از سوی بنیاد ملی بازی های رایانه ای منتشر شد

فراخوان عضویت بازی سازان در سومین دوره فعالیت ساختار حمایتی همگرا

فراخوان عضویت بازی سازان در سومین دوره فعالیت ساختار حمایتی همگرا دست و هنر: فراخوان عضویت بازی سازان در سومین دوره فعالیت ساختار حمایتی همگرا منتشر گردید.به گزارش دست و هنر به نقل از بنیاد ملی بازی های کامپیوتری، ساختار حمایتی همگرا با انتشار فراخوان عضویت خود برای سال ۱۴۰۰، بطور رسمی سومین سال فعالیت خودرا شروع کرد و از تمام فعالان صنعت بازی های ویدئویی شامل تیم یا شرکت برای همگرایی شدن دعوت کرد.
ساختار حمایتی همگرا که با هدف شناسایی و پشتیبانی از استعدادهای بازی سازی، توانمندسازی بازی سازان نوپا، تقویت و توانمندی بازی سازان در حال رشد و بهره مندی از توانمندی شرکت های بزرگ بازی سازی در جهت توسعه صنعت بازی های ویدئویی کشور به وجود آمده در فراخوان خود از تمام فعالان صنعت بازی های ویدئویی شامل تیم یا شرکت که حداقل یک بازی در حال توسعه (مراحل پایانی انتشار) دارند، دعوت کرده تا در این ساختار حمایتی ثبت نام نمایند.
براساس این فراخوان در ساختار همگرا سال ۱۴۰۰ همانند سال قبل نیز برای بازی سازان جدی عضو این ساختار، خدمات حمایتی افزوده و ویژه ای در نظر گرفته شده است.
ساختار حمایتی همگرا بعد از پیموده شدن چند سال فرآیندهای فکری و نیازسنجی و با هدف مشخص «حمایت همسو با نیازهای بازی سازان» برای اولین بار در سال ۱۳۹۶ شروع و دور اول ثبت نام اعضا و همکاران حمایتی در همان سال انجام شد و سال ۱۳۹۷ برای اولین دوره، حمایت ها به بازی سازان عضو اختصاص یافت. در سال ۱۳۹۹ از میان ۱۱۹ متقاضی عضویت در این ساختار حمایتی بنیاد ملی بازی های کامپیوتری در نهایت ۶۸ استودیوی بازی سازی (شامل تیم ها و شرکت ها) حائز شرایط عضویت و دریافت رتبه شدند.
سازوکاری مشخص برای رتبه بندی تیم ها
ساختار حمایتی همگرا که تلاش نموده تا با طراحی ساختاری شفاف و عادلانه، منابع حمایتی «بنیاد ملی بازی های کامپیوتر ای»، «مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری ریاست جمهوری» و «ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری» و نهادهای دیگر ذیل این ساختار را تجمیع و بر طبق شیوه نامه بهره برداری از این ساختار به شرکتها و تیم های عضو اختصاص دهد، دارای سازوکاری مشخص در رتبه بندی تیم ها یا شرکت های بازی ساز است.
این ساختار حمایتی مشتمل بر ۴ سطح (۷ رتبه) است که سطح یک از «بازی سازان رشدیافته» (رتبه های سیمرغ و هما)، سطح دو از «بازی سازان در حال رشد» (رتبه های ققنوس و شیردال)، سطح سه از «بازی سازان نوپا» (رتبه های هدیوش و یوز) و سطح چهار از «تیم های بازی سازی مستعد» (معرفی شده از جانب مبادی) تشکیل شده است.
در سطح یک همگرا (رتبه های سیمرغ و هما)، شرکت های بزرگ بازی سازی قرار دارند که همکاران حمایتی این ساختار نیز محسوب می شوند. این شرکتها از خدمات حمایتی ارائه شده معمول در این ساختار استفاده نخواهند کرد و امکانات و تسهیلات ویژه ای بمنظور پشتیبانی از نقش مربی گری، مشاوره و خدمت دهی آنها به رتبه های پایین تر همگرا اعطا خواهد شد و ثبت نام از این شرکتها در طول سال بصورت مستمر ادامه خواهد یافت.
در سطح دو همگرا که شامل رتبه های ققنوس (شرکت ها) و شیردال (تیم ها) می شود، شرکتها و تیم های «در حال رشد» بازی سازی قرار دارند که از خدمات حمایتی معمول این ساختار در حیطه داخلی و بین المللی با سطح اعتباری بالاتر از اعضای سطح سه بهره می برند و فقط امکان ثبت نام در موعد ثبت نام سالیانه را دارند.
در سطح سه همگرا که شامل رتبه های هدیوش (شرکت ها) و یوز (تیم ها) می شود، شرکتها و تیم های بازی سازی «نوپا» قرار دارند که از خدمات حمایتی معمول این ساختار در حیطه داخلی و بین المللی با سطح اعتباری پایین تر از اعضای سطح دو بهره می برند و فقط امکان ثبت نام در موعد ثبت نام سالیانه را دارند.
در سطح چهار همگرا (رتبه غزال)، تیم های بازی سازی «مستعد» هستند که بوسیله «مبادی همگرا» و در ضمن سال به این ساختار معرفی می گردند و بدون گذراندن مراحل ارزیابی به رتبه غزال می پیوندند که می توانند از خدمات حمایتی خاص و محدودتری نسبت به سطوح دو و سه بهره مند شوند. لیست مبادی همگرا و سهمیه ای که برای معرفی تیم های مستعد بازی سازی دارند، توسط «شورای همگرا» به تأیید خواهد رسید.
تیم ها و شرکت های متقاضی عضویت در این ساختار، در بازه مجاز ثبت نام کرده و از ابعاد مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند تا رتبه آنها مشخص شده و بر طبق آن اعتباری حمایتی به ایشان تعلق گرفته و بتوانند در طول سال از این اعتبار استفاده نمایند. مدت زمان عضویت و رتبه تا ۱ سال بعد از عضویت در ساختار حمایتی همگرا اعتبار خواهد داشت.
معیارهای ارزیابی
ارزیابی تیم ها و شرکت های متقاضی در سه معیار کلی «شاخص تولید»، «شاخص فرهنگی» و «شاخص مخاطب و بازار» صورت خواهد گرفت.
شاخص های ارزیابی تولید در چهار حوزه توانمندی اعضا و مقیاس استودیوی بازیسازی، کیفیت و اثرگذاری بازی، دستاوردها و همکاریهای شبکه ای و پتانسیل رشد دسته بندی می شوند. یکی از ابعاد مهم ارزیابی، «ارزیابی فرهنگی» تیم ها و شرکت های بازی سازی است، که توسط اعضای شورای رده بندی بازی ها در قالب برگزاری جلسه ای آنلاین انجام می شود و نتیجه آن می تواند تا ۳۰ درصد از مجموع امتیاز بازی سازان در تعیین رتبه آنها در همگرا را مشخص نماید.
در ارزیابی فرهنگی به بررسی محتوای بازی های تولید شده توسط بازی سازان متقاضی عضویت پرداخته می شود. امسال باتوجه به اهمیت چهار موضوع اولویت دار اعلام شده از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارزیابی فرهنگی بر طبق این موضوعات صورت خواهد گرفت و امتیاز ویژه ای برای هر تیم یا شرکتی که بازی های ویدئویی دارای محتوای فرهنگی در این موضوعات را توسعه داده اند، در نظر گرفته می شود. چهار محور اولویت دار اعلام شده از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:
· تقویت نهاد خانواده و گسترش خانواده محوری
· انعکاس پیشرفت های دانش و فناوری کشور
· مبارزه با فساد و بی عدالتی با رویکرد تقویت امید و نشاط اجتماعی
· توجه به مسئولیت پذیری فردی و اجتماعی
در شاخص مخاطب و بازار هم زیرشاخص های درآمد شرکت از محل تولید و انتشار بازی، میزان کاربران بازی ها و کیفیت عملکرد بازاریابی و تبلیغات استودیوهای بازیسازی توسط دو مجموعه معتبر «کافه بازار» و «تپسل» مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
هدف اصلی در این ارزیابی مشخص نمودن وجود یک یا چند محور از این موضوعات در یک بازی ویدئویی و نحوه ارائه آن در این بازی است. آیا این موضوعات در بازی ویدئویی وجود دارند و آیا بازی توانسته محور مورد نظر را به شکل صحیح برای کاربران بدون کاهش جنبه سرگرمی و کاربرپسندانه به تصویر بکشد یا خیر.
حمایت های همگرا بطور غیرمستقیم و بوسیله خرید خدمات توسط بازی سازان عضو از «همکاران حمایتی همگرا» و یا «فهرست تامین کنندگان خدمات مورد تأیید همگرا» و تامین درصدی از هزینه ها توسط ساختار همگرا صورت خواهد گرفت.
حمایت های همگرایی
حمایت های همگرا شامل طیف وسیعی از خدمات مورد نیاز بازی سازان در امتداد رشد و توسعه کارهای بازی سازی می شود. این خدمات شامل موارد زیر است:
حمایت های داخلی همگرا
· مشاوره عمومی: که با هدف توانمندسازی استودیوها در زمینه های متفاوتی از قبیل حقوقی و مالکیت فکری، بازاریابی، فروش و برندینگ، بیمه و مالیات و تامین مالی ارائه می شود.
· مشاوره تخصصی بازی سازی: که با هدف ارتقا کیفیت بازی سازی، مشاوره های تخصصی تولید و توسعه بازی در اختیار استودیوهای بازی سازی قرار می گیرد.
· دوره های آموزشی و پژوهشی: شرکت در دوره های آموزشی مختلف و حضور در رویدادها و کارگاه های آموزشی و پژوهشی در قالب این حمایت ارائه می شود. این دوره ها و رویدادها حوزه های برنامه نویسی بازی، ابعاد هنری بازی، طراحی بازی، مدیریت تولید بازی و توسعه کسب وکار و تجاری سازی را شامل می شود.
· حضور در رویدادهای داخلی: که با هدف شناساندن دستاوردهای استودیوهای بازی این حمایت جهت تسهیل حضور در رویدادهای داخلی ارائه می شود.
· بهره برداری از خدمات زیرساختی و پشتیبانی: خدمات متفاوت و گوناگونی در این حمایت قابل بهره برداری توسط اعضا است. این حمایت شامل خدمات سرور، صداگذاری، موسیقی رندرینگ، موشن کپچر و تست کیفیت بازی می شود.
· تبلیغات و بازاریابی و نشر: تبلیغات و بازاریابی در پلت فرم های تبلیغات دیجیتال که از مهم ترین عوامل جذب کاربر توسط بازی سازان هستند. در قالب این حمایت به اعضای همگرا ارائه می شود.
· خرید حق عضویت های مرتبط بازی سازی: نیاز بازی سازان به خرید ملزومات نرم افزاری تخصصی، پرداخت حق عصویت های پایگاه های تخصصی بازی سازی و خرید حق عضویت پلت فرم های کاربردی در این مساله حمایتی دیده شده است.
· خرید گزارش های مطالعه فرصت و تحقیقات بازار: بهره مندی از گزارشات روز انتشار یافته تحقیقات بازار که به شناخت و موقعیت یابی بازار توسط بازی سازان کمک می نماید.
· تامین فضای کار: با هدف کمک به استقرار تیم های بازی سازی در محیط های پویا که به رشد و ارتقا کیفیت استودیو و محصولات آن می انجامد، استقرار در فضاهای کار اشتراکی برای تیم های عضو همگرا ارائه می شود.
· خدمات حسابداری: یکی از دغدغه های اعضای حقوقی همگرا مباحث حسابداری است. کمک به تهیه و تنظیم گزارشات مالی شامل صورت های مالی و دفاتر حسابداری، اظهارنامه مالیاتی و ارزش افزوده و … در این حمایت ارائه می شود.
حمایت های صادرات-محور از عضاء
ساختار همگرا خدات حمایتی متنوعی در حوزه حمایت های صادرات محور به اعضا خود نیز ارائه می کند:
· منتورینگ و مشاوره صادرات: این خدمات در قالب تشویق استودیوهای بازیسازی به فعالیت در بازارهای جهانی مباحثی نظیر مشاوره، تدوین قراردادهای حقوق بین الملل و مشاوره شرکت های مدیریت صادرات در این حمایت به اعضای همگرا ارائه می شود.
· دوره های آموزشی و پژوهشی صادرات محور: این دوره ها با هدف آشنایی بازی سازان ایرانی با دانش روز، حضور در رویدادهای آنلاین و حضوری آموزشی داخلی با رویکرد صادرات در این خدمت مورد حمایت قرار می گیرد.
· ابزارهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی با هدف نشر بین الملل: این خدمات برای کمک به هر چه بیشتر دیده شدن بازی های ایرانی در مجامع و بازارهای بین المللی و هزینه های بومی سازی برای انتشار بازی در حوزه بین الملل است به اعضای همگرا ارائه شود.
· کارهای بازاریابی و نشر بین المللی: در این نوع خدمت هزینه استفاده از پلت فرم های تبلیغات دیجیتال و اشتراک گذاری ویدئوی آنلاین و طراحی و اجرای هزینه های کمیپن های تبلیغاتی با هدف نشر بین المللی در این حمایت در اختیار بازیسازان عضو همگرا قرار می گیرد.
· خرید گزارش های بین المللی: بهره مندی از گزارش های تحقیقات بازار روز انتشار یافته دنیا در معرفی بازار بین المللی به بازی سازان ایرانی کمک می نماید. بدین سبب کمک به خرید گزارش های بین المللی با هدف به روزرسانی شناخت بازار بازی سازان عضو همگرا ارائه می شود.
· حضور در رویدادهای خارجی: با هدف کمک به حضور فعال بازی سازان در عرصه بین المللی این حمایت شامل شرکت در نمایشگاه های خارجی، کنفرانس های تخصصی، فروم ها و رویدادهای تخصصی سالانه بازیسازی است که در اختیار اعضای همگرا قرار می گیرد.
· پذیرش هیأت های تجاری: در امتداد تقویت استودیوهای بازی سازی و همین طور انتقال دانش و تجربه فعالان این صنعت در دنیا، همگرا پذیرش هیأت های تجاری مرتبط را تسهیل می کند.
حمایت از بازی های جدی
ساختار حمایتی همگرا برای پشتیبانی از بازی های جدی نیز برنامه ریزی های مشخصی را انجام داده است:
· حضور در رویدادهای بین المللی مرتبط بازی های جدی: این حمایت که به بازی سازان جدی عضو همگرا تخصیص پیدا می کند، شامل کمک به حضور در رویدادهای بین المللی بازی جدی است.
· تحقیقات اثربخشی: یکی از ارکان مهم کمک کننده به ساخت بازی جدی استفاده از تحقیقات اثربخشی است که در قالب این حمایت به بازی سازان جدی عضو همگرا ارائه می شود.
· مشاوره تخصصی بازی جدی: باتوجه به بازار متفاومت بازی های جدی، مشاوره تولید و نشر بازی جدی در این حمایت در اختیار بازی سازان جدی قرار می گیرد.
منبع:

1399/12/14
13:19:17
0.0 / 5
821
تگهای خبر: آموزش , بازی , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی