نشست هماهنگی سلسله رویدادهای فرنو در مهر برگزار شد؛

لزوم پیوند تولیدكنندگان صنایع فرهنگی با مجموعه های توسعه دهنده

لزوم پیوند تولیدكنندگان صنایع فرهنگی با مجموعه های توسعه دهنده به گزارش دست و هنر در اولین نشست هماهنگی سلسله رویدادهای فرنو، برنامه های این رویداد بحث و بررسی گردید. لزوم پیوند تولیدکنندگان صنایع فرهنگی با مجموعه های توسعه دهنده کسب و کارها از اهداف این سلسله رویدادهاست.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، نشست هماهنگی سلسله رویدادهای فرنو؛ رویدادهای پیوند صنایع فرهنگی، قبل از ظهر شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ در چارچوب دو پنل در خبرگزاری مهر برگزار گردید. رویدادهای پیوند صنایع فرهنگی را بنیاد سپهر انقلاب اسلامی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می نماید.
در پنل نخست سیدامیر آقایی، دبیر جشنواره «بازارپردازی تهران» بنیاد سپهر انقلاب اسلامی، مصطفی وثوق کیا، مدیرکل فرهنگی خبرگزاری مهر، سیدمحمدحسن خلخالی، مدیریت حقوقی بنیاد سپهر انقلاب اسلامی، امین نادری، رئیس حوزه هنری دیجیتال و مدیر سوره مهر الکترونیک، حامد تاملی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی و مصطفی اکوان، معاونت سرمایه گذاری صندوق پژوهش و فناوری سپهر به ایراد سخن پرداختند.
پنل دوم هم به سخنرانی محسن جهانی، معاونت اجتماعی بنیاد احسان برکت، علی کاشفی پور، از مدیریت واحد بازرگانی شرکت سام (برزویه)، مصطفی بغدادی، از مدیریت توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی، نواب شمسی پور، از مرکز آموزش های همگانی جمعیت هلال احمر، حجت الله ناظری، مدیر حوزه هنری کودک و نوجوان و سیدامیر آقایی اختصاص داشت.
در ادامه با گزارش پنل نخست همراه شوید:
آقایی: لزوم دارد که تولیدکنندگان محصولات فرهنگی با مجموعه های توسعه دهنده کسب و کار همگرا شوند


نشستی که خدمت شما هستیم اولین جلسه هماهنگی سلسله رویدادهای فرنو که مخفف رویدادهای فرهنگی نوین است و از سمت صندوق نوآوری به اسم رویدادهای پیوند صنایع فرهنگی شناخته می شود و در ارتباط با این رویدادها و نحوه برگزاری آنها و اثرات آن صحبت نماییم و ظرفیت هایی که از سمت سازمان تبلیغات و موسسات تابعه آن می تواند در این رویداد فعال شود.
من سید امیر آقایی دبیر جشنواره بازارپردازی تهران هستم که از سمت مجموعه بنیاد سپهر انقلاب اسلامی وابسته به سازمان تبلیغات این حکم را دارم که فضای راهبری جشنواره را انجام دهم. ما طرح ریزی داریم به جهت اینکه کسب و کارهای حوزه بازارپردازی فرهنگی را حمایت و پشتیبانی نماییم تا این کسب و کارها بتوانند در بازار فرهنگی کشور حضور پیدا کنند.
از ابتدای سال جاری ۱۴۰۰ با طرح ریزی که از سال قبل داشتیم به نظر رسید که اگر بتوانیم همگرایی و فرصت همراستا سازی ظرفیت هایی فرهنگی بین سازمان تبلیغات و مجموعه های تابعه آن در عرصه های تولیدی، توزیعی و ترویجی حوزه فرهنگ، بوجود آید، این فرصت و این زمینه را می توانیم بوجود بیاوریم که کسب و کارهای بازارپردازی شده بتوانند با انسجامی برنامه ریزی شده در بازارهای فرهنگی حضور پیدا کنند.
برای تحقق این اتفاق طرحی به اسم سلسله رویدادهای فرهنگی نوین طرح ریزی شده که با همکاری صندوق نوآوری شکوفایی به اسم رویدادهای پیوند صنایع فرهنگی شناخته می شود و عملاً این رویدادها مساله اصلی شان این است که برقراری ارتباط بین فعالان فرهنگی و مجموعه هایی به اسم تهیه کنندگان ارشد (که در ادبیات کسب و کار مجموعه های توسعه دهنده کسب و کارهای فرهنگی شناخته می شوند) است.
در گام نهایی جشنواره ای طراحی شده که در آبان ماه برگزار می شود، بعنوان جشنواره بازارپردازی تهران. در این جشنواره این فرصت بوجود خواهد آمد که کسب و کارهای بازارپردازی شده با نمونه های محصولات و خدمات فرهنگی، مبادرت به جذب مخاطبان اقتصادی حوزه فرهنگ کنند. مخاطبان اقتصادی تنوع زیادی دارد. این تنوع سبب می شود که ما با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ مجموعه سازمانی طرف باشیم که از حوزه فرهنگ برای راهبری های حوزه خودشان اقدام می کنند و درنتیحه این مجموعه ها احتیاج به یک پکیج فرهنگی برای محقق کردن برنامه ها و اهدافشان دارند.
طرح ریزی ها برای سلسله رویدادهای فرنو بر این مبناست که در هر رویدادی – که ماهانه موضوعات در رابطه با رویداد مشخص است – فعالان فرهنگی با مجموعه های توسعه دهنده های کسب و کارهای فرهنگی ارتباط ارگانیکی را برقرار نمایند و در این ارتباط ارگانیک عموماً مشارکت در مالکیت معنوی مطرح می شود. تهیه کننده های ارشد موظفند که در حضور ثابتی که در رویدادها پیدا می کنند، این بسته فرهنگی بازارپردازی شده را به صورت منسجم برای جشنواره آماده سازی کنند تا در آن جشنواره فرآینده جذب سرمایه و مخاطب اقتصادی صورت پذیرد.
طبق برنامه ریزی صورت گرفته، موضوعات رویدادهای هر ماه مشخص شده است. ماه خرداد اگر شرایط کرونایی اجازه دهد، مبحث شخصیت پردازی و طراحی کاراکتر است. مبحث ماه تیر بحث گیم و کتاب تعاملی، مبحث ماه مرداد بازی، اسباب بازی و عروسک و در ماه شهریور، مبحث انیمیشن و وب سرویس ها طرح بحثتمان خواهد بود و ماه مهر روی نوشت افزار کار خواهیم کرد.
انتظارمان این است که تهیه کنندگان ارشد یا توسعه دهندگان کسب و کار فرهنگی بتواند حداقل سه کسب و کار فرهنگی را منسجم کنند و با مشارکت مالکیت معنوی که بوجود می آورند، بتوانند در جشنواره بازارپردازی تهران اتفاق خوبی را رقم بزنند.
رویدادهایی که به صورت ماهانه برگزار می گردند، از نظر صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، بعنوان رویدادهای پیوند صنایع فرهنگی شناخته می شود. صندوق نوآوری برای توسعه اکوسیستم حوزه نوآوری دو جور رویداد را طرح ریزی کرده اند. تا سال قبل رویداد دوشنبه های استارتاپی را داشتند و سال جاری هم رویدادی را اضافه کردند به نام رویدادهای پیوند که حوزه های مختلفی دارد و قرار شد حوزه صنایع فرهنگی را با همکاری بنیاد سپهر انقلاب اسلامی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی برگزار کند.
هدف گذاری رویدادهای پیوند، بهم رسانی تیم ها با توسعه دهندگان کسب و کار است. اینجا ما در مورد تیم داریم صحبت می نماییم که طرح اولیه و ساختاری دارد و هنوز محصولی را تولید نکرده است. در رویداد پیوند به دنبال بهم رسانی هستند که توسعه دهندگان کسب و کار، تیم ها را شناسایی کند تا محصول قابل استفاده توسعه پیدا کند و این تیم ها برای دوشنبه های استارتاپی آماده شوند و جشنواره بازارپردازی تهران یکی از این دوشنبه های استارتاپی است که در آبان برگزار می شود. هدف از نشست فعلی این است که بستر توسعه بازارپردازی کسب و کارهای فرهنگی فراهم گردد.
وثوق کیا: بازارپردازی فرهنگی از شکست اقتصادی فعالیتهای فرهنگی جلوگیری می کند


مسئله بازارپردازی فرهنگی اتفاق خوب و مهمی است. پیش تر عمده فعالیتهای فرهنگی به شکست اقتصادی می انجامید و این بدل به یک دغدغه مهم فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ایران شده بود، که چرا از این فعالیت ها حمایت نمی گردد.
تمرکز اصلی کسانی که کسب و کاری را در حوزه فرهنگ راه اندازی کرده بودند، به خود مساله فرهنگ بود و عمده این کارها پیوست اقتصادی مناسب نداشت و اصولاً بدون این پیوست وارد عرصه شده بودند. بنابراین هم ایده ها اکثراً با شکست روبرو شده بودند، هرچند که بعضی از ایده ها هم حالا به برندهای موفق تبدیل گشته اند.
امیدوارم این فکر و ایده ای که دوستان در بنیاد سپهر به آن رسیده اند، بتواند راهی باز کند تا از راه آن تولیدکنندگان فرهنگی در کنار ایده فرهنگی خود بتوانند به مسائل اقتصادی آن ایده هم بیندیشند. همگی ما به این نکته واقف هستیم که شکست خوردن ایده ها به ناامیدی می انجامد و زمان زیادی لازم است تا ایده شکست خورده از نظر اقتصادی را بتوان باردیگر راه اندازی نمود.
خبرگزاری مهر مدت هاست که مباحث نظری اقتصاد حوزه های فرهنگ و هنر را پیگیری می کند. در حوزه صنایع فرهنگی و بخصوص اقتصاد تولید اسباب بازی و همینطور اقتصاد سینما خبرگزاری مهر تابحال گزارش های گوناگونی را منتشر نموده است. اما این گزارش ها همه در عرصه نظریه بود. جای خالی آنچه که منجر به عمل شود، همیشه خالی بود و امیدوارم این برنامه بنیاد سپهر بتواند اقتصاد حوزه فرهنگ را به صورت صحیح ریل گذاری کند.
خبرگزاری مهر در بعد رسانه ای همیار و همکار این پروژه خواهد بود. امیدوارم بتوانیم در کنار هم به هدف اصلی این پروژه که همان ریل گذاری مسیر اقتصاد فرهنگ است، برسیم.
اکوان: از کسب و کارهای حوزه صنایع خلاق حمایت ویژه خواهیم کرد

صندوق سپهر از انتهای سال ۱۳۹۷ بعنوان صندوق تخصصی توسعه صنایع فرهنگی فعالیت خویش را آغاز کرد و بعنوان یک نهاد مالی خدماتی را به کسب و کارهای فرهنگ بنیان و تسهیلات و سرمایه گذاری خطرپذیر عرضه می دهد.
ما بعنوان یک جز کنار رویداد فرنو هستیم و از کسب و کارهایی که در حوزه صنایع خلاق شکل می گیرند، حمایت خواهیم کرد. ما پیش تر دو رویداد را هم برگزار کرده بودیم. اولین رویداد با عنوان «زیست نو» برای پشتیبانی از کسب و کارها بعد از انتشار کرونا برگزار شد و رویداد دوم هم تسهیلات طرح حامی خلاق بود.
منع قانونی پیش تر درباره عرضه تسهیلات به شرکتهای خلاق وجود داشت. در اساسنامه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری درج شده بود که صرفا شرکتهای دانش بنیان می توانستند از خدمات این صندوق بهره ببرند و ما امیدواریم که در بحث قانون گذاری متولی برای صنایع فرهنگی و شرکتهای فرهنگ بنیان هم بتواند قوانینی را در نظر بگیرد، تا کسب و کارهای حوزه فرهنگ هم بتوانند از تسهیلات این صندوق بهره ببرند.
انشالله رویداد فرنو بتواند ریل گذاری حوزه اقتصاد کسب و کارهای فرهنگی را انجام دهد تا این شرکت ها هم بتوانند به مدلهای توسعه خود فکر کنند.
خلخالی: قوانین کپی رایت در کشور وجود دارد و ایده پردازان فرهنگی نگران سرقت ایده ها نباشند
نفس ایده برگزاری جشنواره ای پیرامون بازارپردازی، خیلی خوب و نیک است و ما در حوزه مدیریت حقوقی بنیاد سپهر انقلاب اسلامی از نظر حقوقی از پدیدآورندگان حمایت خواهیم کرد. دغدغه آفرینندگان در حیطه تدوین قوانین برای پشتیبانی از ایده های آنهاست. تصور عموم این است که ما در کشور قوانین در ارتباط با کپی رایت نداریم، این در صورتی است که این قوانین سال ۴۲ در کشور تدوین شده و قابل اجراست. ازاین رو قوانین برای پشتیبانی از ایده ها و تولیدات وجود دارد.
ما در چهار حوزه در خدمت این رویداد هستیم: قراردادها، مالکیت ادبی و هنری، مالکیت صنعتی؛ و تاسیس شخصیت حقوقی. امیدوارم این جشنواره بتواند فعالان عرصه تولیدات فرهنگ را شناسایی کند و کسب و کارها را گسترش دهد.
نادری: درآمد اصلی از عرضه مستقیم محصولات فرهنگی حاصل نمی شود
بررسی نمونه های موفق در عرضه فرهنگی نشان داده است که عمده درآمد از عرضه مستقیم آن محصول ناشی نمی گردد. معمول این است که فکر و ایده و یا یک کاراکتری ساخته شده و در ادامه از پیرامون آنها محصولاتی تولید و وارد بازار شده است. به این فرایند بازارپردازی می گویند.
فیلم یا انیمیشن بازه محدودی برای اکران دارد. اگر از این آثار محصولاتی مثل لوازم التحریر، اسباب بازی و… مشتق شود، درآمد پایداری را برای تولیدکنندگان آن فیلم یا انیمیشن ایجاد خواهد نمود. ما به دنبال این سازوکار هستیم.
در کشور ما و جزیی تر از آن در سازمان ما تمام اجزای لازم برای تولید و تجاری سازی محصولات فرهنگی را داریم. هنر همراهی و همگرایی این ابزارهاست و امیدوارم با برگزاری رویداد فرنو همه تولیدکنندگان فرهنگی به سازوکار اقتصادی صحیح خود برسند.

برای پیاده سازی این مکانیسم در سازمان با چالش هایی مواجه هستیم. نخست این که این گفتمان بهرحال گفتمان کسب درآمد و گفتمان اقتصادی می باشد که هنوز میان مدیران سازمان رایج نیست و حتی مدیران فرهنگی کل کشور هم با مساله اقتصاد در کار فرهنگی زاویه دارند. ما باید از راه بازوی رسانه ای این رویداد یعنی خبرگزاری مهر این گفتمان را رایج نماییم.
هر کدام از ما در همه مراحل کار دست داریم. از ایده تا طراحی محصول و وارد کردن آن به بازار و… همه دست خودمان است. این میان اما یک چرخه منطقی که مثلاً اگر ایده ای در دست بود، با آنچه نماییم، وجود ندارد. راهکاری که ما به آن رسیدیم، شکل دادن اتاق بازارپردازی در بنیاد سپهر بود که دارد رویداد فرنو را به پیش می برد.
تاملی: بازارپردازی در تربیت نسل های بعدی موثر است
لایه های اقتصادی بازارپردازی بسیار پررنگ است، اما اهمیت عمده بازارپردازی در تاثیری است که بر کودکان و نوجوانان می گذارد. به هر حال نسل آینده تحت تأثیر کاراکترهاست و با آنها دارد بزرگ می شود. بنابراین لزوم دارد که در زمینه بازارپردازی به یک باور جمعی برسیم.
تمامی سطوح از فعالان عرصه صنایع فرهنگی گرفته تا حاکمیت باید به باور باور برسند که این شاخه از فرهنگ بسیار جدی است. ما مسائل قانونی جدی داریم که بتواند زیرساخت ها را فراهم آورد. همین ترکیبی که امروز در این جلسه حضور پیدا کرده، نشان دهنده آن است خلاها شناسایی شده است.
پس از شکل گیری این باور، قدم دوم بحث گفتمان سازی است. این گفتمان سازی لزوماً در حیطه حاکمیت قرار نمی گیرد و بخش خصوصی هم می تواند آنرا دست بگیرد. انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی قسمتی از این زنجیره گفتمان سازی است.

انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی نوپاست و الان سال چهارم حضور خویش را می گذارند. ما پیش تر سعی کردیم تا بحث بازارپردازی را در انجمن شکل دهیم. بعضی از تجربیات و چند مشکل سبب شد تا تولیدکنندگان نسبت به این مورد زاویه بگیرند. بعنوان مثال در موردی پیش تر توجیه شده بودند که فلان کاراکتر فروش خوبی خواهد داشت، اما هنگام تولید این فروش محقق نشد و مخاطب آنرا پسند نکرد. به همین خاطر کار کمی دشوار شده است، اما ما باید بتوانیم با برنامه ریزی های دقیق تولیدکنندگان را هم درگیر مساله بازارپردازی نماییم.
در زمینه تولید باید زنجیره ای از محصولات شکل بگیرد. ما این زنجیره را نداریم و رویدادهایی مثل «فرنو» می توانند به شکل گیری این زنجیره کمک کنند. انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی هم می تواند در حیطه گفتمان سازی برای تولیدکنندگان عمل کند و هم می تواند در تولید ایده های موفق حضور داشته باشد.
یک معضل ما که شاید توسط رویداد فرنو برطرف شود، بحث رقابت با کاراکتر خارجی است. طراح کاراکتر ایرانی در حال رقابت با کاراکتر خارجی است که در ایران کپی رایت ندارد. به زعم من همه مسؤلان به اهمیت بازارپردازی واقفند اما در عمل کسی کاری نمی نماید. امیدوارم با سیاست گذاری درست همه ذینفعان وارد این عرصه شوند.


منبع:

1400/02/25
11:14:34
0.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی