نگاهی به كتاب معماری و همدلی

معماری معاصر ایجاد محدودیت در زیبایی شناسی وفاصله داشتن از زندگی

معماری معاصر ایجاد محدودیت در زیبایی شناسی وفاصله داشتن از زندگی كتاب معماری و همدلی مجموعه ای از سخنرانی های انجام شده توسط متفكرین پیشگام در حوزه های معماری و نظریه زیبایی شناسی است و به موضوعاتی میان رشته ای با معماری می پردازد.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، کتاب «معماری و همدلی» نوشته، یوهانی پالاسما، هری فرانسیس مالگریو، سارا رابینسون، ویتوریو گالیسی و فیلیپ تیدول با ترجمه محمد گلشن و نیما اسماعیلی اخیرا از طرف انتشارات کتابکده کسری انتشار یافته است.
این کتاب سومین جلد از مجموعه کتاب های انتشار یافته از انتشارات Design Reader است که به مطالعه نظرات متفکرین پیشگام در حوزه های معماری و نظریه زیبایی شناسی می پردازد.
در مقدمه این کتاب اشاره شده؛ پژوهش های میان رشته ای از این جهت اهمیت دارند که در دنیای امروز پیچیدگی مسائل اجتماعی، فرهنگی، زیستی، هنری به خصوص معماری به حدی افزایش یافته که دیگر فقط با کمک یک رشته و یک علم نمی توان پاسخ مناسب و کاملی برای آنها یافت. برای نمونه، هدف و دلیل ساختن و طراحی کردن خانه ها و ساختمان ها را نمی توان بدون توجه به ریشه های فرهنگی، جامعه شناختی و زیست شناسی بررسی کرد.
آنطور که پروفسور یوهانی پالاسما در این کتاب می گوید: «معماری معاصر اغلب به سردی عاطفی، ایجاد محدودیت در حس زیبایی شناسی و فاصله داشتن از زندگی متهم بوده است. دلیل این انتقاد، از درگیری ما معماران با نگرش های فرمالیستی سرچشمه می گیرد در صورتیکه بهتر است خودرا مشغول هماهنگ کردن ساختمان های مان با واقعیت های زندگی و ذهن انسان نمائیم و با صداقت تمام به این پرسش بیاندیشید آیا ما معمولاً خانه های خودرا برمبنای معیارهای کاربردی و زیبایی شناسی طراحی می نماییم یا اینکه آنها را بعنوان زمینه ها و پیش زمینه هایی می سازیم که نمایانگر تجربه های کسب شده از موقعیت های زندگی باشد؟»
محمد گلشن و نیما اسماعیلی مترجمین این کتاب، هدف از ترجمه کتاب «معماری و همدلی» را اشاعه فرهنگ نوین میان رشته ای و اهمیت و ضرورت چنین نگرشی در دنیای معماری امروزیست که جای خالی آن به شدت حس می شود عنوان کرده اند.
کتاب «معماری و همدلی» نوشته، یوهانی پالاسما، هری فرانسیس مالگریو، سارا رابینسون، ویتوریو گالیسی و فیلیپ تیدول با ترجمه محمد گلشن و نیما اسماعیلی در ۱۰۴ صفحه از طرف انتشارات کتابکده کسری به قیمت ۳۰ هزار تومان در بازار کتاب عرضه شده است

1399/09/10
22:42:43
5.0 / 5
1026
تگهای خبر: زیبایی , طراحی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی