چه نماییم تئاتر تعطیل نشود؟

چه نماییم تئاتر تعطیل نشود؟ به گزارش دست و هنر مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‎های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر اظهار داشت: تله تئاتر مدیوم سینما است و ما ناچاریم که با شرایط موجود به دیدن تصاویر تئاتر رو بیاوریم و الان قدرت انتخاب نداریم و اگر در  این شرایط و زمان به این سمت نرویم، تئاتر در این روزها تعطیل می شود.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر، دومین نشست از سلسله نشست های پژوهشی جشنواره با موضوع «گشایش فضای عمل جدید تئاتری: بررسی امکانات، تعهیدات و زیبایی شناسی تئاتر در فضای مجازی» با همکاری دفترپژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی در تماشاخانه نوفل لوشاتو انجام شد.
در این جلسه، رضا حامدی خواه مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‎های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برگزاری تماشاخانه مجازی را ملزم به همکاری و هماهنگی هنرمندان تئاتر و عوامل ضبط تئاتر برای اجرای آنلاین دانست.
او با اشاره به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: در این شکی نیست که تله تئاتر مدیوم سینما است و ما ناچاریم که با شرایط موجود به دیدن تصاویر تئاتر رو بیاوریم و الان قدرت انتخاب نداریم و اگر در این شرایط و زمان به این سمت نرویم، تئاتر در این روزها تعطیل می شود. برای برگزاری تماشاخانه مجازی در فضای آنلاین چند مدل محصول می خواهیم. نمایش هایی که می توانند در حین اجرا به صورت زنده ضبط و پخش شوند و یا اجراهایی که از قبل ضبط و بعد از آن با قرار دادن فیلم آن در فضای مجازی برای مخاطبان پخش شوند.
مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‎های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر درباره اجراهای آنلاین اشاره کرد: همین طور می توانیم تئاتری را که صحنه ای اجرا می شود و قابلیت اجرا در بستر مجازی دارد، ضبط و پخش نماییم. فیلم تئاتر یکی از گزینه هایی است که می تواند در وضعیت فعلی در بستر مجازی تئاتر را زنده نگه دارد؛ بااینکه تئاتر به نفس مخاطبانش زنده است و اجراهای حضوری تأثیر درگیری بر روی مخاطب دارد اما اگر شرایط در رسانه های آنلاین نیز برای اجراهای تئاتر فراهم گردد مخاطبان می توانند از این فضا برای دیدن تئاتر بیشتر استفاده کنند.
حامدی خواه بیان کرد: برای شرایط کرونا و پس از آن می توانیم بستر را برای تماشاخانه آنلاین و ضبط آن فراهم نماییم. در این مورد باید تیم ضبط با گروه نمایش تمرین کنند و آمادگی لازم را برای اجرا داشته باشند، بدین جهت می توانیم اجرا و ضبط را همزمان با کیفیت بالا برای مخاطبان در پخش آنلاین داشته باشیم.
او با اشاره به اینکه اساسا در تئاتر رویدادها و بازخورد مخاطب در عرض یکدیگرند، اظهار نمود: اگر بخواهیم تئاترها را به تماشاخانه مجازی ببریم در وضعیت کنونی باید یک گروه تئاتری برای بخش های مختلف آن تصمیم بگیرد تا کیفیت بستر مجازی نیز مانند تماشاخانه های سنتی تا حدودی نیاز مخاطبین را رفع کند. باید در کنار تیم اجرائی و تیم هنری پلت فرم اجرا نیز با دو گروه هماهنگ شود تا کیفیت اجراهای آنلاین نیز در حد کیفیت اجراهای تماشاخانه های سنتی برای مخاطبان حفظ شود.
مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‎های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در رابطه با اجراهای آنلاین افزود: باید در رابطه با پلت فرم ها در زمینه تماشاخانه های مجازی مطالعات کاملی شکل بگیرد و مسئولان مربوط باید تصمیم گیری های دقیقی داشته باشند تا بستر بهتری برای اجراهای آنلاین فراهم گردد.
حامدی خواه اظهار نمود: دنبال ایده های جدید در بستر مجازی هستیم. البته باید بگویم در کنار تیم اجرائی و تیم هنری باید پلت فرم اجرا نیز با دو گروه برای اجرا هماهنگ باشد. باید ساز و کاری فراهم گردد که بخش تولید را سروسامان دهیم تا بخش تولید نیز با رسانه های جدید همراه شود و نیاز مخاطب را پاسخ دهد.
بهزاد آقا جمالی، مدیر پنل های پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر دیگر سخنران این جلسه در رابطه با تماشاخانه های آنلاین اظهار داشت: در این جا سوالی مطرح می شود که در وضعیت الان تماشاخانه ها چه کنند و اجراها به چه صورت پخش شود؟ در بستر آنلاین باید فضایی برای انتخاب صحنه از دید مخاطبان تئاتر فراهم گردد تا آنها هرکدام از قسمت صحنه را که دوست دارند برای مشاهده انتخاب کنند. به نظرم باید فضایی برای سوییچ کردن تصاویر برای مخاطب ها در فضای آنلاین وجود داشته باشد.
او افزود: سوالی در اینجا مطرح می شود که علاوه بر انتخاب دوربین و پلتفرمی که کارگردان در نظر گرفته است ایا در تماشاخانه مجازی امکان مدیریت دوربین برای مخاطب می تواند فراهم شود؟
مدیر پنل های پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با اشاره به اینکه ذات مخاطب تئاتر، عام نیست، اشاره کرد: در تماشاخانه آنلاین هر تماشاگری می تواند اجراهای دلخواهش را انتخاب نماید و ببیند و فضای مجازی تعدادی از محدودیت ها را از بین می برد.
محمد عمرآبادی، مدیر سایت تیوال دیگر سخنران این جلسه نیز با اشاره به اینکه تماشاخانه مجازی با خود نسبت به تماشاخانه متعارف خاصیت هایی جدیدی همراه دارد، اظهار داشت: تماشاخانه مجازی محدودیت زمانی و جغرافیایی را از بین می برد و همه می توانند در هرجایی از دنیا آن اثر را تماشا کنند که این بسیار اتفاق خوبی خواهد بود.

*******
به گزارش ستاد خبری سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر، امروز پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه تالار وحدت، مجموعه تئاتر شهر، تئاتر مولوی، تماشاخانه ایرانشهر و تالار حافظ میزبان ششمین روز از اجراهای صحنه ای آثار این دوره از جشنواره خواهند بود.
* اجراهای صحنه ای
«تالار وحدت» تا اختتام برگزاری جشنواره سی ونهم از ساعت ۱۸: ۳۰ میزبان اجرای نمایش «سرباز» به کارگردانی حسین پارسایی خواهد بود.
در مجموعه «تئاتر شهر» هم تالار اصلی در تمام روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۱۸ میزبان اجرای نمایش «گرگاس ها یا روزبخیرآقای وزیر» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی خواهد بود.
«سگدو» به کارگردانی عباس غفاری امروز ساعت ۱۷ در تالار چارسو اجرا می شود. تالار سایه در ساعت ۱۵ میزبان اجرای نمایش «بین یه عالمه ماهی» به کارگردانی امیر دلفانی خواهد بود و «ناخوانده» به کارگردانی افشین محمودی هم در ساعت ۱۷ در تالار قشقایی روی صحنه می رود.
در «تئاتر مولوی» و در ساعت ۱۵ نمایش «پنهان خانه پنج در» به کارگردانی آرش فلاحت پیشه اجرا می شود.
تماشاخانه «ایرانشهر» هم در دو سالن «دکتر ناظرزاده» و «استاد سمندریان» میزبان آثار این دوره از جشنواره است. امروز در سالن ناظرزاده و در ساعت ۱۷ نمایش «آپ.آرت. مان» به کارگردانی امیرشاه علی روی صحنه می رود. ساعت ۱۹ هم نمایش «یک کاست لته/ روی c» به کارگردانی محمد اکبری در سالن سمندریان روی صحنه می رود.
در تالار حافظ هم نمایش «آخر بازی» به کارگردانی پارسوآ پاکیزه در ساعت ۱۹ روی صحنه می رود.
* نمایش های خیابانی
امروز پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه و در بخش نمایش های خیابانی و دیگرگونه ها، از ساعت ۱۵: ۳۰ تا ۱۸: ۳۰ در محوطه مقابل تالار وحدت به ترتیب نمایش های «واگویه های یک فشنگ جنون زده»، «خوون سل»، «وطوپیا»، «زندگی با طعم باروت» و «آن سال ها» اجرا می شود.
در محوطه آب نمای بازار بزرگ «ایران مال» هم در دو نوبت ۱۸: ۳۰ و ۱۹ دو نمایش «واگویه های یک فشنگ جنون زده» و «خوون سل» اجرا خواهد شد.
«ایوان انتظار» مترو میدان ولیعصر(عج) هم امروز در ساعت ۱۱ میزبان اجرای نمایش «آن سال ها» و بعد از آن در ساعت ۱۱: ۳۰ میزبان نمایش «زندگی با طعم باروت» خواهد بود.
* دیگرگونه ها
نمایش «دموکراسی سفارشی» به کارگردانی میلاد جباری مولانا هم در بخش «دیگرگونه ها» امروز در ساعت ۱۸: ۳۰ در باغ موزه قصر اجرا می شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
نمایش «آنتروپی» به کارگردانی زهرا رفیعی در این بخش از ساعت ۱۶ در فضای مجازی اجرا می شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن ادامه خواهد داشت.
نمایش «پانزده ثانیه» به کارگردانی پویان محمودی از امروز از ساعت ۱۷ در آدرس خیابان شهید باهنر، نرسیده به میدان قدس، بن بست نخعی پلاک یک اجرا می شود. این اجرا تا تاریخ ۱۷ بهمن ادامه خواهد داشت.
نمایش «است» به کارگردانی جعفر حجازی از ساعت ۱۳ امروز از مبدأ خیابان خارک اجرای خودرا شروع می کند. این اجرا تا ۱۸ بهمن ادامه خواهد داشت.
نمایش «هوم» به کارگردانی سارا کریمیان اقبال امروز در دو نوبت ۱۶: ۳۰ و ۱۸ در آدرس کارگر شمالی، خیابان نصرت، نبش کوچه عباسی، پلاک ۷۴ اجرا می شود. این اجرا تا روز ۱۷ بهمن ادامه خواهد داشت.
نمایش «تناسخ» به کارگردانی مهیار جوادی ها امروز ساعت ۱۵ به صورت گردشی اجرا خواهد داشت. این اجرا تا ۱۹ بهمن ادامه دارد.
* نمایش های رادیویی
امروز در بخش اجراهای رادیویی دو نمایش «سوزنبان» به کارگردانی محمد زادمهر در ساعت ۱۶ و نمایش «اتاق ۲۴» به کارگردانی داریوش شهبازی در ساعت ۱۸ در تماشاخانه استاد عباس جوانمرد اجرا خواهد شد.

*******
اجراهای روز پنجم از سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به فریبا اسمعیلی که روز مادر (بامداد ۱۵ بهمن) به خیل شهدای سلامت پیوست، تقدیم شد.
به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، روز پنجم از سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) و روز مادر به یک مادر و شهید مدافع سلامت تقدیم شد.
صاحبان آثار در این روز از اجراهای جشنواره، نمایش های خودرا با گرامیداشت یاد «فریبا اسمعیلی» شهید مدافع سلامت که پس از ۱۲ سال خدمت در امر درمان و شاغل در بخش اورژانس و بخش های بالینی بیمارستان اهر به شهادت رسید، به روی صحنه بردند.
«فریبا اسمعیلی» پرستار و مادر عسل ۷ ساله بود که بر اثر مبتلاشدن به بیماری کرونا درگذشت.
منبع:

1399/11/16
13:11:43
0.0 / 5
598
تگهای خبر: آثار , آموزش , بازی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی