گزارش دست و هنر

فراموشی لباس اقوام

فراموشی لباس اقوام به گزارش دست و هنر یك پژوهشگر حوزه مدولباس می گوید، متولیان حوزه مدولباس به جای برگزاری نمایشگاه ها و همایش های گذرا فعالیتهای داشته باشند كه لباس های اقوام را بعنوان لباس ملی به مردمانمان معرفی كنند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، قوچان، قومیت کرد کرمانج، نام بزرگی از کردها است که به گویش کرمانجی سخن می گویند. مکان اصلی سکونت این قوم در استان های خراسان رضوی و خراسان شمالی است. شهرهای قوچان، شیروان، بجنورد، اسفراین، جناران، کلات و درگز از مهم ترین شهرهای سکونت کرمانج ها است.
گروهی از کرمانج ها در رودبار، گیلان، خلخال، ارومیه، خوی، سلماس، ماکو و دماوند سکونت دارند همینطور در کشورهای ترکیه، ترکمنستان، عراق و سوریه هم گروهی از کرمانج ها زندگی می کنند. در بعضی از منابع تاریخی، مردم کردتبار منطقه خراسان نوادگان کردهایی هستند که در زمان شاه عباس از منطقه باختری دریاچه ارومیه برای نگاه داری از مرزهای ایران به خراسان کوچ کردند و بنا به روایتی دیگر شاه عباس آنان را به خاطر تضعیف سرکشی خان های کرمانجی و به کار بردن آنان در مقابله با حملات بی امان ازبکان، مغول و ترکمن به خراسان بزرگ کوچ کردند.
لباس کرمانج ها رنگ طبیعی است و شلیته یا همان دامن پرچین و جلیقه که از جنس مخمل که روی آنرا سکه دوزی کرده اند، سربند برای محکم نگه داشتن روسری استفاده می شود و گراس، پیراهن چین داری است که بر تن می کنند. یکی از موارد مهمی که در پوشش لباس کرمانج ها وجود دارد این است که اگر قطره ای آب بر روی لباس ها بچکد دیگر هیچ زمان نمی توانند از آن استفاده کنند و آنرا بد می دانند.

کرمانج ها لباس هایشان را چون از جنس طبیعت است قادر به شستن آن نیستند بلکه برای از بین رفتن بو لباس را در آفتاب و مهتاب پهن می کنند. آنان به حدی بر روی پوشش سنتی شان تعصب دارند که در فصل های گرم هم آنرا بر تن دارند که البته از آنها سوال پرسیدند که پوشیدن آن در فصل گرم، سخت نیست؟ که آنها در جواب گفتند: «ما کُردیم». به حدی آنان سخت پوش هستند و این لباس ها برایشان عزیز است که حتی حاضرند در هر شرایطی سخت آنرا بر تن کنند.
من بعنوان طراح و فردی که در این حوزه بسیار تلاش کردم و تحقیق و پژوهش هایی که داشتم، آن لباس های سنتی که در جهت لباس اقوام طراحی نموده ام در انبار هستند و خاک می خورند
«مهپاره اکبری» از اساتید حوزه مد و لباس، طراح و کارشناس است، از او در اینباره که ایران در حوزه لباس اقوام و سنتی بسیار غنی است اما متأسفانه در جامعه مد و لباس به خوبی شناسایی نشده و در اختیار مخاطبان قرار نگرفته است! می پرسیم که باید چه چاره ای را مدنظر قرار داد تا بتوانیم در جامعه فرهنگ پوشش اقوام و لباس سنتی را جا انداخت تا هم اطلاعات مردم در این حوزه بیشتر شود و هم از آن استفاده و بهره مندی کاربردی داشته باشند، او به خبرنگار مهر می گوید: به اعتقاد من لباس اقوام در حوزه مُد کامل و بی نقص است و می توان در این حوزه کار کرد. من در این راه تحقیقات و پژوهش های زیادی انجام داده ام تا لباس های اقوام را بعنوان میراث فرهنگی کشورم حفظ کنم که البته این لباس ها و پوشش ها در استان های مختلف وجود دارد و باید تلاش نماییم تا این فرهنگ کمرنگ نشود و برای حفظ آن تمام تلاشمان را داشته باشیم.
باید در نظر بگیریم که لباس های اقوام و پوشش سنتی جامعه ما جزئی از فرهنگ و به شکلی هویت فرهنگی اجتماعی ما به حساب می آیند و باید این لباس ها به جوانان معرفی و انتقال داده شود. این سنت معمولاً در روستاها همچنان ماندگار هستند اما در شهرستان ها کاملاً به دست فراموشی سپرده شده اند برای فرهنگ سازی در این عرصه باید برنامه ریزی های مناسب و به موقعی صورت بگیرد. سازوکارهایی در این عرصه برقرار شود تا بعنوان متولی فعالیت ها گسترده و ثمربخشی داشته باشد، البته جشنواره ها و فستیوال ها و نمایشگاه هایی که در این حوزه برگزار می گردد معمولاً گذرا بوده و فراموش می شوند. اکبری درباره برگزاری همایش ها و نمایشگاه اعتقاد دارد، به اعتقاد من تماماً برگزاری این جشنواره ها، همایش ها و نمایشگاه پول خرج کردن صرف است و هیچ گونه خاصیتی ندارد و تأثیرگذار نیستند.

او ادامه می دهد: اما هر ساله می بینیم که همایش ها، جشنواره ها و نمایشگاه هایی برگزار می گردد و ما تأثیراتی که باید بگذارند را شاهد نیستیم و در برگزاری آنها موفق عمل نکرده اند. من بعنوان طراح و فردی که در این حوزه بسیار تلاش کردم و تحقیق و پژوهش هایی که داشتم، آن لباس های سنتی که در جهت لباس اقوام طراحی نموده ام در انبار هستند و خاک می خورند و می بینیم کسی برای توسعه این لباس های اقدامی نمی نماید. باید متولیان این امر به جای برگزاری نمایشگاه ها و همایش ها گذرا فعالیتهای داشته باشند که لباس های اقوام و پوشش سنتی را بعنوان لباس ملی به مردمانمان معرفی کنند.


منبع:

1399/08/30
23:27:55
5.0 / 5
1168
تگهای خبر: جشن , جشنواره , سفر , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی