تكریم آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از خادم برجسته قرآن كریم

تكریم آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از خادم برجسته قرآن كریم به گزارش دست و هنر چندی قبل آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مرجع عالی قدر عالم تشیع طی تماس تلفنی با آیت الله سید محمدباقر حجتی از فعالیتهای گرانبار قرآنی ایشان تجلیل نمود.


به گزارش دست و هنر به نقل از معاونت قرآن و عترت، به دنبال این اقدام مبارک، عبدالهادی فقهی زاده معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار نمود: چند روزگذشته خبر تماس آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مرجع عالی مقام عالم تشیع با دانشمند خدوم وپردان آیت الله سیّد محمدباقر حجتی و تجلیل از فعالیتهای گرانبار قرآنی ایشان در هفت دهه اخیر، فضای رسانه ای کشور را عطرآگین کرد؛ این اقدام مبارک هرچند درهیاهوی رسانهای جدید در روزهای اخیر انعکاس وسیعی پیدا نکرد، اما به علل مختلف نمی توان از کنارآن به آسانی گذشت.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: قال رسول الله(ص) «اهل القرآن اهل الله وخاصّته». این مرجع عالی مقام تقلید که خود در زمره عالمان بزرگ دینی وصاحب آثار فاخر و گرانقدری درحوزه علوم اصیل اسلامی هستند و در زندگی پرافتخارخود منشا خدمات فراوانی به دین وملت بوده اند، در تماس خود، ترویج و نشر معارف نورانی قرآن را همچون مهم ترین اقداماتی برشمردند که در جهت معرفی اسلام و معارف ناب مکتب نورانی اهلبیت عصمت و طهارت(ع) لازم و ضروریست.
فقهی زاده خاطرنشان کرد: ایشان، نوشتن و فعالیت قلمی مبتنی بر دانش گسترده و نگرش صحیح در عرصه قرآن و احادیث امامان اهل بیت(ع) را همچون توفیقات بزرگی به شمار آوردند که تنها نصیب بعضی از انسان های پاک نهاد ومتعالی می شود و باید با تلاش وکوشش بیشتر درجهت ترویج این تعالیم حیات بخش، قدردان این نعمت بزرگ الهی بود.
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تآکید کرد: این مرجع تقلید با تجلیل از آثار مکتوب و فعالیتهای فرهنگی چهره ماندگار علوم قرآن و حدیث آیت الله حجّتی، اقدامات ایشان را در معرّفی قرآن کریم و پررنگ کردن برجستگی های این کتاب آسمانی بسیار قابل تقدیر دانست.
ایشان در ادامه سخنانش ضمن اشاره به اقدام شایسته و درس آموز این مرجع عالی قدر، نکات نهفته در این پیام را برشمرد و اضافه کرد: نکته اول اینکه سیّدمحمدباقر حجّتی استاد ممتاز دانشگاه تهران و بنیانگذار رشته تخصصی علوم قرآن وحدیث و پاره ای دیگر از رشته های وابسته در سطوح عالی دانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که در تاسیس، تثبیت وگسترش آنها، جهد فراوان کرده است و یکی از پژوهشگران، مولفان و مدرسان برجسته این حوزه درعالی ترین مراتب دانشگاهی و چهره ماندگار علوم قرآن وحدیث است. وی همینطور عضویت در فرهنگستان دمشق را درکارنامه دارد و مولف کتاب های فراوان و ارزشمندی درتفسیر، علوم قرآن، علوم حدیث، تعلیم و تربیت، تاریخ اسلام و همینطور لیست نسخه های خطی است که شمار آنان به ده ها جلد می رسد.
فقهی زاده اضافه کرد: نکته دوم اینکه، این مبادرت به جا و پرارزش در روزگاری که عده کثیری ازمردم گمان می کنند که عرصه فعالیتهای قرآنی به تلاوت و حفظ و مسابقات، اختصاص دارد نشان داد که از نگاه تیزبین رهبران اصیل و فرزانه دینی و پیشگامان خدمت خالصانه به آرمان های مقدس قرآن و عترت نباید فعالیتهای قرآنی را به چند هنر آوایی محدود کرد؛ بلکه تدبر در قرآن و عمل به تعالیم نورانی آنرا باید در مرتبه ای والاتر ملاحظه کرد و سامان بخشی به ساحت زندگی مومنانه بر اساس آموزه های قرآن کریم را که آیت الله حجّتی یکی از پیش قراولان سختکوش و مخلص این عرصه در ده های اخیر در ایران معاصراست اولویت بخشید.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: تماس این مرجع عالیقدر با یک پژوهشگر ژرف اندیش ومفسّر برجسته قرآن کریم و تجلیل از خدمات ایشان در عرصه های گوناگون علمی و عملی در یکی از پرمخاطره ترین مراحل حیات اجتماعی عملا یادآور این نکته است که عصاره فعالیتهای قرآنی حرکت در عمق معارف قرآن کریم است -هرچند حرکت در سطوح در رابطه با الفاظ آیات الهی هم اهمیت خویش را دارد.
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش اظهار داشت: نکته سوم تجلیل از فعالیتهای دامن گستر پژوهشی و ورود به عرصه های مورد نیاز دینی و تربیتی است که از این اقدام نمادین می توان آموخت که دیگر بار حرکت در عمق قرآن ونگرش مقاصدی به آموزه های دینی را یادآوری کرد.
وی تصریح کرد: امید است تماس هوشمندانه آیت الله العظمی صافی گلپایگانی که به مثابه درختی سترگ وتنومند است و شاخساران پربرگ و بار فراوان دارد، منشا تحولات جدیدی در فرهنگ سازی قرآنی شود و حیات دوبارهای به فعالیتهای گوناگون قرآنی ببخشد که در پرتو تعالیم نورانی و حیاتبخش آن، به این بزرگترین الهی نامه برکت خیز بیشتر از پیش ببالیم و آنرا در نگرش و بینش و رفتار خود بگسترانیم.
منبع:

1399/10/29
17:42:58
0.0 / 5
639
تگهای خبر: آثار , خدمات , دانشگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی