پژوهشگر لباس اقوام در گفت وگو با مهر:

باتوجه به قدمت تاریخی مان هنوز لباس ملی نداریم

باتوجه به قدمت تاریخی مان هنوز لباس ملی نداریم پروانه امیریان، پژوهشگر لباس اقوام اظهار داشت: باید با بهره گیری از المان های پوشش اقوام، لباس ملی را طراحی نماییم لباسی که دارای هویتی از تمامی اقوام باشد تا ایران هم صاحب لباس ملی شود.پروانه امیریان پژوهشگر و کارشناس حوزه لباس اقوام در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره مغفول ماندن لباس اقوام و توجه از طرف اروپایی ها و غربی ها اظهار نمود: بسیاری از تورهایی که به ایران می آیند گردشگرانشان شنیده اند که مقوله ای به نام «اقوام ایرانی» موجود است و تنها برای دیدن این بُعد فرهنگی به ایران سفر می کنند درحالی که ما خودمان از بخش فرهنگی مان غافل شده ایم.
به گفته این پژوهشگر، اروپایی ها با تورهای تجربه محور جهت استفاده از تجربیات و داشته های اقوام ایرانی سفر می کنند برای اینکه اقوام ایرانی نه فقط لباس ها و پوششان منطبق بر الگوهای طبیعت است بلکه سبک زندگی شان هم برمبنای الگوهای طبیعت است تا به آن ضربه نزنند این امر در هیچ کشوری وجود ندارد فقط در کشور ما چنین الگویی یافت می شود که با بی توجهی کم کم به دست فراموشی سپرده می شود.
امیریان با اشاره به وجود کرونا و کنسل شدن تعدادی از جشنواره ها و مجازی برگزار شدن، اظهار داشت: باتوجه به وجود کرونا کارهای حوزه لباس اقوام تا حدودی کنسل شده است و اگر هم می خواستیم فعالیتی صورت گیرد باید به صورت مجازی برگزار می شد که این مجازی بودن خیلی فایده نداشت، برای اینکه لباس باید لمس و دیده شود تا در دنیای مجازی به نمایش بگذاریم. حتی جشنواره هایی را که در حوزه لباس اقوام برگزار می کردیم امسال تماماً کنسل شد و زیر بار مجازی برگزار کردن جشنواره ها و نمایشگاه نرفتیم. تمام حُسن نمایشگاه های لباس اقوام به لمس کردن لباس است.
این کارشناس حوزه لباس اقوام اظهار نمود: کرونا به حوزه لباس اقوام ضربه زده برای اینکه نیازی در این بخش احساس نمی گردد وقتی هم نیاز نباشد برای تهیه این نوع پوشش اقدامی نمی گردد. از همین رو، باتوجه به این که مُد غربی به وفور است، مخاطب به سمت لباس اقوام نمی رود.
امیریان با اشاره به نبود لباس ملی اظهار داشت: امیدوارم حمایت دولتی نسبت به لباس اقوام صورت بگیرد تا بتوانیم با بهره گیری از المان های پوشش اقوام، «لباس ملی» را طراحی نماییم لباسی که هویتی از تمامی اقوام داشته باشد تا ایران صاحب لباس ملی شود برای اینکه با این قدمت تاریخی ما هنوز لباس ملی نداریم. شاید در ادوار تاریخی در دوره های قاجاریه، صفویه و… پوششی بعنوان لباس ملی در آن دوران بوده است اما امروزه ما لباس ملی نداریم و باید راهی را دراین زمینه بگشاییم و لباس ملی مان را طراحی نماییم.

1399/11/18
20:45:14
0.0 / 5
904
تگهای خبر: جشن , جشنواره , سفر , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی