تاریخ جدید منتشر گردید

تاریخ جدید منتشر گردید دست و هنر: کتاب «تاریخ جدید؛ جستارهایی در شناخت مکتب آنال» که زیر نظر ژاک لوگوف نوشته شده با ترجمه عبدالله ناصری طاهری و سمیه سادات طباطبایی راهی بازار کتاب شده است.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، این کتاب در ۳۸۵ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۴ هزار تومان در انتشارات سمت عرضه شده است.
در مقدمه ای که مترجمان بر این کتاب نوشته اند آمده است: «دیدگاه و روش شناسی تاریخ نگاری اروپا، خصوصاً فرانسه، در ضمن سده بیستم چنان دگرگون شد که از دل آن رهیافت تازه ای به نام تاریخ جدید زاده شد. در این رهیافت نوظهور مرزهای سنتی تاریخ در هم شکست و تاریخ با دیگر رشته های دانش از جغرافیا گرفته تا اقتصاد در هم آمیخت. بدین ترتیب با تاریخی کلان و کل گرا روبه رو می شویم که می کوشد سر از لاک خود بیرون آورد و از تاریخ سیاسی که در شرح و توصیف شکست و پیروزی نامداران خلاصه می شود، دوری گزیند. نیز به تاریخ دیوانه ها، دزدها و راهزن ها و دیگر اقشاری که به هیچ تلقی می شدند اهتمام شد. نگارش تاریخ خاندان های حکومت گر و شخصیت ها به انتها رسید و امور اجتماعی و مقولات ذهنی و خیالی جایگزین شد.
بی شک خالقان تاریخ جدید خودرا وامدار لوسین فِور و مارک بلوخ، بنیانگذاران مکتب آنال، می دانند؛ چونکه این دو به شدت با رویدادمحوریِ تاریخ سنتی مبارزه کردند و با تأسیس مجله آنال تاریخ اجتماعی و اقتصادی بر این مهم تاکید ورزیدند که تاریخ نگاری باید مسئله محور باشد و بس.»
مترجمان در معرفی این کتاب در همین مقدمه می نویسند: «کتاب پیش رو به خوبی نمایانگر تحولی است که تاریخ جدید برای تاریخ نگاری به ارمغان آورد. این کتاب ثمره تلاش تعدادی از تاریخ پژوهان، همراه با نظارت ژاک لوگوف است. تاریخ جدید برای اولین بار در سال ۱۹۷۸م منتشر گردید. این چاپ افزون بر ۱۰ مقاله اصلی که شالوده کتاب محسوب می شوند، بیش از صد فصل کوتاه را نیز در دل خود گنجانده بود. این فصل های کوتاه که با همکاری بیش از ۳۰ پژوهشگر نوشته شده بود مفاهیم و اصطلاحات اساسیِ تاریخ جدید را شرح می داد. ولی چاپ های بعد تنها ۱۰ مقاله اصلی را دارد و دیگر بخش های کتاب حذف گردیده است.»
همین طور در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «تاریخ جدید مانند جامعه پژوهشگر و موضوع پژوهش از دو بعد ماده و روح تشکیل شده است. بدین سبب تاریخ جدید از ابزارهای نوین مثل آمارگیری برخاسته از اقتصاد جمعیت شناختی یاری می گیرد تا مظاهر مادی را پشت سر بگذارد و به روح جوامع تاریخی برسد. همین طور مطالبی را مطرح می کند که به نظر مورخ سنتی اروپا بی ارتباط است؛ حوزه ای که تاریخ را در حوادث و وقایع و قهرمانان و پیروزی و شکست ها محدود می کند. تاریخ مرگ و موضع گیری جمعی و فردی در مقابل آن همچون موضوعات نوظهور در حیطه تاریخ است.
درباره کتاب تاریخ جدید می توان اظهار داشت که این کتاب دریچه ای به روی قرائتی متفاوت از تاریخ گشوده است؛ قرائتی که با خوانش رایج در باب تاریخ نگاری غرب متفاوت می باشد.»
منبع:

1400/03/22
21:57:49
0.0 / 5
310
تگهای خبر: سنتی , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی