پژوهش گر صنایع فرهنگی در گفت وگو با مهر مطرح كرد

آشتی با ادبیات به نفع صنایع فرهنگی است

آشتی با ادبیات به نفع صنایع فرهنگی است به گزارش دست و هنر آیدین مهدی زاده، طراح حوزه اسباب بازی و پژوهش گر صنایع فرهنگی می گوید، تم شرقی در حوزه بازی و سرگرمی در دنیا مخاطبان زیادی را جذب کرده است در حالیکه در ایران از این امر غافل هستند.آیدین مهدی زاده پژوهش گر حوزه صنایع فرهنگی و طراح اسباب بازی درباره ازخودبیگانگی حوزه صنایع فرهنگی از ادبیات غنی کشورمان، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: زمانی که از ادبیات کهن سخن می گوئیم تمامی ذهن ها به سمت شاهنامه، کلیله و دمنه و متون های سنگین ادبی می رود در حالیکه ما متون های سبک تر و قابل فهم تر هم داریم که می توان با اقتباس از آنها صنایع فرهنگی را غنی تر نماییم. مثلاً برای حوزه اسباب بازی از خیلی متون می توان بهره برد که اصلاً نام آن به میان هم نمی آید در حالیکه با این متون بیگانه هستیم و در طراحی های اسباب بازی خیلی سراغش نرفتیم.
به گفته این پژوهش گر، اگر طراحان و فعالان حوزه اسباب بازی به سراغ ادبیات بروند و برای این حوزه در را برای ادبیات بگشایند، اساسا موفق تر عمل خواهیم کرد. ما نیازمند آشتی با ادبیات و ایجاد ظرفیت ها در حوزه طراحی و اقتباس اسباب بازی هستیم.
او ضمن اشاره به اسباب بازی در آلمان که تم شرقی دارد و عنوانی ایرانی با نام «شهرزاد» دارد، اظهار داشت: گاهی بازی هایی که در غرب طراحی و تولید می شوند تم شرقی دارند و برگرفته از داستان های کهن هستند اما طراح آنها ایرانی نیستند، و نکته قابل توجه ای اینکه طرفداران و مخاطبان زیادی هم دارند ولی ما از آن به کلی غافل شده ایم.
مهدی زاده درباره شخصیت پردازی در حوزه اسباب بازی، اظهار نمود: شکی در غنی بودن ادبیات ما نیست اما مشکلی که در این میان است کهن بودن شخصیت ها و نپرداختن به آنها، سبب شده شخصیت ها برای مخاطب خیلی ملموس و قابل باور نیست یا بخشی از موضوعات و متون برای کودک و نوجوان قابل بازگو و بیان نیست باید این وجه از سخت بودن اقتباس ادبی هم درنظر گرفت. باید برای ساده شدن ادبیات، حفظ پندها، اهمیت و احترام به محیط‎زیست و… فرایند زمان بری را درنظر گرفت و بر روی آنها تحقیق و پژوهش نماییم تا بتوانیم در زمینه اقتباس ادبیات موفق تر گام برداریم.


منبع:

1399/10/21
13:53:41
0.0 / 5
964
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی