معاون امور مطبوعاتی وزیر ارشاد:

رسانه باید با عملكرد خود در سبد نیازهای خانواده بنشیند

رسانه باید با عملكرد خود در سبد نیازهای خانواده بنشیند خراسان جنوبی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: رسانه باید نگاه های مختلف را در کنار هم بگذارد و در سبد نیازهای خانواده و جامعه بنشیند، ارتباط دوسویه بین دستگاهها و مردم برقرار کند، ناگفته های مسئولان را به مردم برساند.


محمد خدادی، امروز شنبه ۶ دی در آیین رونمایی از پوستر اولین جشنواره منطقه ای مطبوعات شرق کشور که به صورت ویدئوکنفرانس در بیرجند برگزار شد، با اشاره به شرایط و محدودیت های کرونائی، اظهار نمود: مراسم سیزده بدر و روز عاشورا که همه مردم به بیرون از خانه می روند را با اطلاعیه و بدون جریمه برگزار کردیم.

به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، وی با قدردانی از تلاشی که تمامی رسانه های کشور در اطلاع رسانی درباب مواجهه با کرونا داشتند، اظهار نمود: رسانه های کشور با ظرفیت و قدرت رسانه ای خود که می توانند اجماع سازی کنند به خدمت همه اقشار جامعه می آیند.

وی اشاره کرد: خبرنگاران در صف مقدم تمامی حوادث و بلایا، بحران ها و خطرات در کنار تمام نیروهای امدادی هستند و پا به پای آنها برای خدمت به مردم تلاش می کنند.

خدادی با اعلان اینکه شتاب جریان رسانه امروز بیش از هر جریان دیگری در همه ابعاد بروز و ظهور داشته است، اظهار نمود: جشنواره منطقه ای پروفسور معتمدنژاد فرصت بسیار مغتنمی است تا به این بهانه فرصت واکاوی کارکرد رسانه را داشته باشیم.

وی با اعلان اینکه در فرایندی قرار گرفته ایم که سرعت جریان تحولات بگونه ای است اگر قبلا هر چهار سال یک دفعه یا ۲ سال یک دفعه بود امروز به روز یا ساعت اتفاق می افتد، اضافه کرد: جشنواره منطقه ای مطبوعات شرق کشور باید جشنواره لطمه شناسی کارکرد رسانه در فضای امروز باشد.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه امروز تحولات و تغییرات بومی شده است، بیان کرد: در دنیای جدید با گسترش کمی رسانه روبه رو بودیم و امروز داشتن رسانه دیگر قدرت نیست در حالی که در گذشته صاحبان قدرت و ثروت امکان استفاده از رسانه را داشتند.

خدادی اظهار نمود: ما همچنان در گذشته زندگی می نماییم و فکر می نماییم با داشتن تعداد رسانه، روزنامه، سایت، خبرگزاری، کانال و سایر، ۵۰ درصد راه را طی کرده ایم در حالی که به نظر من پنج درصد کار هم نیست و باتوجه به تغییرات پیش آمده باید رسانه ها در سبد تقاضای مردم قرار بگیرند.

وی با اعلان اینکه لطمه شناسی جشنواره رسانه ای باید به لطمه شناسی کارکرد امروز رسانه و میزان اثر، نقش و سهم آن در زندگی مردم باشد، اضافه کرد: در جریان رسانه امروز بحران نرم افزاری و سخت افزاری نداریم و الان به جرات می توان گفت در دورترین نقاط کشور نیز بهترین تکنولوژی ها و نرم افزارها استفاده می شود و آنچه مشکل امروز ما است محتواهایی است که در لین فضا تبادل می شود.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: انتظار دارم در جشنواره منطقه ای پرفسور معتمدنژاد، خلاءها، نقص ها، حباب ها، حفره های کار کردن رسانه را بررسی شود و فراموش نکنیم بیشتر از آنکه نام رسانه مهم باشد محتوای رسانه مهمتر است.

خدادی افزود: رسانه های بین المللی نیز وقتی هواپیما سقوط می کند عکس و فیلم لحظه خبر را از حاضران می خرند، اما برای پس از خبر اکیپ می فرستد پس رسانه باید آنچه دیده نمی گردد را ببیند.

وی با اعلان اینکه رسانه باید ابهامات، شبهات، القائات، سوالات و شایعات را پاسخ بدهد و این وظیفه اصلی رسانه است وقتی در یک جامعه زندگی می کند، اظهار نمود: رسانه باید نگاه های مختلف را در کنار هم بگذارد و در سبد نیازهای خانواده و جامعه بنشیند، ارتباط دوسویه بین دستگاهها و مردم برقرار کند، ناگفته های مسئولان را به مردم برساند.

خدادی افزود: رسانه باید بیشتر از آنکه به دنبال بحث های ملی باشد به دنبال مسائل محلی برود، پس روا نیست روزنامه محلی دغدغه ملی داشته باشد اما گسترده آن محلی باشد چونکه انتظار از یک رسانه باید متناسب با محتوای آن رسانه باشد.

ناصر نبی زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به همیاری اصحاب رسانه برای کنترل ویروس کرونا در استان، اظهار نمود: زادگاه پروفسور معتمدنژاد مانند خیلی از دانشمندان و اندیشمندان، خاک خراسان جنوبی بوده و این موجب افتخار ما است که زمینه را فراهم نمود تا اولین جشنواره منطقه ای مطبوعات شرق کشور را در استان برنامه ریزی و تعریف نماییم.

وی با اعلان اینکه پروفسور کاظم معتمدنژاد پدر علم ارتباطات ایران نقش بی بدیلی در بستر اطلاع رسانی و گسترش حوزه های مطبوعات داشت، اشاره کرد: امید است با حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این جشنواره، سال های آتی شاهد برگزاری ملی این جشنواره باشیم و جایزه پروفسور معتمدنژاد را بتوانیم با راهنمایی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پایه گذاری نماییم و در سطح مطبوعات کشور این مسیر را نیز ادامه دهیم.

عباسعلی بهاری، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: انتظار داریم جشنواره منطقه ای مطبوعات شرق کشور پایدار شده و استمرار پیدا کند؛ جشنواره منطقه ای مطبوعات شرق کشور باید از سال ها قبل برگزار می شد.

وی اضافه کرد: خراسان جنوبی سرزمین مردان بزرگی است که موسس علوم مختلف هستند؛ همانطور که پروفسور معتمدنژاد در حوزه علوم ارتباطات نوین فرزند این استان هست باید اطلاعات این بزرگ مرد را در حوزه بینش، دانش و علوم ارتباطات گسترش و ارتقا داد.

بهاری با اعلان اینکه استانداری خراسان جنوبی آمادگی کامل دارد تا با تمام توان همکاری لازم را با این جشنواره داشته باشد شد، تصریح کرد: اگر در سال های آتی جشنواره پایدار باشد اعتباری برای این منظور در نظر خواهیم گرفت.

در این جلسه که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های شرق کشور حضور داشتند.

1399/10/06
19:49:56
0.0 / 5
886
تگهای خبر: جشن , جشنواره , فرهنگ , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی