در نشست خبری جشنواره مدولباس كودك مطرح شد

استفاده از المان اساطیری و شخصیت های موثر درطراحی لباس كودك

استفاده از المان اساطیری و شخصیت های موثر درطراحی لباس كودك به گزارش دست و هنر دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور اظهار داشت: تاكید بر استفاده از المان های اساطیری ایرانی و شخصیت های تأثیرگذار چون سردار قاسم سلیمانی و حركت به سمت طراحی لباس كودك محورهای اصلی جشنواره است.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، نشست خبری و مراسم رونمایی از سومین جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان، امروز دوشنبه سوم آذر ماه به صورت مجازی با حضور سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و غزاله بهمنی دبیر سومین جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان اجرا شد.
در این مراسم ابتدا سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه برگزاری جشنواره لباس کودک و نوجوان سبب کشف استعدادهای نو در عرصه طراحی لباس کودک و نوجوان و برقراری ارتباط قوی بین طراحان و تولید کنندگان این حوزه شود، اظهار داشت: تلاش داریم به سمت طراحی هایی با استانداردهای جهانی حرکت نماییم.
وی افزود: با توجه به این که هم اکنون برندهای خارجی در حوزه لباس کودک و نوجوان در کشور حضور ندارند، نقطه عطف جشنواره حضور طراحان داخلی در عرصه طراحی لباس کودک خواهد بود. در این دوره از جشنواره بر استفاده طراحان از المان های اساطیری تاکید می شود خصوصاً اینکه زمان برگزاری جشنواره با نخستین سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی نیز مصادف شده از طراحان دعوت می نماییم با هنر خود از این اسطوره بی بدیل کشورمان نیز در طراحی های خود استفاده کنند تا نسل کودک و نوجوان بیش از پیش با این اسطوره کشورمان آشنا گردند.
نوجوانان با افتخار لباس های ایرانی اسلامی را انتخاب کنند و بپوشند
شفاپور تاکید بیشتر جشنواره را بر طراحی لباس نوجوان اعلام نمود و اظهار داشت: باید لباس هایی با طراحی مناسب تولید شود به نحوی که نوجوانان با افتخار لباس های ایرانی اسلامی را انتخاب کنند و بپوشند.
وی توجه به عنصر خلاقیت، توجه به فرهنگ عمومی لباس کودک و نوجوان در جامعه، توجه به سبک های نوین طراحی لباس در جهان، توجه به جنس پارچه متناسب با کودک و نوجوان، توجه به روانشناسی رنگ و روانشناسی کودک و نوجوان را از محورهای مهم داوری این دوره از جشنواره ملی کودک و نوجوان اعلام نمود.
در ادامه این جلسه، غزاله بهمنی دبیر سومین جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان ایجاد فضای مناسب برای کشف استعدادها و ترغیب طراحان به طراحی ویژه لباس کودک و نوجوان، فراهم کردن زمینه تعامل گسترده طراحان و تولید کنندگان عرصه لباس کودک و نوجوان و بررسی علمی عوامل مؤثر بر پوشش نوجوانان و دلیلهای گرایش نوجوانان به طرح ها خاص را از اهداف و محورهای این دوره از جشنواره برشمرد و اظهار داشت: دو دانشگاه در عرصه مباحث علمی این جشنواره به ما کمک می کنند و امیدواریم با برگزاری این جشنواره پایه های علمی طراحی لباس کودک و نوجوان در کشور پایه گذاری شود.
وی استفاده از المان های ایرانی اسلامی به شکل مدرن را در طراحی لباس به نحوی که مورد پذیرش و علاقه این گروه سنی قرار گیرد را از دیگر اهداف جشنواره عنوان نمود و اظهار داشت: نوجوانان جهان بینی و علایق خودرا بوسیله لباس نشان می دهند بنا بر این باید در طراحی لباس به روانشناسی خاص این گروه سنی توجه کرد. اگر طراحان ما بدانند چه گردش مالی عظیمی در عرصه لباس نوجوانان وجود دارد حتما به این عرصه ورود می کنند.
مد آهسته ( slow fashion) محور جشنواره سوم
بهمنی توجه به مد آهسته (slow fashion) را از دیگر محورهای این جشنواره برشمرد و اظهار داشت: مد آهسته در مقابل مد سریع (fast fashion) قرار دارد. در مد آهسته به این پرسش توجه می شود که چه کسی لباس مرا طراحی نموده است؟ و تلاش می شود تمامی مراحل طراحی تا تولید لباس برمبنای رعایت حقوق انسان، حیوان و محیط زیست صورت گرفته به مبانی اخلاقی تولید لباس همچون رعایت حقوق کارگران، آزار وارد نکردن به محیط زیست و … توجه گردد. این مبحث در دین ما نیز بعنوان رعایت حقوق کارگران مورد توجه بوده است.
وی محور دیگر سومین جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان را توجه به بخش نساجی عنوان و اظهار نمود: ما صنعت نساجی خوبی در کشور داریم که باید به آن توجه کرد و طراحان ما باید به این درک برسند که با هر پارچه ای نمی توان برای کودک و نوجوان لباس طراحی کرد و یا وقتی می خواهند از یک اکسسوار در لباس کودک استفاده کنند باید حتما بررسی نمایند که اکسسوار مورد استفاده به کودک آزار نزند.
دبیر سومین جشنواره ملی لباس کودک به این مسئله نیز اشاره نمود که حالا نوجوانان به سمت استفاده از لباس های تیره رفته اند و اظهار داشت: این مسئله باید بررسی شود و ما باید لباس های پیشنهادی بهتری بتوانیم به نوجوانان ارائه نماییم.
وی افزود: توجه به مد آهسته (slow fashion) در لباس نوجوانان به این معنا است که تلاش داریم مصرف گرایی را در نوجوانان کاهش دهیم تا مد پایدار در جهان ایجاد شود.
طراحی کفش و کیف ارگونومیک
بهمنی درباب بخش کفش و کیف کودکان و نوجوانان نیز اظهار داشت: برای نخستین بار به طراحی کفش و کیف ارگونومیک برای این گروه های سنی به نحوی که استفاده از آنها به جسم بچه ها آزار وارد نکند توجه شده است. همراهی دو دانشگاه در بخش علمی و ارسال مقاله ها به بخش تولید نیز از دیگر برنامه های ما است. همین طور پیگیری خواهیم کرد برگزیدگان جشنواره با تولیدکنندگان مرتبط و به سمت تولید طرح های ارائه شده حرکت کنند.
وی در بخش پایانی سخنان خود موضوع و محور اصلی جشنواره را استفاده صحیح از تمامی المان های ایرانی اسلامی بدون هیچگونه محدودیتی عنوان نمود و اظهار داشت: فراخوان جشنواره فردا اعلام می شود و ۲۰ دی ماه نیز برندگان اعلام خواهند شد. در داوری آثار نیز از نوجوانان بهره خواهیم گرفت. همین طور جشنواره به صورت آنلاین انجام می شود.
در اختتام این مراسم نیز از پوستر سومین جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان رونمایی گردید. در تشریح این پوستر اعلام گردید که: استفاده از رنگ گرم در تقابل با هوای سرد زمستان مورد توجه بوده و شاخه زیتون بعنوان نماد رشد و المانی دینی در آن با فونت کلمات مورد توجه نوجوانان به کار رفته است.


منبع:

1399/09/05
23:53:32
5.0 / 5
834
تگهای خبر: آثار , تولید , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی