بررسی بحران سوریه در یك مستند

بررسی بحران سوریه در یك مستند به گزارش دست و هنر مجموعه مستند هشت قسمتی «سوریه، پرونده یك بحران بزرگ» به كارگردانی سیاوش سرمدی از روز پنجشنبه (۲۲ آبان ماه) ساعت ۲۲ از شبكه مستند پخش می شود.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی برنامه، سیاوش سرمدی _ تهیه کننده و کارگردان مستند «سوریه، پرونده یک بحران بزرگ» _ درباره این مستند توضیح داده است: روایت این فیلم کمی متفاوت با روایت هایی است که تابحال از سوریه بیان شده و تلاش کردیم زمینه های بحران را دقیق تر شناسایی نماییم.
سرمدی افزود: این فیلم مستند روزشمار اتفاقات و بحران های سوریه است. از زمینه های شکل گیری آن در سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۸ را که می توان گفت حدودا جنگ تمام شده است روایت کرده است. بعد از سال ۲۰۱۸ می توان اظهار داشت که جنگ به غیر از چند درگیری پراکنده تمام شده و اتفاقات بیشتر سیاسی بوده است.
او ضمن اشاره به حجم بالای اتفاقات و حوادث در سوریه اظهار داشت: از آن جا که حجم حوادثی که در سوریه رخ داده بسیار زیاد است و بازیگران بسیار زیادی دارد، با کار سختی مواجه بودیم. این قدر اتفاقات در سوریه زیاد بوده است که حتی افرادی که درگیر آن بوده و مسئولیت داشتند هم همه جزئیات را نمی دانند و ازاین رو با مبحث پیچیده ای روبه رو هستیم. برای مثال بسیاری از کشورها در طول این سال ها موضع شان نسبت به این بحران و داعش تغییر نمود. برای مثال عربستان در نیمه اول اتفاقات بازیگر اصلی بود اما بعدا قطر و ترکیه او را حذف کردند. البته در مجموع باید بگویم که ایده کلی مان از ساخت این مستند پاسخ به این پرسش مهم می باشد که «چرا ایرانی ها باید در سوریه حضور داشته باشند؟»
این مستندساز ضمن اشاره به بازیگرانی که در سوریه ایفای نقش کرده اند توضیح داد و اظهار داشت: در ابتدای بحران سوریه، قطر، عربستان، امارات و ترکیه در یک جبهه بودند و ایران هم در کنار سوریه بود اما در سال ۲۰۱۴، ایران، روسیه را در کنار خود آورد تا بتواند در نبردهای هوایی موفقیت بیشتری به دست بیاورد. با آمدن روسیه، حدودا عربستان حذف می شود چون که عربستان و قطر در مبحث اخوان المسلمین به اختلاف می خورند و همین مبحث سبب می شود که ترکیه و قطر هم در کنار عربستان نباشند.
سرمدی با بیان اینکه این مجموعه مستند نگاهی متفاوت به بحران در سوریه داشته و با مستندهایی که تابحال ساخته شده است، متفاوت است، اظهار داشت: در این سال ها، نگاه ما به سوریه بیشتر نگاه ارزشی بوده است و همین مبحث سبب شده که نتوانیم حوادث را به خوبی تحلیل نماییم. برای مثال از نظر ما داعش وابسته به عربستان است در حالیکه عربستان در دوره هایی از داعش حمایت کرده و در دوره هایی دیگر از او حمایت نکرده است. روایت ما در این فیلم کمی متفاوت با روایت هایی است که تابحال بیان شده است. در این فیلم با هیچ مسئول ایرانی صحبت نشده و تمام مصاحبه شوندگان مسئولین خارجی اند. حتی حدود ۳۰-۴۰ درصد مصاحبه شوندگان ما معارضین اند، یعنی کسانی اند که با بشار اسد مخالف بوده و در این فیلم نظرشان را می شنویم.
او درباره چرایی صحبت با معارضین در این فیلم مستند اظهار داشت: درست است که توطئه ای برای برهم ریختن سوریه طراحی شده بود اما باید به زمینه های آن هم توجه می کردیم. بالاخره نارضایتی هایی وجود داشته و شاید این موضوعات هم در شکل گیری بحران در سوریه بی تأثیر نباشد.
او افزود: در این فیلم با افراد حرف زدیم که قبلا حتی در مستندهای خارجی هم حرف نزده بودند. برای مثال با رابرت فیسک، خبرنگار ایندیپندنت مصاحبه کردیم که یکی از تحلیلگران برجسته خاورمیانه است و اخیرا درگذشته است. با مسئولین جنبش حماس گفتگو کردیم و.... این مستند در پنج کشور تصویربرداری شده و نخستین کاری است که در جهان ساخته شده و مسئولین حماس درباره اتفاقات ناگفته توضیح می دهند.
کارگردان مستند «سوریه، پرونده یک بحران بزرگ» ضمن اشاره به روند تولید این فیلم اظهار داشت: ساخت این مستند نزدیک به چهار سال طول کشیده است. از سال ۱۳۹۵ تولید را آغاز کردیم و تا سال جاری ادامه داشته است. بسیاری از اتفاقاتی که در ماه های اخیر رخ می دهد و بدان پرداختیم در سال ۱۳۹۵ اصلا رخ نداده بود. در ابتدا چهار قسمت ساختیم اما این قدر اتفاقات جدیدتر رخ داد که تصمیم گرفتیم چهار قسمت دیگر بسازیم. البته باید بگویم که تلاش کردم در حد استاندارد رسانه روایت بی طرفانه ای از این بحران عرضه بدهم.
مستند «سوریه، پرونده یک بحران بزرگ» تولید مشترک مرکز مستند سوره و شبکه مستند است و از امشب (پنجشنبه ۲۲ آبان) در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است. این مجموعه پنجشنبه ها ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش و روزهای یکشنبه ساعت ۲۰ بازپخش می شود.1399/08/22
20:45:41
1267
5.0 / 5
تگهای خبر: بازی , بازیگر , تولید , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی