اضافه شدن كتاب های نفیس و كمیاب به مخازن كتابخانه ملی

اضافه شدن كتاب های نفیس و كمیاب به مخازن كتابخانه ملی به گزارش دست و هنر معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اهدای ۹ عنوان کتاب نفیس و کمیاب به مجموعه منابع این سازمان اطلاع داد.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرناز محمدی معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح این خبر اظهار داشت: گروه مبادله و اهدای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با همراهی و مشارکت مردمی، موفق به افزودن ۹ عنوان کتاب کمیاب و نادر چاپی به مجموعه منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بعنوان میراث ماندگار ایرانی ها شد.
او افزود: کتاب های چاپ سنگی با عنوان «کلیات سعدی»، «تذکره المتقین»، «دیباچه کتاب شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی»، «انقلاب طوس» و «سرگذشت پیر کنت دو مونت کریستو» با ترجمه خلیل نژاد به ترتیب متعلق به سالهای ۱۲۷۲، ۱۲۹۰، ۱۲۹۵، ۱۲۹۶ و ۱۳۲۲ به همراه دو جلد نشریه سنگی «حبل المتین» و «صور اسرافیل» از مجموعه مینا ملاجان و عابدی، برای نگهداری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شده است.
محمدی اظهار نمود: همینطور از مجموعه اهدایی زنده یاد احمد ایوبی، سه کتاب نفیس چاپ سربی با عنوان «قطعات منتخبه» و «کرائم اخلاق» و «شعائر دینی» متعلق به سالهای ۱۳۱۲، ۱۳۲۰ و ۱۳۲۴ فراهم آوری شده است.
معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سپس اظهار داشت: یک جلد کتاب چاپی کمیاب و نادر دیگر با عنوان «FLIGHTS OVER ANCIENT CITIES OF IRAN » دریافت شد. این کتاب را اری‍ش ف‍ردری‍ش اشمیت استاد مؤسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو برپایه پژوهش های گسترده ای که از سال ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۹ در مناطق مختلف ایران نظیر تخت جمشید انجام داد، تدوین کرده است. در این کتاب بیشتر از صد عکس هوایی از محوطه های باستانی ایران و چند شهر قدیمی به همراه توضیحات نگارنده آورده شده است و اشمیت بعد از بازگشت این کتاب را در سال ۱۹۴۰ منتشر نمود.
وی همینطور اظهار نمود: نخستین عکس برداری هوایی در ایران در این کتاب ثبت است که اهمیت بسیاری دارد. همینطور برخی از محوطه های باستانی شاخص و مهمی که در این کتاب معرفی و عکس هوایی آنها عرضه شده به مرور از میان رفته اند و یا به علت رخدادهای طبیعی و دست اندازی های انسانی تغییر شکل پیدا کرده اند و در نتیجه تصاویر موجود در این کتاب، مدارک ارزشمندی در شناخت گذشته آثار باستانی به شمار می آیند.
فرناز محمدی تصریح کرد: کتاب مورد نظر همچون کتاب های نادر از نظر تدوین به حساب می آید، ضمن این که توضیحات صحیح و علمی اشمیت منبع خوبی برای علاقه مندان به تهیه تصاویر هوایی در دیرینه شناسی و شیوه شرح و تفسیر آنها است. علاوه بر تصاویر باکیفیت کتاب، تعداد پنج نقشه هوایی از بعضی از استان های ایران همراه با ذکر دقیق سکونت گاه های خرد و کلان، روستاها، بخش و شهرها، رودها، کوه ها، راه ها و غیره بر غنای مطالب آن افزوده است. ترجمه فارسی این کتاب در سال ۱۳۷۶ توسط پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور هم انتشار یافته است.
او در انتها تصریح کرد: اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از همه مردم دوستدار کتاب و کتابخوانی دعوت می کند کتابخانه های شخصی یا کتاب های مازاد خویش را به کتابخانه ملی اهدا کنند؛ اهدای این نسخ کمک می نماید که در کنار تکمیل مجموعه کتابخانه ملی، دسترسی جامعه علمی و کتاب دوست در داخل و خارج از کشور به منابع تسهیل و تسریع شود.1399/11/01
18:29:05
0.0 / 5
546
تگهای خبر: آثار , دانشگاه , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی