كیانی مطرح كرد؛

كوشش برای ایجاد دیپلماسی در حوزه مد و لباس ایرانی اسلامی

كوشش برای ایجاد دیپلماسی در حوزه مد و لباس ایرانی اسلامی دست و هنر: دبیر بخش بین الملل دهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر گفت باید موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر را به سود تولیدکنندگان و طراحان ایرانی در حوزه مد و لباس اسلامی هدایت نماییم.به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی دهمین جشنواره مد و لباس فجر، محمد علی کیانی دبیر بخش بین الملل دهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر و مدیرکل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: سال قبل بخش بین الملل با نمایش پوشش های سنتی کشورهای مختلف حضور فیزیکی در جشنواره داشت اما امسال به سبب شرایط کرونا این فرصت در فضای مجازی دنبال شد.
وی هدف بخش بین المللی جشنواره مد و لباس فجر را فراهم کردن زمینه گفت و گو، تعامل، آشنایی و تبادل ایده و تجربه بین طراحان ایرانی و خارجی اعلام و عنوان کرد: در این دوره با رویکرد پژوهش محور و بمنظور بهره برداری از ظرفیت های بین المللی و تأثیرگذاری الگوهای ایرانی اسلامی پوشش در دنیا خصوصاً بر کشورهای مسلمان فعالیت بخش بین الملل انجام شد.
کیانی برگزاری نمایشگاه مد و لباس فجر را فرصتی جهت آشنایی کشورهای خارجی با اوج هنر و خلاقیت طراحان ایرانی و نیز تبادل نظر فرهنگی و معرفی ارزش های فرهنگی ایران عنوان نمود و از ارسال و انعکاس فراخوان جشنواره مد و لباس فجر در ۸۰ نمایندگی ایران در ۶۵ کشور خارجی آگاهی داد و اظهار داشت: سفارتخانه های ایران در خارج از کشور نیز این فراخوان را منعکس کردند تا سایر کشورها با برگزاری این رویداد در ایران آشنا گردند.
این مدیر فرهنگی از استقبال طراحان و فعالان فرهنگی تعداد قابل توجهی از کشورها برای همراهی و ارتباط با جشنواره مد و لباس فجر آگاهی داد و اظهار داشت: ۱۲ کشور طراح و افراد صاحب سبک و استادان دانشگاه به ما معرفی کردند و وبینارهایی با حضور سیده مرضیه شفاپور رئیس دهمین جشنواره مد و لباس فجر، صدیقه پاک بین دبیر جشنواره مد و لباس فجر و طراحانی از کشورهای فرانسه، ژاپن، قرقیزستان، افغانستان، اذربایجان، روسیه و اندونزی و چندین کشور برگزار می شود.
مدیرکل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: بیش از ۲۰ طراح مطرح کشورهای مختلف همچون کشورهای ترکیه و ایتالیا و طراحانی از کشورهای آفریقایی برای برگزاری وبینار مشترک با طراحان ایرانی اعلام آمادگی کردند اما زمان محدود نمایشگاه امکان برگزاری همه این جلسه ها را فراهم نکرد اما وبینارهای برگزار شده در ایران مورد استقبال خیلی خوب مخاطبان قرار گرفت.
وی در ادامه اظهار داشت: فضای مجازی قدرت نرمی است که نباید از آن غفلت کرد. به همین دلیل پیشنهاد کردیم دبیرخانه دائمی بخش بین الملل در حوزه مد و لباس ایرانی اسلامی را تشکیل دهیم و نه فقط در دوره جشنواره بلکه هر ماه حداقل با دو نفر از طراحان مطرح، صاحبان برندها و سبک های مختلف طراحی لباس و مسئولان مد و لباس کشورهای مختلف وبینار تخصصی برگزار نماییم. جشنواره مد و لباس فجر در حال فراهم کردن زمینه برقراری ارتباط علمی و قوی طراحان ایرانی و خارجی است. از طرف دیگر طراحان شرکت کننده در وبینارهای بخش بین الملل همه اساتید دانشگاه بودند و می توان زمینه تبادل دانشجو و استاد بین دانشگاه های ایرانی و خارجی و اعطای فرصت های مطالعاتی به پژوهش گران ایرانی و خارجی در حوزه مد را فراهم نمود.
دبیر بخش بین المللی دهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر همین طور اظهار داشت: اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عضو کارگروه شورای سیاست گذاری بخش ساماندهی مد و لباس هم هست. ایرانیان خارج از کشور نیز علاقه زیادی به لباس های اصیل ایرانی دارند، ایرانی تبارهای زیادی هم در حوزه مد در جهان فعال می باشند که می توان ارتباط همه آنها را با فعالان و تولید کنندگان لباس و زیورآلات ایرانی فراهم نمود.
کیانی ابراز امیدواری کرد با بهره گیری از ظرفیت رایزنان فرهنگی خارج از کشور حوزه مد و لباس ایرانی اسلامی بهتر به جهان معرفی و جذابیت بین المللی فرهنگی ایران به خوبی به معرض نمایش گذاشته شود و اظهار داشت: از ظرفیت مد و لباس ایرانی اسلامی می توان در نمایشگاه های بین المللی مد جهان استفاده نمود. ما می توانیم دیپلماسی فرهنگی مد و لباس ایرانی اسلامی را فعال و اقتصاد هنر و فرهنگ را به سود تولیدکنندگان ایرانی رونق دهیم. ما می توانیم از برگزیدگان جشنواره فجر و برندهای موفق ایرانی در هفته های فرهنگی ایران در سایر کشورها دعوت نماییم تا هنرشان را در خارج از کشور هم به نمایش بگذارند. این ارتباط می تواند فرصتی برای برندسازی طراحان ایرانی در حوزه بین الملل هم فراهم آورد.


منبع:

1399/12/06
21:58:21
0.0 / 5
579
تگهای خبر: تولید , جشن , جشنواره , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی