فرهنگ كتاب خوانی اساس و زیربنای توسعە هر جامعەای است

فرهنگ كتاب خوانی اساس و زیربنای توسعە هر جامعەای است كردستان مدیركل كتابخانه های عمومی استان كردستان ضمن تقدیر از حامیان حوزه كتاب، اظهار داشت: ترویج فرهنگ كتاب و كتابخوانی وظیفه ای همگانی است و همه در هر جایگاهی باید در جهت نهادینه سازی این فرهنگ كه زیربنای توسعه است تلاش كنند.


محمد مخدومی امروز در مراسمی کە بە مناسبت آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در کردستان انجام شد ضمن اشاره به کارهای کتابخانه های عمومی استان، اظهار نمود: هم اکنون استان کردستان دارای 81 باب کتابخانه عمومی است که از این تعداد 51 باب نهادی و بقیه مشارکتی هستند.
وی با اشاره به عضویت 42 هزار در کتابخانه های عمومی استان کردستان، عنوان کرد: همینطور بالغ بر 802 هزار نسخه کتاب با موضوعات متنوع و گوناگون در کتابخانه های عمومی شهری و روستایی استان در دسترس علاقمندان قرار دارد.
مخدومی با اعلان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا بخش قابل توجهی از کارهای کتابخانه های عمومی در فضای مجازی انجام می شود، بیان کرد: در طول این مدت برنامه های بسیاری به صورت مجازی و با مشارکت مطلوب علاقمندان برگزار شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با تقدیر از حامیان حوزه کتاب، عنوان کرد: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی وظیفه ای همگانی است و همه در هر جایگاهی باید در امتداد نهادینه سازی این فرهنگ که زیربنای توسعه است تلاش کنند.
وی توجه به راه اندازی کتابخانه در مناطق کم برخوردار و حاشیه نشین و همینطور روستاها را از اولویت های این نهاد فرهنگی برشمرد و اضافه کرد: دراین زمینه و به منظور ارتقای سطح دسترسی اقشار مختلف به کتاب، نیازمند همکاری و همراهی مسؤلان و خیرین هستیم.
مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور که در این مراسم از راه اسکای روم در جلسه حضور یافت ابراز امیدواری کرد کە شمیم و نسیم کتاب و کتابخوانی در کشور و بخصوص استان کردستان بیشتر از پیش بوزد.
وی مهم ترین عنصر در نهاد کتابخانه های عمومی را اعضاء توصیف کرد و اظهار داشت: وظیفه این نهاد عمومی و فرهنگی خدمت به تمامی اقشار جامعه است و در این راستا برنامه های مختلف و متنوعی اجرا می کند.
رمضانی با اشاره به بهره گیری نهاد کتابخانه های عمومی از فضای مجازی، اشاره کرد: با وجود شیوع ویروس کرونا کارهای این نهاد متوقف نشد و و با همت کتابداران برنامه های مختلفی مانند جشنواره ها، پویش ها و مسابقات کتابخوانی را برگزار کرد که هر کدام به نوبه خود و در بین مخاطبان جریان ساز بوده اند.
معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزاری جلسات تجلیل از فعالان کتاب و کتابخوان یا رعایت پروتکل های بهداشتی مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: این امر اهمیت کتاب را در جامعه نشان میدهد.
وی با اشاره به مشکلات معیشتی کتابداران کتابخانه های عمومی، عنوان کرد: اقدامات خوبی برای رفع این مشکل از راه نمایندگان مجلس انجام شده است و امیدواریم این مساله هر چه زوتر به سرانجام برسد.
رمضانی با اشاره به اینکه استان کردستان دارای اهمیت ویژه و اولویت در نهاد کتابخانه های عمومی کشور است، اظهار داشت: هر پروژه کتابخانه ای در استان تکمیل شود نهاد کتابخانه ها بلافاصله با تخصیص بودجه لازم، آنرا تجهیز خواهدنمود.
ابراهیم زارعی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان هم در این مراسم با تقدیر از فعالیت کتابخانه های عمومی، عنوان کرد: کتابداران از اقشار زحمتکش در عرصه فرهنگ هستند که باید قدردان زحمات آنها باشیم.
وی نقش قرآن را توسعه کتاب و کتابخوانی در تاریخ کشور مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: کتابت قرآن توسط خوشنویسان زمینه را برای توجه به مقوله کتاب و مطالعه بیشتر کرد و این امر حائز اهمیت می باشد.
زارعی با ابراز تاسف از تیراژ پایین چاپ و انتشار کتاب، بیان کرد: کتاب عنصری غیرقابل جایگزین است و فضای مجازی و دیجیتالی نمی تواند نقش آنرا بر عهده بگیرد.
وی نقش خانواده را در ترویج کتاب مهم عنوان نمود و اضافه کرد: آموزش و پرورش و مراکز آموزشی، کتابداران کتابخانه ها، دولت، رسانه های گروهی، ناشران و کتابفروشی ها با عملکرد مطلوب می توانند در ترویج فرهنگ مطالعه اثرگذار باشند.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان افزود: دولت با ایجاد زیرساخت ها و استفاده از ظرفیت های موجود در شهرها و روستاها می تواند با راه اندازی کتابخانه به ارتقای سرانه مطالعه کمک نماید.
در ادامه مراسم، علی اکبر ورمقانی، فرماندار شهرستان بیجار بعنوان یکی از روسای انجمن برتر از راه مجازی در برنامه حضور یافت و اظهار داشت: کتاب و کتابخوانی در کشور مظلوم واقع شده است و وظیفه تمامی مسؤلان تلاش در امتداد ترویج فرهنگ مطالعه است.
وی با اشاره به تقدیر از 20 نویسنده به مناسبت هفته کتاب در شهرستان بیجار، عنوان کرد: برگزاری این گونه برنامه ها در توجه به مقوله کتاب و همینطور ایجاد انگیزه در فعالان این حوزه نقش اساسی دارد.
ورمقانی با اعلان اینکه بزودی کتابخانه عمومی در شهرهای پیرتاج و توپ آغاج راه اندازی می شود، اضافه کرد: اقدامات لازم دراین زمینه با همکاری شهرداری ها و آموزش و پرورش شهرستان انجام شده است و امیدورایم هر چه زودتر شاهد افتتاح آنها باشیم.
فرماندار شهرستان بیجار در انتهای سخنان خود با اشاره به فرهنگی بودن استان کردستان، بیان کرد: ایجاد کتابخانه در تمامی شهرهای شهرها و روستاهای پرجمعیت شهرستان بیجار از اولویت های انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان است.
حسین الماسی، فرماندار شهرستان قروه هم بعنوان یکی از روسای برتر انجمن کتابخانه های عمومی در استان کردستان از راه فضای مجازی حضور یافت و ایجاد کتابخانه سیار را در این شهرستان از کارهای مهم برشمرد.
عبید رستمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان هم در این مراسم با اشاره به عملکرد این نهاد، گفت: هم اکنون 60 ناشر در استان فعال می باشند که با وجود محدودیت های کرونایی و مشکلات اقتصادی در چاپ و انتشار کتاب عملکرد خوبی داشته اند.
وی عنوان کرد: در یک سال قبل 142 عنوان کتاب توسط ناشران استان چاپ و انتشار یافته است که از این تعداد 67 عنوان کتاب کُردی بوده است.
رستمی بیان کرد: خرید کتاب از ناشران و اهدای آن به مردم و مدارس، موفقیت در جام باشگاه های کتابخوانی و روستاهای دوستدار کتاب در کشور و همینطور استفاده از فضای مجازی به منظور ترویج فرهنگ مطالعه بعضی از اقدامات این نهاد فرهنگی بوده است.
حجت الاسلام حاج شیخ عبدالرضا پورذهبی، نماینده ولی فقیه در استان کردستان هم در مراسم تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی بر ضرورت توجه به مقوله کتاب اصرار کرد و اضافه کرد: استفاده از زمان های فراغت به منظور مطالعه امری مهم در امتداد ارتقای سرانه مطالعه است.
وی افزود: مسؤلان باید به جای شعار دادن و اشاره مکرر به اینکه کردستان استانی فرهنگی است در عمل و با تلاش و اقدمات مفید و موثر این مهم را به اثبات برسانند.
گفتنی است، در انتها از برترین های حوزه کتابخانه های عمومی کردستان تقدیر گردید. شرافت نظری کتابدار کتابخانه عمومی شهید مدرس شهرستان قروه، کتابدار برتر در حوزه کارهای ترویجی؛ سمیه کی منش و علی حیدر آقایی بعنوان فعالان در فضای مجازی معرفی و قدردانی شدند.
همینطور جمال ارشدی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دیواندره، حسین الماسی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان قروه و علی اکبر ورمقانی فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیجار بعنوان روسای انجمن های برتر مورد تقدیر قرار گرفتند.
کتابخانه عمومی مشارکتی مرحومه ژیلا حسینی از شهرستان سقز هم بعنوان کتابخانه برتر مشارکتی استان معرفی و تجلیل شد.
همینطور از صدا و سیمای مرکز کردستان بعنوان دستگاه حامی برتر کتابخانه های عمومی در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تجلیل شد.
در این مراسم همینطور از بهروز خیریه، یوسف خانی، ابراهیم زارعی، رضا رستمی و ماموستا عمر صالحی صاحب از نویسندگان استان کردستان تجلیل به عمل آمد.
رونمایی از کتاب «فرزند کردستان» که به قلم محمد علی صدر شیرازی نگاشته شده و مشتمل بر خاطرات حجت الاسلام نورالدین حیدری است بخش پایانی مراسم تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان کردستان بود که با همکاری کتابخانه های عمومی و حوزه هنری استان کردستان انجام شد.1399/08/29
12:24:48
868
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , انجمن , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی