آثار خارجی جشنواره موسیقی ضبط می شود

دفاع وزیر ارشاد از برگزاری جشنواره های فجر

دفاع وزیر ارشاد از برگزاری جشنواره های فجر به گزارش دست و هنر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره شرایط برگزاری جشنواره موسیقی فجر، تصریح کرد: «به دلیل شرایط حاکم ناشی از ویروس کرونا سال جاری جشنواره موسیقی از بستر فضای مجازی بهره بسیاری می برد و این فضا می تواند به فرهنگ و اقتصاد حوزه موسیقی کمک نماید.»


به گزارش دست و هنر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز از دبیرخانه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر بازدید کرد و در جریان مجموعه اقدامات و فعالیتهای این دوره از برگزاری جشنواره موسیقی فجر قرار گرفت.
سیدعباس صالحی در این بازدید اظهار داشت: اوایل سال جاری به علت انتشار کرونا مبحث چگونگی جشنواره ها همچون جشنواره های فجر عنوان شد و جلسات گوناگونی در این حوزه برگزار گردید. با انتشار کرونا شرایط ویژه ای پیش آمد و ابهامات و تردیدهای زیادی در این عرصه بوجود آمد.
او با تکیه بر نقش فرهنگ و هنر بر زندگی مردم، خاطرنشان کرد: در زمان جنگ و دفاع مقدس و اوج جنگ و حملات دشمن جشنواره های فجر برگزار می شد و این علامت خوبی برای کشور بود و کشور را به فضای آرامش و اعتماد می کشاند که هنر در کشور همچنان زنده است. ازاین رو با این نگاه که ایام کرونایی هم اگر سخت تر نباشد ولی بی شباهت به ایام جنگ نیست، صلاح ندانستیم جشنواره ها تعطیل شود.
صالحی با اشاره به اینکه در این جشنواره از تمام استان های کشور حضور داشته و دارند، افزود: بر این اساس تکاپوی سراسری در کشور وجود دارد و این برگزاری صرفاً مختص تهران نیست و هنرمندان از سراسر کشور در حال رقابت با یکدیگر هستند و این امر هم یکی از استدلال هایی بود که جشنواره های فجر همچون موسیقی باید برگزار گردد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: در برگزاری جشنواره های سال جاری البته چند دغدغه هم وجود داشت. چگونگی برگزاری آن همچون این دغدغه ها بود اینکه به هر قیمتی برگزار نشود بلکه کیفیت و کمیت آنرا در نظر داشته باشیم طوری که قابل دفاع باشد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: طبق گزارش های رسیده از جشنواره موسیقی فجر گروه هایی که در این دوره از جشنواره ثبت نام کرده اند از لحاظ تعداد سهم قابل توجهی دارند. بخش رقابتی جشنواره با عنوان جایزه باربد هم فضای خوبی برای جشنواره بوجود می آورد. مسابقه ترانه هم از دیگر بخش های جشنواره موسیقی فجر است که می تواند فضایی را ایجاد نماید که بتوانیم در حوزه الگویی، نمونه های تاثیرگذاری باشیم و به معرفی و ترمیم مولف ترانه بپردازیم چونکه موسیقی کشور ما با کلام نسبت دارد و این جشنواره می تواند فرصت های خوبی را برای این مسابقه فراهم آورد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش بین الملل جشنواره موسیقی فجر را از دیگر دغدغه های برگزاری برشمرد و اظهار داشت: حوزه سازی جدید و قانع کردن افراد به روش جدید دشوار می باشد اما آثار موسیقی شرکت کننده های خارجی ضبط می شود و سعی شده تا پرچم موسیقی حفظ شود.
وی تصریح کرد: حجم قابل توجهی از آثار موسیقی برای جشنواره موسیقی فجر در حال ضبط است و تجربه جدیدی را وارد فضای مجازی می کند و از این فضا بعنوان بستر مهم فرهنگی و اقتصادی برای جشنواره می توان بهره برد که نقطه عطف جشنواره سال جاری است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کرونا بعضی از اقدامات را تبدیل به تجربه اولیه کرد و بهره گیری از فضای مجازی منجر به کاهش هزینه ها می شود و می تواند در سالهای آینده تغییراتی را پدید آورد.
صالحی در انتها اظهار داشت: امیدوارم برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی فجر پایه های جدیدی را برای موسیقی ایران و جشنواره ایجاد نماید.
در بخشی از این بازدید محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی گزارشی از مجموعه اقدامات دبیرخانه سی و ششمین جشنواره موسقی فجر عرضه کرد.
وی اظهار داشت: این جشنواره در بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار می گردد که اجرای گروه ها در بخش غیررقابتی انجام می شود و در بخش رقابتی آلبوم های موسیقی ارزیابی می شوند.
وی افزود: جایزه ترانه و جایزه موسیقی و رسانه هم از بخش های دیگر جشنواره است که در جایزه ترانه بیشتر از چهار هزار ترانه ارزیابی می شود و در بخش موسیقی و رسانه ۱۶۸ اثر به دبیرخانه این بخش ارسال شده و سعی شده به موسیقی مقاومت در رسانه ها در این بخش توجه گردد.
الهیاری در عین حال خاطرنشان کرد: بخش پژوهش جشنواره هم با همکاری رادیو گفت و گو برگزار می شود.
وی ضمن اشاره به جایزه باربد در جشنواره موسیقی فجر افزود: این بخش از جشنواره با عنایت به این که گرفتار شرایط حاکم از انتشار کرونا هستیم می تواند منجر به ایجاد هیجان در جشنواره بشود.
در بخش دیگری سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: با عنایت به شرایط سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر همکاران و هنرمندان برای برنامه ریزی این دوره از برگزاری تلاش بسیاری داشتند.
حسن ریاحی دبیر سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر هم اظهار داشت: امور جشنواره با آرامش در حال انجام می باشد و خوب پیش رفته است.
وی ادامه داد: در این دوره بخش رقابتی و جایزه باربد در جشنواره برگزار می گردد و رقابت سبب افزایش شور در جشنواره شده است. برنامه های جشنواره با عنایت به شرایط منظم پیش رفته و امیدواریم جشنواره برای تقویت روحیه هنرمندان موثر باشد.
در این بازدید اردوان جعفریان مسئول بخش بین الملل جشنواره موسیقی فجر هم گزارشی از مجموعه اقدامات این بخش عرضه کرد.
در انتها پوستر سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از جانب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی گردید.
منبع:

1399/11/13
23:27:31
0.0 / 5
773
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی