاده شده است.
یکی دیگر از مصادیق توهین به مقدسات در بازی های غربی و اروپایی به سخره گرفتن بهشت و جهنم است. در بازی Dante's Inferno که برداشتی از کتاب کفرآمیز دانته آلیگیری است، شخصیت دانته برای نجات روح معشوقه اش سفری به دوزخ، برزخ و بهشت آغاز می کند و در این راه با موجودات جهنمی درگیر می شود.
Angry Birds در یکی از مراحل بازی پرطرفدار پرندگان خشمگین (Angry Birds)، بازیکن باید به خوک هایی که درون مسجد پناه گرفته اند، حمله کند و آنها را نابود کند.منبع:

1399/08/17
20:12:45
1320
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , بازی , تولید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی