زنگ پنجمین دوره جایزه بازی های جدی به صدا درآمد

زنگ پنجمین دوره جایزه بازی های جدی به صدا درآمد دست و هنر: فراخوان پنجمین دوره جایزه بازی های جدی1400 (SeGaP2021) منتشر گردید تا بازی سازان و بازی پژوهان مشتاق تولید و مطالعه در زمینه سرگرمی­های جدی را باردیگر وارد یک فضای رقابتی کند.به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی بنیاد ملی بازی های کامپیوتری، فراخوان پنجمین دوره جایزه بازی های جدی1400 (SeGaP2021) منتشر گردید تا بازی سازان و بازی پژوهان مشتاق تولید و مطالعه در زمینه سرگرمیهای جدی را باردیگر وارد یک فضای رقابتی جذاب و جدی در یکی از مهترین رویدادهای صنعت بازی کشور کند.
جایزه بازی های جدی که هرسال توسط بنیاد برگزار می گردد در این دوره نیز همچون سال قبل با نگاهی کلانتر نسبت به سرگرمیهای هدفمند و با جذب شبکه ای گسترده از حامیان و همکاران، علاوه بر بازی های دیجیتال، حامی سایر سرگرمیهای جدی همچون اتاق فرار، بازی های رومیزی یا شبیهسازها هم خواهد بود.
رویداد امسال هم در سه بخش اصلی خود یعنی جشنواره بازی جدی سال 1400، هکاتون بازی های جدی 1400 و سمپوزیوم بازی های جدی 1400 برگزار می گردد تا تمام بازی سازان و بازی پژوهان با حضور در این حوزه رقابتی فرصت تازه ای برای تولید مقالات و خلق بازی های جدید را تجربه کنند و دانسته هایشان را با هم به اشتراک گذارند.
بنیاد ملی بازی های کامپیوتری این دفعه هم با مشارکت حامیانی که سهمی در برگزاری رویداد پنجم جایزه بازی های جدی دارند نگاهی ویژه به بخش جذاب ماجرا از نظر شرکت کنندگان در این رویداد دارد؛ یعنی بخش جوایز آن که با در نظر گرفتن میلیونها تومان جایزه نقدی انگیزه های رقابت و شرکت در این رویداد را به وجود آورده است.
جایزه بازی های جدی که در گذشت این سال ها به مرور کامل تر و حرفه ای تر شده حالا دیگر بعنوان رویدادی صاحب نام در صنعت بازی کشور آنقدر شناخته و معتبر است که شبکه بزرگی از نهادهای دانشگاهی، علمی و پژوهشی برای پشتیبانی از آن قدم به میدان گذاشته اند تا سهمی در کوشش برای رشد و توسعه بازی های جدی در کشور داشته باشند. خوب است که نگاهی به این فهرست معتبر از شبکه حامیان این رویداد در سال 1400 بیندازیم:
بنیاد ملی بازی های کامپیوتری و مرکز تحقیقات بازی های دیجیتال (دایرِک)، دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، بنیاد ملی نخبگان، موسسه آموزش عالی علوم شناختی، صندوق نوآوری و شکوفایی، دانشکده چندرسانه ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دانشگاه اصفهان، ساختار حمایتی همگرا، انستیتوی ملی بازی سازی، ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد) به نمایندگی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت سرمایهگذاری و شتاب دهی تخصصی آواگیمز و مجموعه آپارات گیم.
جایزه بازی های جدی در دوره نیز، سه رویداد مجزا شامل سمپوزیوم، جشنواره و هکاتون انجام خواهد شد.
1. سمپوزیوم
سمپوزیوم با هدف تمرکز بخشی به منابع علمی و تحقیق در جهت توسعه این بازی ها انجام می شود. این بخش پذیرای مقالات علمی این حوزه فقط به زبان انگلیسی است و آثار ارسالی توسط سه داور مورد داوری سخت گیرانه قرار می گیرند. در این بخش ضمن معرفی مقاله برتر و اعطای جایزه 50 میلیون ریالی، از سایر مقالات شفاهی نیز در قالب جایزه نقدی تقدیر می شود. بازی پژوهان در این دوره و برای ارسال مقاله به سمپوزیوم، نهایتاً تا روز جمعه مورخ 23 مهرماه فرصت خواهند داشت و همچون سال گذشته، مقالات فقط بصورت انگلیسی پذیرفته می شوند. مقالات باید در زمینه بازی های جدی باشند و محورهای این سمپوزیوم متاثر از محورهای کنفرانس های معتبر و مرتبط بین المللی است.
همچنین از میان مقالات ارسال شده، مقالات منتخب علاوه بر دریافت جایزه نقدی، در روز سمپوزیوم بصورت شفاهی ارائه می شوند. همین طور به شکل ویژه امسال دبیرخانه رویداد مجموعا تا سقف 50 میلیون ریال جایزه برای مقالاتی که به موضوع روش تحقیق و تجاری سازی بازی های جدی پرداخته باشند، تدارک دیده است. ضمنا برای این دوره نیز اقدامات لازم به جهت دریافت مجوز نمایهسازی مقالات سمپوزیوم در پایگاه IEEE Xplore صورت گرفته است و بعد از دریافت مجوز، مقالات تائید شده سمپوزیوم در این کتابخانه دیجیتال نمایه خواهند شد.
2. جشنواره
بخش جشنواره همچون گذشته، میزبان آثار تولیدشده در موضوعات مختلف حوزه بازی جدی است. افراد یا تیم هایی که در هر یک از موضوعات و شاخه های معرفی شده برای بازی های جدی، صاحب اثری هستند، آثار خودرا برای دبیرخانه جایزه ارسال می کنند.
علاوه بر جوایز نقدی حامیان در این بخش، دبیرخانه رویداد در چهار موضوع زیر به آثار منتخب جایزه نقدی اهدا خواهد کرد:
§ بازی جدی سال برنده جایزه بزرگ 200 میلیون ریالی بنیاد خواهد بود.
§ فینالیستهای جشنواره مجموعا تا سقف 200 میلیون ریال جایزه دریافت خواهند کرد.
§ بازی هایی که در دورههای قبلی رویداد شرکت کردهاند، در صورت بهروزرسانی بازی خود می توانند باردیگر در بخش بهترین بهروزرسانی شرکت و شانس خودرا برای برنده شدن جایزه 30 میلیون ریالی امتحان کنند.
امسال دبیرخانه رویداد به شکل ویژه مجموعا تا سقف 100 میلیون ریال جایزه برای بازی های جدی در زمینه سواد سیاسی تدارک دیده است. بر این اساس، بازی هایی که در زمینه آموزش انتخاب سیاسی مناسب، فهم ساختارهای سیاسی یا فرهنگ انتخابات تولید شده باشند، به شکل ویژه مورد داوری قرار میگیرند.
لازم به ذکر است، علاقه مندان برای ارسال آثار، نهایتاً تا روز جمعه مورخ 23 مهرماه 1400 فرصت خواهند داشت. 3. هکاتون
هکاتون بازی های جدی یک رویداد بازی سازی سه روزه است که با هدف ایده پردازی و تجربه ساخت یک بازی جدی انجام می شود.
چهارمین دوره هکاتون بازی های جدی در سال 1400 با اتفاقی ویژه همراه خواهد بود. از سال جاری هکاتون بعنوان یک رویداد رقابتی مسئله محور ذیل طرح شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان قرار گرفت و با حمایت مادی این بنیاد و اعطای امتیاز فعالیت نخبگی به برگزیدگان فرصتی ویژه برای شرکت کنندگان فراهم نموده است. همین طور ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با ارائه موضوع استعدادیابی و توانمندسازی با رویکرد شناختی حامی مالی و طراح مسئله این رویداد در شهرهای تهران، تبریز و اصفهان است که بصورت هم زمان برگزار می شود و از بهترین بازی های رومیزی یا دیجیتالی این بخش تقدیر خواهد نمود. بدین سبب افراد و تیمهای علاقهمند می توانند نهایتاً تا روز جمعه مورخ 23 مهرماه 1400 برای بهره مندی از این فرصت و شرکت در رویداد بصورت فردی یا تیمی ثبت نام کنند.
قابل توجه است که بمنظور توانمندسازی و آموزش شرکت کنندگان قبل از هکاتون، کارگاه های آموزشی تخصصی برگزار می شود که پیش نیاز دریافت امتیاز فعالیت نخبگی بنیاد ملی نخبگان و الزامی است. زمان کارگاه ها متعاقبا اعلام خواهد شد.
§ برای دانلود فراخوان کامل SeGaP2021 به زبان فارسی، اینجا کلیک کنید.
§ برای ارسال اثر به جشنواره اینجا کلیک کنید.
§ برای ثبت نام فردی یا گروهی در هکاتون اینجا کلیک کنید.
§ برای ارسال مقاله به سمپوزیوم اینجا کلیک کنید.


منبع:

1400/04/04
00:02:10
0.0 / 5
232
تگهای خبر: آثار , آموزش , بازی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی