جبری در گفت وگو با مهر مطرح كرد؛

مصرف گرایی حوزه مد و لباس در دوران كرونا از حركت ایستاد

مصرف گرایی حوزه مد و لباس در دوران كرونا از حركت ایستاد به گزارش دست و هنر یک فعال حوزه مد و لباس کرونا را عامل پیشگیری از مصرف گرایی می داند و اعتقاد دارد، کرونا تبدیل شدن به مصرف گرایی صِرف را کم کرد.سهیلا جبری، فعال حوزه مد و لباس در گفتگو با خبرنگار مهر درباره صدمه کرونا به حوزه مد و لباس و درگیر شدن فعالان با این ویروس اظهار داشت: دیدگاه من نسبت به کرونا بیشتر یک نوع تغییر است و بعدها کرونا دنیا را به دو قسمت بعد و پیش از خودش تقسیم می کند که این اتفاقی تأثیرگذار و عظیم است. به نظرم دنیای پسا کرونا تغییرات زیادی دارد و حتما مشکلات بیشتری را رقم می زند اما ما باید این اتفاقات را به فرصت تبدیل نماییم.
او افزود: ما می بینیم که در کشورهای دیگر دنیای پسا کرونا را دریافت نمودند اما ما از این امر غافل مانده ایم و هنوز در آه و ناله های کرونا هستیم. کرونا می تواند فضای جدیدی را در عرصه مد و لباس به وجود آورد و ما باید از دل این محدودیت ها توجه به فرهنگ های بومی و لباس های بومی تقویت می شود. بالاخره با این اتفاقات مبارزه جنبش محیط زیست شاید به ثمر بنشیند و ما از این تولیدات عظیم فست فشن که محیط زیست را نابود می کند فروکش کند. تمام این ها تمام نکات مثبتی است که در پساکرونا وجود دارد.
این فعال حوزه مد و لباس خاطرنشان کرد: به اعتقاد من باید به کرونا به شکل یک موقعیت نگاه نماییم و اینکه چگونه در این موقعیت فعالیت هایمان را انجام دهیم. مثلاً فعالیتهای خانگی، دورکاری، نگاه به متریال بومی هر منطقه ای رونق پیدا می کند. مثلاً در گذشته مادران برای فرزندانشان از پارچه ها و لباس های اضافه، جامه ای نو تهیه می کردند یا بافتنی هایی که می بافتند، این امر سبب می شد که تولید لباس خیلی کم باشد و صدمه کمتری به محیط زیست وارد شود، همینطور بحث مصرف گرایی هم کمتر می شد.
این پژوهشگر حوزه مد و لباس کرونا را عامل پیشگیری از مصرف گرایی می داند و اعتقاد دارد، کرونا تبدیل شدن به مصرف گرایی صِرف را کم کرد. او می گوید مصرف گرایی در این دوره از حرکت ایستاد و این نکته مثبتی است و باید به فال نیک گرفت. ببینید در زمان صفویه ارتش در حال جنگ خراج اش از فروش پارچه زربافت بود که این مساله تعجب آور است اما هم اکنون پارچه بافتی ما کجاست؟ یعنی کاری که زنان در خانه می توانند انجام دهند در حالیکه از میان رفته است. توجه گذشتگان به اقتصاد هنر نسبت به امروز بیشتر بود که من احساس می کنم شاید ویروس کرونا این اتفاقات را تغییر دهد.
جبری توجه کردن به اقتصاد هنر را امری مهم دانست و اظهار داشت: ما واقعاً باید به دوران شکوفایی جاده ابریشم برگردیم و نگاه و توجهی به هنر دستی مان همانند پارچه بافی، سوزن دوزی و… داشته باشیم و اقتصاد هنر را احیا نماییم.


منبع:

1399/09/15
19:45:55
5.0 / 5
1058
تگهای خبر: تولید , فرهنگ , لباس , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی