حموله:

خانه نشینی ۱ و نیم میلیارد كودك و نوجوان در ۱۶۵ كشور دنیا بخاطر كرونا

خانه نشینی ۱ و نیم میلیارد كودك و نوجوان در ۱۶۵ كشور دنیا بخاطر كرونا به گزارش دست و هنر مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون پرورش فکری اظهار داشت: کرونا یک میلیارد و نیم کودک و نوجوان را در 165 کشور دنیا در زندان اجتماعی خانه نشینی مواجهه کرد.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، محسن حموله عضو شورای سیاست گذاری جشنواره فرهنگی هنری فرفره و مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباب تاثیر کرونا بر زندگی کودکان و نوجوانان اظهار داشت: از آنجائیکه امروز کرونا دیگر نه پدیده ای فقط زیست شناختی و بهداشتی که تبدیل به یک پدیده تمام عیار اجتماعی شده است، بنظر می رسد که همچون دیگر پدیده های اجتماعی تاثیر فراگیری بر تمام یا بیشتر حوزه های زندگی روزمره انسان ها داشته که کودکان هم از آن بی نصیب نمانده اند.
او افزود: اگر خانواده، گروه های همسال و محله، بازی، آموزش و فضای مجازی را با اهمیت ترین عرصه های حیات اجتماعی کودکان در نظر بگیریم، بدون شک، کرونا بر همه این حوزه ها و ابعاد، تاثیرات عمیق و گسترده ای داشته است. افزایش حجم حضور کودکان در فضاهای خانگی و خانوادگی، بیشتر شدن حجم تعاملات و ارتباطات کودکان با والدین و دیگر اعضای خانواده موجب ظهور مشکلات جدیدی در فضای خانه و خانواده شده است. محبوس شدن کودکان در فضای خانه و کاهش میدان تحرک فیزیکی کودکان بدون شک هم مشکلاتی را برای خانواده و هم کودکان خلق کرده که در فضای پیشاکرونا وجود نداشت.
مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون با اعلان اینکه بنظر می رسد وضعیت و شرایط فعلی سبب افزایش افسردگی و پرخاشگری متقابل کودکان و والدین شده باشد، اضافه کرد: محدودیت های الزامی حضور کودکان در فضاهای عمومی چون محلات، مراکز عمومی فرهنگی هنری، تفریح گاه ها و کاهش حجم و سطح ارتباطات کودکان با گروه ها و افراد همسال نیز بدون شک دارای تاثیرات منفی بر کیفیت زندگی در دوران کرونا شده است. کودکان بسادگی نمی توانند با دوستان خود وارد تعامل فیزیکی و بازی شده و این موجب ایجاد دشواری هایی برای آنها شده است.
وی بیان کرد: علاوه بر این موارد بنظر می رسد که کرونا بیشترین تاثیر را بر کیفیت و کمیت آموزش های رسمی کودکان به جا گذاشته است. حذف مدرسه بعنوان یک محیط آموزشی و پرورش، امکانات بسیاری را از کودکان دریغ کرده است. افت تحصیلی یکی از نتایج نامطلوب کرونا برای تمامی کودکان و دانش آموزان و محروم شدن کودکان مناطق محروم و کم برخوردار از آموزش به سبب عدم امکان استفاده مناسب از آموزش مجازی شده است. ویروس کووید۱۹ یک میلیارد و نیم کودک و نوجوان را در ۱۶۵ کشور دنیا در زندان اجتماعی خانه نشینی با عدم تحرک و نگرانی از لطمه های روانی این پیش آمد مواجهه کرد.
عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فرفره با اشاره به اینکه فراگیر شدن ویروس کرونا تعطیلی مدارس، دورکاری و فاصله گیری اجتماعی را درتمام گروه های سنی و به خصوص کودکان و نوجوانان به همراه داشته، اظهار داشت: آثار جسمی قرنطینه به سبب فعالیت کمتر جسمی و گذراندن زمان بیشتری درشبکه های آموزشی مدارس و همین طور تلویزیون برهم ریختگی عادات خواب و رژیم غذایی از عوارض جسمی و ترس از مبتلاشدن به عفونت کرونا، خستگی و ناامیدی، اطلاعات کم و فقدان ارتباط اجتماعی با جامعه دور ازخانه منجر به ایجاد اثرات روانشناختی مثل اضطراب، افسردگی و حملات پانیک شده است.
حموله درباره چاره برون رفت از این مشکل بیان کرد: آموزش والدین برای مدیریت موثر و مفید حضور کودکان در فضاهای خانگی، افزایش کیفیت آموزش مجازی، تقویت زیرساخت های فضای مجازی، فرهنگ سازی و آموزش مجتمع های مسکونی برای برنامه ریزی اوقات فراغت کودکان در فضاهای آپارتمانی و مشاع مجتمع های مسکونی و مناسب سازی بیشتر فضای مجازی برای حضور امن و سالم کودکان در این فضاها از مهم ترین برنامه ها و راهکارهای پیشنهادی برای مدیریت کودکی در روزهای کروناست.
وی همین طور اضافه کرد: برون رفت از وضعیت فعلی را می توان باتوجه به تاثیر دولت بر بخش های زیر و در حمایت جدی از مقولات و محصولات فرهنگی چاره ساخت. نخست برگزاری کلاس ها بصورت آنلاین و بوسیله شبکه های اجتماعی که روش مناسبی برای آموزش بود می بایست در کنار پرورش مجازی قرار گیرد. پخش ویدئو های انگیزشی، فیلم هایی با محتوای آموزش تغذیه و الگوی خواب منظم، ازرسانه ملی، استفاده از محصولات فرهنگی همانندکتاب اسباب بازی های آموزشی یا فکری و یا در برنامه آموزشی مدارس برگزاری مسابقات فرهنگی هنری که بستر را جهت کاهش لطمه های روحی و جسمی دوران کرونا فراهم سازند، لازم و ضروری به نظر می رسد.
این مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با اشاره به اینکه بازی و سرگرمی از خاصیت های مهم و حتی ارزش های کودکی است، اظهار داشت: ماهیت هنر و سرگرمی مبتنی بر این دو خاصیت است، پس هنر و ادبیات می توانند از با اهمیت ترین ابزارهای غنا بخشی به اوقات فراغتی باشد که کرونا بر زندگی کودکان تحمیل کرده است و عدم توجه به آنها می تواند سر منشا خیلی از مشکلات در امروز و فردای کودکان باشد.
او بیان کرد: به طورقطع هنر می تواند بهترین منبع و عالی ترین مامن برای فرصت قرنطینه کودکان و نوجوانان باشد. هرفعالیت فرهنگی هنری می تواند پلی باشد برای ارتباط والدین و کودکان که نتیجه آن افزایش اعتماد به نفس و ایجاد فضایی دور از یاس و نومیدی در خانه است که می تواند منجر به سلامت روان و جسم کودکان در روزهای کرونا باشد.
مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون با تاکید بر اینکه فضای رقابتی برای برگزاری هر مسابقه ای می تواند شور و نشاط در ذات کودکان بیافریند، اشاره کرد: هر اقدام و برنامه ای که بتواند از یک سو مبتنی بر ارزش های کودکی (همچون بازی و لذت) و از دیگر سو پرکننده قسمتی از این ایام تحمیلی خانه نشینی باشد در کاهش تبعات منفی کرونا بر کودکان موثر خواهد بود. جشنواره های فرهنگی و هنری به شرط این که در بستر فضا و امکانات مجازی برنامه ریزی و اجرا شود، می تواند یکی از موثرترین راه ها برای تحمل شرایط سخت خانه نشینی در روزهای کرونا در میان کودکان باشد و به کاهش تبعات روحی و روانی این وضعیت کمک نماید.
عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فرفره اضافه کرد: کودکان می توانند ضمن شرکت در مسابقه خودرا در معرض نکات مثبت یک بیماری جهانی ببینند و بتوانند و بخواهند جنبه های باارزش و متعالی شرایط سخت را بپذیرند و از لابلای تلخی ها و یکنواختی ها، خرق عادت کنند که البته برای کودکان به سبب اینکه غالبا خلاق اند، وفق دادن خود با شرایط موجود ازطریق شرکت در کارهای جمعی جشنواره ای و رقابتی غیرحضوری می تواند بهترین فضا برای فعالیت و افزایش سلامت روحی باشد و این که پذیرش واقعیات و کشف زیبایی های هر بحرانی می تواند ازطریق مسابقات مرتبط بهترین فرصت ممکن برای تخلیه بارعاطفی کودکان شامل ترس، خشم و یاس نیز باشد.
محسن حموله در آخر صحبت های خود به برگزاری جشنواره فرفره اشاره نمود و اظهار داشت: جشنواره فرفره، رویدادی فرهنگی هنریست که اساسا با پشتوانه فکری خوب و استفاده از نظرات کارشناسان حوزه کودک و نوجوان برنامه ریزی شده است. این جشنواره به کودکان و نوجوانان فرصت می دهد و می آموزد که در بحران ها چگونه بتوانیم زندگی نماییم، لذت ببریم، خلق نماییم و قد بکشیم. هر مسابقه فرهنگی هنری که بتواند راهی برای برون ریزی احساسات، اندیشه های پاک و دست نخورده کودکان باشد اساسا اثرگذار خواهد بود. امید که این بیماری ریشه کن شده و روح و جان کودکان و نوجوانان این مرز و بوم در امنیت و صحت باشد.


منبع:

1400/02/01
23:04:59
0.0 / 5
199
تگهای خبر: آثار , آموزش , اسباب بازی , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی