پیش بینی اسكاری برای فرهادی و جدیدی

پیش بینی اسكاری برای فرهادی و جدیدی به گزارش دست و هنر نشریه آمریکایی «ورایتی» در مطلبی به بررسی شانس اصغر فرهادی و امیر جدیدی با فیلم «قهرمان» در جوایز اسکار 2022 پرداخته است.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، «کلایتون دیویس» در این مطلب می نویسد: اصغر فرهادی بعنوان نویسنده، کارگردان و تهیه کننده «قهرمان»، یکی از مطمئن ترین فیلمسازان فعال در صنعت سینماست که دقیقاً می داند چه نوع فیلم هایی را می خواهد خلق کند و آکادمی نیز تا حالا با دو اسکار به او پاسخ داده است؛ برای «جدایی» (۲۰۱۱) و «فروشنده» (۲۰۱۶) که فیلم «جدایی» در شاخه بهترین فیلمنامه اصلی نیز نامزد کسب جایزه بود.
اگر ایران تصمیم بگیرد فیلم فارسی زبان «قهرمان» را بعنوان نماینده خود در شاخه بهترین فیلم بین المللی اسکار ۲۰۲۲ انتخاب نماید، فرهادی فرصت کسب سومین مجسمه طلایی را برای سرزمین مادری خود خواهد داشت که این موجب می شود یک قدم به رکورد فیلمساز ایتالیایی «فدریکو فلینی»، برنده چهار جایزه اسکار نزدیک شود.
با حمایت یک توزیع کننده مانند استودیو آمازون که پشت فیلم «قهرمان» قرار گرفته، آنها می توانند توجه آکادمی را به خود جلب کنند که عاشق داستان هایی با مضامین عزت و رستگاری است.
با این وجود، یک واقعیت فنی و در عین حال ناراحت کننده این است که فرهادی خودش تا حالا برنده اسکار نشده است. بااینکه دو فیلم گذشته او «جدایی» (۲۰۱۱) و «فروشنده» (۲۰۱۶) هر دو برمبنای قوانین آکادمی اسکار برنده بهترین فیلم بین المللی سال شده اند، اما این جایزه با وجود معمول به یک شخص خاص ارائه نمی گردد و در حقیقت به کشور ارسال کننده فیلم تعلق گرفته است. اگر نامزدی شگفت آور و شایسته او برای فیلمنامه اصلی با فیلم «جدایی» در اسکار ۲۰۱۲ نبود، او هنوز در جوایز اسکار نامزد کسب جایزه نشده بود. این قانون در جوایز آکادمی فیلم بریتانیا (بفتا) متفاوت می باشد و تهیه کننده و کارگردان هر دو برنده جایزه می شوند و انتظار می رود هیات مدیره آکادمی اسکار نیز این قانون را مورد ارزیابی مجد قرار دهد.
بدین سبب شانس فیلم «قهرمان» خارج از دسته بهترین فیلم بین المللی، در صورت وجود چقدر است؟
تا حالا ۳۴ فیلمساز با فیلم های غیرانگلیسی زبان نامزد شاخه کارگردانی جوایز اسکار شده اند که این روند با «فدریکو فلینی» با فیلم «زندگی شیرین» (۱۹۶۱) شروع شد. از زمان گسترش شاخه بهترین فیلم در سال ۲۰۰۹، «میشائیل هانکه» (عشق)، ـ«آلفونسو کوارون» (روما)، «پاول پاولیکوفسکی» (جنگ سرد)، «بونگ جون هو» (انگل)، «لی آیزاک چانگ» (میناری) و «توماس وینتربرگ» (یک دور دیگر) موفق به کسب نامزدی در شاخه بهترین کارگردانی جوایز آکادمی شده اند. در این میان «پالیکوفسکی» و «وینتربرگ» بدون آن که فیلم شان در شاخه بهترین فیلم نامزد کسب جایزه شده باشد، نامرد اسکار کارگردانی شدند.
در صورتیکه کارنامه فرهادی از نظر مقیاس و مضامین روایی همچنان خودرا به چالش می کشد، «قهرمان» برای کسب نخستین نامزدی فرهادی در شاخه کارگردانی مورد قانع کننده ای را رقم زده است. این فیلمسازان که بعنوان «کارگردان تنها» شناخته می شود (کارگردانانی که اثرشان بدون نامزدی در شاخه بهترین فیلم در شاخه بهترین کارگردانی نامزد می شود) تا حالا چندین بار در طول تاریخ اسکار دیده شده اند که از آن جمله می توان به «پدرو آلمودوار» (با او حرف بزن)، «فرناندو میرلس» (شهر خدا) و «جولیان اشنابل » (زنگ غواصی و پروانه) اشاره نمود. فرهادی نیز در صورت دریافت توجه کافی می تواند به این جمع ملحق شود.
امیر جدیدی نیز که نقش شخصیتی احساسی و جذاب به نام «رحیم» را در فیلم «قهرمان» بازی می کند، یکی از بهترین نمایش های امسال را ارایه داده است، او کاملا متعهد، دامنه گسترده ای از احساسات را ارایه داده و از حساسیت های خود بعنوان یک بازیگر آگاه است و این چیزی است که عاقلانه است شاخه بازیگری جوایز اسکار آنرا مورد توجه قرار دهد.
با این وجود همانطور که تاریخ بطور مداوم نشان داده است، فیلم های خارجی زبان بطور معمول خیلی سخت در شاخه های بازیگری مورد توجه قرار می گیرند. حتی وقتی فیلم «انگل» با شکستن رکوردی ۹۲ ساله بطور همزمان موفق به کسب جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم بین المللی شد، این کار را بدون هیچ نامزدی در شاخه های بازیگری انجام داد. در تاریخ جوایز سینمایی اسکار تنها در شش مورد جایزه بازیگری به بازیگری غیرانگلیسی زبان داده شده است که متاسفانه هیچ یک از آنها فارسی زبان نبوده اند. من همیشه می خواهم آکادمی را به چالش بکشم تا فراتر از محدوده موارد آسان قدم بردارد و خودرا در معرض کارهایی متفاوت قرار دهد، کارهایی که ممکنست خودشان را نیز غافلگیر کند و در صورتیکه این شانس به امیر جدیدی داده شود می تواند یک نقطه عطف قدرتمند دراین زمینه باشد که بینندگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
«قهرمان» شروع خوبی با رونمایی در جشنواره کن داشته و باید منتظر برگزاری جشنواره های پاییزی همچون «ونیز» و «تلوراید» باشیم تا بتوانیم بدانیم «قهرمان» در جوایز اسکار کجای کار قرار خواهد گرفت.
منبع:

1400/04/24
15:55:13
0.0 / 5
260
تگهای خبر: بازی , بازیگر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی