اعلام موجودیت كانون تهیه كنندگان رسانه های دیداری

اعلام موجودیت كانون تهیه كنندگان رسانه های دیداری دست و هنر: جلسه اعلام موجودیت کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری در محل این کانون اجرا شد.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی این انجمن، در این نشست سید امیر پروین حسینی، امیرعباس حدسنی، کورش انصاری و علیرضا حائری به نمایندگی هیات موسس، مواضع کانون تهیه کنندگان را مطرح نمودند.
موضوعات مطروحه در این نشست عبارت بودند از:

• فرق این کانون با بقیه تشکل های و کانون های مشابه چیست؟
- غیر از کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری، تشکل های دیگری نیز با محوریت تهیه کنندگان سینما وجود دارد که فقط فعالان عرصه سینما در آن عضویت دارند اما کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری با توجه به گستردگی و فراوانی گونه های مختلف مدیا از همه تهیه کنندگان این عرصه ها برای حضور در این تشکل حرفه ای دعوت می کند.

• ارتباط این کانون با آیفیک چیست؟
ـ آیفیک انجمنی است که اعضای آن ماهیت حقوقی دارند و شامل موسسات و دفاتر فیلمسازی است اما کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری، فعالان عرصه تهیه کنندگی با ماهیت حقیقی عضو آن خواهند بود.
لازم به ذکر است کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری از لحاظ حقوقی شخصیتی کاملا مستقل دارد و هیچ نوع وابستگی ساختاری به آیفیک ندارد.
اما شایان ذکر است که نخستین جرقه های شکل گیری این کانون سالها قبل توسط تعدادی از اعضای فعلی آیفیک صورت گرفت اما بالاخره به صورت جدی سالها بعد با همت و تلاش مستمر برخی از تهیه کنندگان امروز رسما کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری شروع فعالیت خودرا اعلام می کنند.

• نحوه تعامل کانون با سازمان صداو سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چگونه است؟
ـ کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری برای پیشبرد اهداف و حل مشکلات حرفه ای و صنفی خود حاضر به تعامل با کلیه سازمان ها و ارگان های مختلف همانند سازمان صداوسیما، بیمه، مالیات و شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
و با توجه به اینکه تلویزیون یکی از مهم ترین مراجع تامین و تولید محتوایی است و بخش قابل توجهی از اعضا این کانون با تلویزیون همکاری و قراردادهای بسیار دارند بی گمان کانون نیز در همین راستا تعامل با سازمان صداو سیما را از اولویت های کاری خود می داند. از طرفی با توجه به صلاحیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظارت بر شبکه نمایش خانگی اساسا تعامل جدی با این وزارتخانه خواهیم داشت.

• هدف از راه اندازی کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری چیست؟
- با انگیزه اعتلای حرفه تهیه و تولید برنامه های دیداری و ارتقاء سطح آگاهی و دانش و بینش حرفه ای اعضاء و تقویت روح خلاقیت در تولید آثار در رسانه های دیداری، صیانت از حرفه تهیه کنندگی و پیگیر کلیه مشکلات حرفه ای و صنفی تهیه کنندگان کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری تاسیس شده است.

• چرا کانون از وزرات کار یا وزرات کشور مجوز نگرفته است... دلیل دریافت مجوز کانون از ارشاد چیست؟

- بعد از بررسی مراجع مختلفی همانند وزرات کار، وزرات کشور و وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای هیات موسس منافع اعضا خودرا در تاسیس این کانون ذیل وزرات فرهنگ و ارشاد تشخیص دادند.
از طرف دیگر لازم به ذکر است دریافت مجوز تشکیل یک صنف از طرف وزرات کار به مفهوم پذیرش قانون کار و سایر ضوابط در رابطه با آنست که این ضوابط در تولید و ساخت آثار هنری نمی گنجد.

• موضع کانون درباره مشکلات مجوزهای تولیدات شبکه های خانگی چیست؟
ـ با توجه به این که هدف اصلی تهیه کنندگان رسانه های دیداری تولید محتواست، هر ارگان و مرجعی که در قالب قانون موانع تولید را در دستور کار قرار دهد و مسیر تولید را هموار کند کانون تهیه کنندگان با آن سازمان و ارگان تعامل و همکاری خواهد داشت و امورات در رابطه با ساخت و تولید را از آن مرجع پیگیر می کند.

• منظور و تعریف انجمن از کلمه رسانه های دیداری چیست؟
- در اساسنامه کانون تعریف عضو اینگونه ذکر شده است «فردی حقیقی است که حرفه تهیه کنندگی رسانه های دیداری، حرفه اصلی ایشان باشد» و تعریف از رسانه های دیداری در اساسنامه تولید هرگونه اثر تصویری در حوزه تمام رسانه های جدید، قدیم و هر مدیایی که در اینده ایجاد شود را هم شامل می شود.
• افق آینده کانون تهیه کنندگان رسانه های دیداری را شرح دهید ؟
ـ تشکیل نظام صنفی با اهمیت ترین هدف و افق این تشکل است یعنی تنظیم روابط بین اعضاء. این کانون که تشکلی حرفه ای و دارای مجوز رسمی فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است توسط بهروز مفید، امیر عباس حدسنی، سید امیر پروین حسینی، اکبر تحویلیان، علیرضا حائری، علی اکرمی، کورش انصاری، معصومه فرد شاهین، ایرج محمدی، سید میلاد اسلام زاده و مهدی کوهیان تاسیس و اعلام موجویت کرده است.
کلیه تهیه کنندگان رسانه های دیداری می توانند بوسیله شماره تماس ۰۹۲۱۸۸۱۷۶۱۸ و پیام رسان واتساپ، درخواست عضویت خودرا مطرح کنند.
منبع:

1399/11/07
23:39:54
0.0 / 5
999
تگهای خبر: آثار , انجمن , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی