مراسم جشن میلاد امام علی(ع) در خارج از كشور

مراسم جشن میلاد امام علی(ع) در خارج از كشور به گزارش دست و هنر مراسم جشن میلاد اولین اختر فروزان امامت و ولایت، مولی الموحدین حضرت امام علی(ع) از جانب نمایندگی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با حضور پیروان و ارادتمندان خاندان خاندان عصمت و طهارت(ع) و ایرانی ها مقیم برگزار گردید.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:
کویته پاکستان
در شب میلاد حضرت علی ضد السلام، مراسم شب شعر و منقب خوانی در کتابخانه خانه فرهنگ ایران در کویته با حضور شعراء و ادباء و فارسی آموزان و رؤسای دپارتمان های زبان دانشگاه بلوچستان و آکادمی های زبان های مختلف ایالت بلوچستان برگزار شد.
این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط ابراهیمی، از کنسولگری جمهوری اسلامی ایران شروع شد و سپس مجری برنامه، قزلباش که خود هم از شاعران فارسی گو و اردو زبان برنامه بود به اعلام برنامه پرداخت.
سیدحسین تقی زاده واقفی، مسئول خانه فرهنگ ایران در کویته با بیان فضائل و مقامات امیرمؤمنان علی(ع)، اشعاری از مولوی در مدح امام علی(ع) قرائت کرد.
درویش وند، سرکنسول ایران در کویته هم در سخنانی، به اهمیت عدالت و عدالت علی ضد السلام اشاره نمود.
در ادامه، شعرای حاضر در مراسم با گویش های مختلف به مدح و منقبت خوانی مولای متقیان با اشعاری که خود سروده بودند، پرداختند و کتاب دیوان اشعار منسوب به حضرت علی(ع) با ترجمه منظوم به زیان فارسی از مولانا شوقی، شاعر قرن نهم هجری به شعرا اهدا شد.
همچنین، نمایشگاه صنایع دستی و ایران شناسی در محل دائمی نمایشگاه خانه فرهنگ ایران در کویته واقع در طبقه دوم برپا شد.
ایروان
مسجد جامع کبود ایروان شاهد حضور جمع قابل توجهی از ایرانی ها و شیعیان محب خاندان علیهم السلام بود که برای بزرگداشت میلاد با سعادت مولود کعبه، حضرت امیر المؤمنین علی ضد السلام گردهم آمده بودند.
این مراسم با نماز مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین موحدی فر، امام جماعت مسجد کبود ایروان شروع شد و بعد از تلاوت قرآن و زیارت امین الله، یکی از دانش آموزان مجتمع شهید فهمیده جمع را میهمان دکلمه ای زیبا در مدح مولای متقیان علی ضد السلام کرد.
در ادامه برنامه، حجت الاسلام موحدی فر به شرح فضایل نخستین پیشوای شیعیان پرداخت. وی با نقل روایتی که در کتب حدیث اهل سنت هم نقل شده است، مقام و منزلت مولا علی ضد السلام را برتر از همه انبیاء الهی به جز پیامبر گرامی اسلام و خاتم الانبیاء دانست و به تفصیل مصادیق برتری و فضیلت آن حضرت را نسبت به انبیاء عظام همچون نوح پیامبر، ابراهیم خلیل، موسی ضد السلام و حضرت عیسی سلام الله ضد بیان کرد.
مولودی خوانی توسط یکی از دانشجویان ایرانی و دکلمه شعری دیگر توسط یکی از دانش آموزان مجتمع آموزشی شهید فهمیده ایروان از دیگر برنامه های شامگاه سیزدهم رجب، میلاد فرخنده امیرالمومنین علی(ع) در ایروان بود.
لازم ذکر است در این مراسم که با رعایت تمام دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار گردید، سفیر جمهوری اسلامی ایران و مسؤلان و کارکنان نهادهای ایرانی در ارمنستان هم حضور داشتند.
فیلیپین
رایزنی فرهنگی ایران در مانیل به مناسبت ولادت با سعادت حضرت علی(ع)، مراسم ویژه ای را با حضور هموطنان ایرانی و علاقمندان به خاندان مطهر پیامبر گرامی اسلام (ص) در بستر فضای مجازی اسکایپ برگزار کرد.
در این مراسم ابتدا دعای پرفیض کمیل قرائت و سپس مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی، نکاتی را پیرامون شخصیت حضرت علی(ع) و روز پدر بیان کرد.
حجت الاسلام طجر، از علمای قم پیرامون خصوصیت های عصر حضرت علی (ع) و نقش آن حضرت در حفظ و حراست از اسلام و رسالت پیامبر عزیز اسلام (ص) سخنرانی کرد.
وی همچنین، به گوشه هایی از تلاش ها و سیاست های امام علی (ع) در حفظ وحدت جامعه اسلامی آن زمان و مشکلات آن حضرت اشاره نمود.
رایزنی فرهنگی ایران در مانیل در اقدام دیگری و با هماهنگی و همکاری انجمن اهل بیت(ع) شهر زامبوانگای منطقه میندانائو نیز، مراسم گرامیداشت میلاد با سعادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) را در آن خطه و دیار برگزار کرد با استقبال خوب علاقمندان مواجه گردید.
در این مراسم ها که در نقاط مختلف برگزار شد، سخنرانان پیرامون خصوصیت های شخصیت امام علی (ع) و نقش آن حضرت در تبیین وحی و سنت پیامبر (ص) سخنرانی کردند.
بغداد
همزمان با سالروز میلاد حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) به همت نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد، مراسم جشنی با حضور کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از ایرانی ها مقیم بغداد در محل سفارت کشورمان در بغداد برگزار شد.
قرائت آیاتی از قرآن کریم، قرائت شعر در مدح حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) توسط شعرای آیینی، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین خادمی و مدیحه سرایی و مولودی خوانی مداحان خاندان (ع) همچون برنامه های این مراسم بود.
حجت الاسلام خادمی در این مراسم ضمن بیان گوشه ای از فضائل حضرت علی(ع) بر اهمیت شناخت و سیره آن بزرگوار تاکید کرد.
در ادامه مراسم هم مداحین خاندان ضد السلام ضمن قرائت اشعار در مدح امام علی(ع)، به مداحی پرداختند.
گفتنی است؛ این مراسم هر ساله در روزهای ولادت حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) به همت رایزنی فرهنگی ایران در بغداد در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار می گردد.
نخجوان
جشن میلاد حضرت علی (ع) و روز پدر با حضور اعضای سرکنسولگری، تعدادی از شهروندان جمهوری خودمختار نخجوان و بعضی از ایرانی ها مقیم با رعایت پروتکل های بهداشتی در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان برگزار شد.
سید احمد حسینی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان طی سخنانی به ابعاد شخصیتی امیرالمومنین علی (ع) پرداخت و اظهار داشت: حضرت علی مولود کعبه در دامان پیامبر گرامی اسلام پرورش یافت و نخستین کسی بود که به پیامبر ایمان آورد.
وی ادامه داد: حضرت علی بهترین الگو برای همه مسلمانان و جهانیان است و حرکت در راه آن امام همام تضمین کننده سعادت دنیا و آخرت خواهد بود.
ابوالفضل ربیعی، وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان در این مراسم، اظهار داشت: تنها شخص در جهان که حق مطلب را برای معرفی خصوصیت های حضرت علی (ع) ادا کرد، پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) بود. پیامبر گرامی اسلام می فرمایند: علی جان تو هفت خصوصیت داری که هیچکس این هفت خصوصیت را ندارد. اگر هم داشته باشد تو در قله هستی و وی در دامنه پس هیچ گاه به تو نمیرسد.
در ادامه این مراسم، تعدادی از اهالی نخجوان به ذکر نظرات خود درباره شخصیت حضرت علی (ع) پرداختند و یکی از میهمانان به خواندن شعری آذری از شاعر عماالدین نسیمی در مدح آن حضرت کرد.
پخش کلیپ مولودی به زبان آذری و فارسی هم از دیگر برنامه های این جشن بود.
گرجستان
همزمان با مناسبت 13 رجب میلاد با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر، اداره مسلمانان گرجستان با مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس جشن باشکوهی را در شهر مارنئولی و مسجد امام (ع) روستای فرما با حضور صدها تن از عاشقان رهبر شیعیان برگزار کرد.
در این مراسم بعد از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، سرودهایی در مدح آن حضرت قرائت و سپس نماهنگ هایی در ستایش اولین امام شیعیان جهان حضرت علی بن ابیطالب(ع) پخش گردید.
در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین شیخ رامین ایگیدوف، رئیس اداره مسلمانان گرجستان، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی ایران در گرجستان، حسن یوسف زاده، رئیس نمایندگی المصطفی و برخی از روحانیون و مبلغین بومی سخنرانی کردند.
سخنرانان ضمن تبریک میلاد حضرت علی(ع) در مورد شخصیت و زندگانی امام اول شیعیان، معرفی امام علی(ع) بعنوان الگوی زندگی و الگوی حکومت داری و تبیین آموزه های علوی به منظور زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، جایگاه و اهمیت اهل بیت(ع)، فضیلت های ماه های رجب، شعبان و رمضان سخنرانی کردند.
شیخ رامین ایگیدوف، رئیس اداره مسلمانان گرجستان به بیان خلاصه ای از نقش ارزشمند حضرت علی(ع) و سیره زندگی وی در تثبیت دین مبین اسلام پرداخت.
وی افزود: زندگی امیرالمؤمنین(ع) در ابعاد مختلفی الگو است و این الگو بودن فقط به عبادت کردن ختم نمی گردد و می توان به نحوه حکومت داری، رفتار و تعامل با همسر و فرزندان در خانه، رسیدگی به مردم و دستگیری از فقرا و یتیم نوازی ایشان هم اشاره نمود.
رئیس اداره مسلمانان گرجستان اظهار نمود: خصوصیت های منحصر به فرد شخصیت حضرت علی (ع) بگونه ای بود که غیر مسلمان ها هم شیفته ایشان بودند بنابراین شناخت معارف حضرت علی (ع) لزوم تردید ناپذیرعصر ماست و ضرورتی که اگر به خوبی درک شود و وجوه مختلف آن چنان که شایسته است، تبیین گردد، برکات فراوانی را نصیب جامعه اسلامی ما می سازد.
مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان اظهار نمود: شناسایی و شناساندن شخصیت امیرمؤمنان علی(ع) بعنوان انسان کامل نیاز بشریت امروز جهان است.
سپس این مراسم با برگزاری مسابقه فرهنگی و اهدای جوایز ادامه یافت.
اوگاندا
به مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی(ع) مراسم ویژه ای تحت عنوان «امام علی(ع)، سمبل انسان کامل را بیشتر بشناسیم» در مسجد مجتمع آموزشی امام رضا(ع) واقع در منطقه کیتوزی کامپالا با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.
یوسف مولومبا، رئیس سازمان قرآن و عترت، بشیر زبیر کیونگو، رئیس دبیرستان امام رضا(ع)، محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در سخنانی زوایای شخصیت انسان ساز، تمدن آفرین، وحدت بخش حضرت علی (ع) و مقام و منزلت آن حضرت نزد پیامبر اکرم(ص) تبیین کردند.
اجرای تواشیح، مولود خوانی در وصف مولای متقیان، سوال و جواب و اهداء جوایز، مسابقه ترجمه احادیثی از امام اول مسلمانان جهان برای دانش آموزان، اقامه نماز جماعت ظهر و عصر و... بخشی از مراسم فوق الذکر بود.
مولومبا، رئیس سازمان قرآن و عترت در سخنانی با اشاره به اینکه حضرت علی(ع) پس از رسول گرامی اسلام(ص) بزرگ ترین و عالی ترین انسان و شجاع ترین مدافع اسلام بود به توضیح بعضی از فضایل آن حضرت پرداخت.
قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا اظهار داشت: حضرت علی(ع) الگوی یک انسان کامل مطلوب خداوند متعال در ایمان و عمل، تقوی، عدالت، قضاوت، تعقّل و تعبّد، سیاست، علم و دانش، سخاوت، کرامت، شجاعت، اخلاص، وحدت، وفاداری به مولا، عبادت، فکر و اندیشه، تواضع و هر آنچه که یک انسان متعالی به آن نیاز دارد، بوده است.
وی به تبیین مقام و منزلت حضرت علی(ع) نزد دانشمندان و شخصیت های غیرمسلمان همچون جورج جرداق مسیحی و... و اشاره به جزئیاتی از کتاب وی تحت عنوان «امام علی صدای عدالت انسانی» اختصاص داد.
قزلسفلی به جایگاه والدین در اسلام، وظایف متقابل پدر و فرزند نسبت به یکدیگر اشاره نمود و اظهار داشت: حضرت علی (ع) تنها فرد مقتدر تاریخ هستند که پس از پیامبر اکرم (ص) عدالت را با تمام ابعاد آن ظرف پنج سال حکومت در جامعه اجرا کردند.
بشیر زبیر کیونگو، رئیس دبیرستان امام رضا(ع) در سخنانی، ضمن اشاره به احادیثی به تشریح جزئیاتی از تولد حضرت علی(ع) در کعبه پرداخت.
وی به تبیین و تشریح شجاعت های حضرت علی (ع) در جنگ با کفار، مشرکان و دشمنان و نقش سرنوشت ساز و حیاتی آن حضرت در تقویت و حفظ اسلام پرداخت.
همچنین، مراسم مشابهی در مسجد خوجه و سازمان قرآن و عترت برگزار شد.
منبع:

1399/12/10
14:38:26
0.0 / 5
511
تگهای خبر: آموزش , انجمن , جشن , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی