درخواست مونسان از معاون اول رئیس جمهور؛

منطقه آزاد شوش را محدود كنید!

منطقه آزاد شوش را محدود كنید! دست و هنر: مونسان در نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور از او خواست تا با محدود كردن عرصه و حریم منطقه آزاد شوش بخصوص چغازنبیل و هفت تپه، از عرصه و حریم این دو محوطه ی جهانی حفاظت كند.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، در متن نامه علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور كه دوم بهمن ۹۶ به وی ارسال شده، آمده است: «به استحضار می رساند، "زیگورات چغازنبیل شوش" یكی از سه اثر ایرانی است كه هم زمان با تخت جمشید و میدان نقش جهان برای نخستین بار در سال ۱۳۵۸ خورشیدی بعنوان نخستین اثر ملی ایران در لیست جهانی یونسكو با شماره ۱۱۳ ثبت شده است.
این اثر در نزد جامعه بین المللی دارای ارزش استثنایی و جهانی بود و خاورشناسان، چغازنبیل را اولین ساختمان مذهبی ایران می دانند. همینطور محوطه تاریخی "هفت تپه" به شماره ۱۷۱۷ در تاریخی ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۵ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.
از آنجا كه هیات وزیران طی مصوبه شماره ۱۳۳۴۱۳/ت۵۴۹۸۵ه، مورخ ۲۴ دی ۹۶ محدوده منطقه ویژه اقتصادی شوش به وسعت ۳۰۰ هكتار تصویب كرده و شركت كشت و صنعت هفت تپه را مسئول ساخت وساز پروژه های این منطقه تعیین كرده است، نگرانی هایی را در نزد افكار عمومی بخصوص سازمان های مردم نهاد، كارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی بوجود آورده كه با گسترش و توسعه فعالیت های منطقه آزاد، عرصه و حریم میراث جهانی چغازنبیل و محوطه تاریخ هفت تپه در معرض تهدید، تخریب، خطر [قرار گیرد] و درنهایت از فهرست جهانی خارج شود.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تنها متولی صیانت از میراث پرارزش تاریخی فرهنگی كشور حسیاست ها و بیم های پیش رو را درك كرده، بر همكاری مستمر و دریافت استعلام های لازم ازسوی سازمان مسئول (شركت كشت و صنعت نیشكر هفت تپه) بخصوص در عرصه و حریم میراث جهانی چغازنبیل و محوطه باستانی هفت تپه از این سازمان (اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان) تاكید دارد.
بنا بر این گزارش، برابر آیین نامه بند (ج) ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه كه در ۱۱ مرداد ۸۴ به تصویب هیات وزیران رسیده است، شناسایی و مستندسازی آثار فرهنگی تاریخی در محدود جغرافیایی اجرای طرح ازسوی دستگاه مجری و با نظارت و تأیید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد و در بخشنامه شماره ۵۷۸۴۰ مورخ ۳ اسفند ۱۳۸۲ تاكید دارد كه تمام وزارتخانه ها، مؤسسات و سازمان های دولتی موظفند پیش از اجرای پروژه های بزرگ عمرانی و در مرحله امكان سنجی و مكان یابی نسبت به انجام مطالعات تاریخی فرهنگی اقدام نمایند و در طراحی و مكان یابی نتایج مطالعات یاد شده را رعایت نمایند.
همچنین در ردیف (۱) بند الف ماده (۱۰۰) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تهیه و الحاق پیوست تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای همه طرح های توسعه ای بزرگ و مهم در حوزه های زیربنایی، تولیدی و خدمات دستگاه های مبحث ماده (۳) قانون تشكیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مصوب ۳ دی ۱۳۸۲ برای تطبیق با اهداف و وظایف سازمان مذكور در سطوح ملی، منطقه ای، استانی و شهری تاكید دارد. در این راستا این سازمان مخالفت خویش را از انجام هرگونه ساخت وساز در عرصه، حریم میراث جهانی چغازنبیل و محوطه باستانی هفت تپه اعلام می كند.
لذا خواهشمند است برای پاسداری و حفاظت از این آثار پرارزش جهانی و پیش گیری از اتفاقات ناخوشایند و بازتاب منفی در نزد افكار عمومی، دستور فرمایید نسبت به بازنگری و اصلاح نقشه ۳۰۰ هكتاری منطقه آزاد شوش كه بخش بزرگی از عرصه و حریم تاریخی و محوطه های باستانی شوش بخصوص چغازنبیل و هفت تپه را در بر می گیرد، اقدام و این دو اثر و عرصه و حریم آن از محدوده خارج شوند. »
مونسان روز گذشته یك شنبه هشتم بهمن هم در نامه ای خطاب به عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، به او پیشنهاد داد تا به جای طرح «تعویض پل روگذر شوش – اندیمشك و تبدیل آن به زیر گذر»، از طرح كمربندی برای شهر تاریخی شوش استفاده نماید.1396/11/09
19:21:28
5.0 / 5
4918
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی